tapu masrafları

ya lütfen bilen birisi el atsın. 2 tane ev var, değerleri 150 binlişer lira. bunun deprem vergisi, ıvır zıvırı tüm masrafları ödendi. evler 4 kardeşin üzerine. şimdi annem vefat ettiği için tapunun tekrar güncellenmesi lazım benim üzerime olarak.

dayım tutturdu tapu masrafı çok fazla 3000-6000 tl tutar diyor. ben etraftan okuyorum 400-500 tl şeklinde. şu an sorabileceğim bir avukat da yok. bilen var mı cidden 3000-6000 tl mi tutuyor? yoksa beni katakulleye mi getiriyor?

cidden o kadar tutuyor. ama yine de sor tapuya.

  • aklimdakisorular  (09.08.16 15:09:57)
Eğer satış değil de devir olursa 400-500 den bile az oluyor bildiğim kadarıyla. Sonuçta aile içi bir devir olacak yanlış anlamadıysam, o yüzden çok birşey tutmaz. Ama satış olsaydı dayının dediği doğruydu.

  • brasileiro  (09.08.16 15:16:02)
normal alış satışta, alıcıdan ve satıcıdan %2 tapu harcı alınır. devirde durum ne bilmiyorum.

  • nuisance  (09.08.16 16:47:03)
Evin en az belediyedeki resmi rayici uzerinden islem yapmalisiniz.eger bu rayic 150000 liraysa tapu masrafi binde 40 ya da yuzde 4 olur.buda rakaminizi 6000 liraya getirir.iki eve 12000 odersiniz.kardesleriniz direk feragat etselerdi tapu size kalmis olurdu ama bu durumda satis gostermeniz mantikli.eger bunu satis degil bagis veya bedelsiz devrediyoruz derseniz bu sefer karsiniza cikan rakam binde68 olur kisaca yuzde 7 ,oda her bir ev icin 10500 lira tutar.kisaca belediyedeki rayic onemli.

  • duptıs  (09.08.16 17:54:05)