duyduğunuz en bi nefis kız ismi..

güzel tatil akşamları efendim.. daha öncede sormuştum ama seçemedik.. yahu doğuma kaldı 1.5 ay adı yok kızın :)(git: 93314)

benden sonra da soranlar olmuş onlara da benim duyurum önerilmiş hatta..

lakin demem o ki bir kız bebeğe isim koyacağız ama lütfen hangi isim olsa diye düşünmeyin, ya da modern isim, uyumlu isim olsun, türkçe karakter olmasın, anne baba isminden oluşturulsun şu bu hiç kasmayın lütfen.. sadece şunu düşünün.. zevkiniz ne olursa olsun;

şimdiye kadar duyduğunuz 'size göre' en farklı en karakteristik, güçlü ve anlamlı kadın ismi nedir?

talep bu yönde olunca soruyu kısıtlamış oldum ama kız çocuk olacak diye illa ki sevimli, şirin, cici, nazik, kibar olsun istemiyorlar.. güçlü, farklı, modern, iddialı, karekteristik bir isim arıyoruz.. tabii kızımızın öle olması umudu sanırım bizi bu arayışa itiyor..

çocuğum olsa diye düşünmeyin yani.

misal erkekler için; sevgilinizin adı ne olsaydı "vay be hatunun adı da nefismiş" gibi böle bi hoşunuza giderdi?

ve hatunlar adınız şimdiki değil de ne olsa daha güçlü ünlerdiniz adınızı?

gibi..

haydi etekteki son taşlar dostlar, lütfen :) saolun saolun :)

gökçe - içini açar insanın.
karaca - çok hoş.
başak - güzel isim.
mavi - güzel renk, adına bolca şarkı yazılır :)
  • slavez  (30.11.09 20:50:58)
zeynep hoş isim valla. hatta elif de harika bence.

  • yasin b  (30.11.09 20:51:16)
eylül

  • ne bakiyon kardesimm  (30.11.09 20:53:57)
Valla çok güzel olduğunu düşündüğümden değil ama ilginç ve sık olmayan bir kız ismi:
Elis.

  • loralynn  (30.11.09 20:56:18)
efsun
şebnem
nesrin
  • rectoa  (30.11.09 20:57:07)
önce tebrikler,

gülru (gül tenli demekti sanırım, kuzenin adı, seviyorum. onlar da çok uğraşmıştı, annesi hamileyken başlamıştık aramaya, çocuk 1,5 ay isimsiz gezdi yanlış hatırlamıyorsam,o kadar zor oldu)

ırmak
şafak
derin (bizim erkek kuzen, ama uniseks gibi geliyor kulağa sanki)
ece (sade ve güzel)
ova (bir kişide duydum sadece, eski sözlük yazarlarından, ama hoşuma gidiyor)

bence ne olursa olsun, tek isim olsun, yasal mevzularla başını derde sokmayın çocuğun
  • mermaid  (30.11.09 20:57:37 ~ 20:58:41)
-nihan
-derin

ve belki bir de

-bade

ayrıca evet, derin unisex isim.
  • damlanin  (30.11.09 21:02:08)
e aynilari yaziliyor su anda. 200'den fazla isim yazilmisti sanirim. (abarttim heralde) benim yazdiklarim guzel ve ilgincti mesela.

felizya geldi aklima bir de.
  • ermanen  (30.11.09 21:04:01 ~ 21:06:16)
alev...

  • late viper  (30.11.09 21:05:30)
(bkz: işrun)

  • bir zamanlar cocuktum  (30.11.09 21:05:43)
-diba (bkz: farah diba) ayrıca kuzenimin adı
-damla
-derya
-feyza
-rana
-seden sevdiğim isimlerdir.
yazınca farkettim ki a ile biten isimler daha bi güzel gibi geldi.
  • anestezik  (30.11.09 21:05:57)
tebriklerimi sunduktan sonra;
niye bilmiyorum ama doğa kaynaklı isimler her zaman bana güzel gelmiştir.

duru
nehir/ırmak
asya
ada gibi.

eylül de güzel isim ayrıca.
  • pandora  (30.11.09 21:08:17)
arkadaşım kızının adını buğlem koymuştu. cennette bilmem bişeymiş enteresan geliyor insana.

  • vurursa gol olur  (30.11.09 21:09:42)
bu yaz magnum'un "magnum evi" diye bi kampanyası vardı, ordaki taş hatunun ismi "lidya" idi. cool bi isim, nüfus memuru arıza çıkarmaz sanırım.

  • ikinoktayedi  (30.11.09 21:15:10)
derya. çok öyle egzantrik değil belki ama güzel isim bence.

