Perdedeki bu şeyler ne?!

Evde yalnızım, perdeyi cekip uyuyayim artik dedim tam bunlarla karşılaştım. Bunlar nedir şimdi ya, balkon kapısı var hemen yanında ve kapı hep açık. Ya ama bunlar ne? Of.

Malesef ben resimdekini anlayamadım hani camda mı duruyor ?

  • fıytfıyt  (10.08.16 02:26:15)
tam anlayamadım fotoğraftan ama kelebeğe benzeyen (ama kelebek olmayan) bir şeyse bir kaç gündür bizde de var ve ben de bilmiyorum ne olduklarını :(

  • treize  (10.08.16 02:26:22)
Daha fazla yaklasamadim. Perdenin uzerinde uc tane bir sey. Larva, kabuk gibi, perdeye tutunmuslar gibi. Canlı olabilir mi ici acaba? :( Böcek gibi de degil ya, baska bir hayvan gibi bunlar.

  • shadowcat  (10.08.16 02:28:30 ~ 02:29:18)
onların iclerinden kelebek cıkacak ya da mutant başka yaraktıklar.

  • yuz kiloluk bir zenci  (10.08.16 02:32:37 ~ 02:33:01)
Perde siyah olan mı? Burdan bakınca kabak cekirdeği ne biliyim badem gibi bir boyutu var bir kelebek larvası o kadar buyuk olmuyor diye denk geldim ben daha önce. Eger hareket eden birsey değilse görebileceğin bi kap ile onlara zarar vermeden alıp balkondan atabilirsin

  • fıytfıyt  (10.08.16 02:36:32)
Perde siyah olan. Ay bir tane daha fotograf cektim, ekliyorum yukariya. Kelebek mi, emin miyiz? Kelebekse sorun yok. Ama baska yartiklarsa :( buyuk bunlar bayagi, kucuk parmak kadar.

  • shadowcat  (10.08.16 02:37:04 ~ 02:37:54)
Kusucam galiba.
Bir kapla mi alayim? Of.

  • shadowcat  (10.08.16 02:40:29 ~ 02:43:19)
pupa onlar. içinde dönüşüme hazırlanan tırtıllar vardır. nocturnal (gece aktif) bi güvenin pupasıdır ondan siyah perdeyi tercih etmiştir. merak ediyorsanız bekleyin dönüşsünler (ortalama 7-10 gün), bu aşamadan sonra içinden çıkacak güve (gece kelebeği) perdenize yada size zarar veremez. yine de hoş değil tabi, fıytfıyt +1, yukarıdan aşağı kazıyıp bi kabın içine düşürme şeklinde alabilirsiniz b'şeycik olmaz.

  • kaichi  (10.08.16 02:51:07)
Olmaz mı bir seycik? Bir tane tencere aldım elime, hemen uzerine kapatiyim bunlarin, kapagini da fiyt diye kapatayim diye. Bekliyorum simdi bakarak. Canlanmazlar di mi? Bu nasil büyük bir kelebekmis, bu tombulluk ne, uc tane bir de!

Zarar da vermem herhalde ya, hadi shadow yapabilrisin!
  • shadowcat  (10.08.16 02:55:02 ~ 02:58:40)
olmaz olmaz. dönüşmeye çalışıyo onlar, başparmak ağızda mışıl mışıl uyuyan bebekler gibi düşünün. zaten pupanın içinde kalacaklar siz fiti fiti kazıyıp atın camdan gerisini kuşlar halleder.

  • kaichi  (10.08.16 03:01:06)
Aglayacagim, semsert tutunmuslar, cikacak gibi degiller, yapamadim :( Baska odada uyayacagim. Buyusunler ozaman. Kazimak istemedim. Ne bileyim :(

  • shadowcat  (10.08.16 03:20:32)
Kulak cubugu ile hafifçe tencere olmayan birseye düşürebilirsiniz. :)

  • fıytfıyt  (10.08.16 03:56:19)
Sonuç: Orada karanlıkta büyüyen 3 şey olduğu hissiyle uyuyamama ve sabah erkek arkadaşa atılan mesajla gelen arı olabilir uyarısı ve sunulan çözüm: Çiçekleri suladığımız sprey şişenin içine bulaşık deterjanı koyma, çalkalama ve perdenin arkasından yapışık oldukları alanı spreyleme. Bir dakika içinde düştüler, içlerinden yine zar gibi bir şeyler çıktı, kat kat, yuvayı çoktan boşaltmışlar kimseler artık. Umarım iyi kişilerdir. Evin bir yerlerinde olabilirler. Tencereyle terminator olma arzuma sabah çok güldüm, gece benimle bu uğurda omuz omuza olanlara teşkkür :D

  • shadowcat  (10.08.16 11:04:33)
Bir yerde varsa başka yerde de olabilir, sizi korkutmak gibi olmasın.
Güçlü bir elektrik süpürgesi ucu ile de çekebilirsiniz.
Evinizi huzurlu görmüş annesi babası, oraya koza bırakmışlar.
Bu arada, eşek arılarınınki bal peteği şeklinde oluyor ama siyaha yakın. gözenekli gözenekli kutuları evinize sürpriz bırakabiliyorlar.
Az ellenen yerleri tespit ediyorlar, biz beykozda tepelik bir yerdeyiz ve avize ile tavanın birleştiği gizli yerler, tabloların arkaları, gardropta az kullanılan askılar, kitaplar (ah nasıl seviyorlar), kapı kasalarında az biraz açıklık varsa içleri, nereyi bulsalar yerleşiyorlar, kendimizde görmesek komşuda çıkıyor; biraz kuytu köşede kalan şeyler varsa, çok ellemeden yavaş bakın, arkasından böyle sürpriz yumurta çıkabilir.
  • cedilla  (10.08.16 11:32:36)
Gardrop mu, allahım! İçinde yani? Söylediğiniz her yere bakacağım. Erkek arkadaşım da yumurtalar vardır demişti.

Bu perde ışık geçirmeyen, karartıcı perdelerden. Oda da uyumak için çok kullanmadığımız bir odaydı, perde çok çekilmiyordu, perdenin ışıksız derinliklerini seçmişler demek ki. Böcekten falan da korkan bir tip değilim ancak bunlar bayağı profesyonelce inşa edilmiş kozalar gibiydi, bir de büyüklerdi yani, sımsıkı tutunmuşlar, çok çok tuhaftı. Kıtır kıtır bir iki ay uğraşımışlardır yapmak için, haberimiz yok, of. Kitaplara falan da bakayım. Kütühane büyük ve uzun süredir dokunulmamış dev kaynak kitaplar var :(

Uyarı için çok teşekkür ediyorum @cedilla.
  • shadowcat  (10.08.16 11:46:08)
Ben mesela memeli hayvandan (ve ifrazatlarından) o kadar tiksinmiyorum, bizde de köpek var, yeri geliyor istifra ediyor, yeri geliyor çiş-kaka kaçırıyor, ama sonuçta bizde de olan şeyler, bilmediğimiz bir sıvı değil. Ama kuştu, böcekti, kanatlıydı pek iğrenç geliyor, tükürüğü mükürüğü dönüşüyor, yapış yapışken kimininki böyle katıya dönüyor, kimininki iplik oluyor örümcek ağı çıkıyor, ay, söylerken/yazarken bile kaşınır insan, aman diyeyim, kolay gelsin :)

  • cedilla  (10.08.16 12:17:09)
@cedilla, gece ben de az daha kusuyordum. Çok fena.

@kakao, bu perdeler yıkanmıyor kuru temizlemeye veriliyor. Vermedik bir iki aydır :(
Evde temizlik yapıyoruz. Zaten çok kullanılmayan yerlere gelip yerleşiyorlarmış. +18 mi koysam acaba ya :D
  • shadowcat  (10.08.16 12:23:09 ~ 12:23:35)
Bunlar da doğanın bir parçası olan canlılar, çok da şeyapmamak lazım:)

Tabii örümcek olmadığı sürece sorun yok, fobim var:D Ama bunlar örümcek değil merak etmeyin. Örümcek kozasının içinden birsürü küçük örümcek çıkıyor ya çok fena, başıma geldi:(

Çok kullanılmayan bir oda ise buraya yerleşmişlerdir, bu odada dip köşe bir temizlik yapın derim.
  • peggy  (10.08.16 12:43:31)