  • fortisvita  (30.11.09 21:19:44)
azra
ece
eylül
nihal
  • vasıfsız eleman  (30.11.09 21:29:02)
İsim önermeyeceğim. Yalnız isim verirken, ismin soy ismi ile uyumuna, yanına gelecek(hanım, teyze, hala, yenge vb.) ile söylenişine de bakın. Büyüdüğünde de güzel durmalı o isim. Söylenişi ve yazılışı da zor olmamalı.

  • july14  (30.11.09 21:33:30 ~ 20.04.11 21:46:22)
aybilge
ecrin
yekbun
cihan
ılgaz
nehir
janseli(güneşin dogdugu yer demek)

bilgehan ı unutmuşum her ne kadar ikicinsiyetin de kullandıgı isimleri sevmesem de..
zeynep veya zehra
  • voodoo 007  (30.11.09 21:36:40 ~ 21:37:47)
hazel, delfin, eylem, rozerin, yonca, helin, şeval, ester ... belkim içinden biri hoşunuza gider ;)

  • kendal  (30.11.09 21:44:07)
hazal ada
senem
yağmur

güzel bunlar. senem (Y)
  • x factor  (30.11.09 21:44:25)
yağmur

  • serafettinn  (30.11.09 21:53:57)
  • stanley weber  (30.11.09 21:54:21)
eyşan : her ne kadar dizi karakteri olarak pek bir revaçta olsada anlamı güzel. güzelliğiyle ünlü demek.

gökçe,berra, serra, eylül, rana, nisa, beril, ..
  • yersiz yurtsuz  (30.11.09 22:01:39)
yasemin.

hep yasemin isimli bir sevgilim olsun isterdim, o yüzden severim bu ismi.
  • dead and broken  (30.11.09 22:05:04)
maya. bence en guzel isim.

  • vinny  (30.11.09 22:05:13)
güneş? kuzenimin adı, baya havalı ve orjinal bence

  • Manert  (30.11.09 22:05:47)
  • goddar  (30.11.09 22:06:17)
"vera" var değişik ve söylenişi hoş isim deyince ilk aklıma gelen. baktım da birçok dilde bulunan ve farklı anlamları olan bi kelime. arapçada bile varmış, sondaki a harfi uzatılarak söyleniyor sanırım, Nazım Hikmet'in Vera'sından farklı olaraktan :)

burda birçok dilde anlamı var: (bkz: vera)
  • daysleeper  (30.11.09 22:19:11)
Zülal,
valla sebebini bilmiyorum ama her duyduğumda şöyle bi efkarlanırım,

  • radikalherif  (30.11.09 22:27:17)
ida
balcan
gündüz (favorim bu)
  • unusual  (30.11.09 22:35:36)
daha önceki sorunda alternatifleriniz arasında seçim yapmıştım ve cümleyide şöyle bitirmiştim; "aklımda güzel bir isim var ancak onu kendi kızıma saklıyorum"

çok ısrarla soruyosun bende söylim o zaman, kızım olursa ismini "berfe" koyacağım ben. kürtçede kar anlamında (satıştan elde edilen kar değil, kışın yağan kar)
"berfin"de bu ismin bir diğer versiyonu, anlamı aynı.
kızınıza isim koyduktan mutlaka bizide haberdar edin, buradan

ayrıca şurayada bir bakın;
(git: 110495)
  • etna  (30.11.09 22:45:28 ~ 22:45:56)
bige.

  • deadstar  (30.11.09 22:46:18)
(bkz: alaz)

  • vejeteryan vampir  (30.11.09 22:58:15)
bence cokkk da ugrasmaya gerek yok yahu
bi suru guzel isim var iste bi tanesi koy : )
eger cok takiliyosan ne biliym, soyadinla birlesince guzel dursun, hece sayisi filan uyumlu olsun cok kulagi tirmalamasin filan gibi pozitif seyler arayabilirsin
illa bisey soylemek gerekiyosa "şima" derim, niye hic bilmiyorum
  • cisterna  (30.11.09 23:43:40)
ece müge, ikisini de benım:)

  • ecece  (30.11.09 23:44:16 ~ 08.04.10 01:16:52)
bazıları erkek adı gibi görünse de ben her iki cinste de severim:

dere
ekin
hayal
bulut
esmer
akasya
haziran
rüzgar
çimen
ayda
  • kompos  (30.11.09 23:44:57)
nihan. gizemli ve karizmatik bir isim olduğunu düşünüyorum.

  • i ve been mistreated  (30.11.09 23:57:01)
bence nihal
yada jülide

  • gnl rkn  (01.12.09 00:34:04)
asyak. asya değil. süperdir, harika bir karakterdir, çok güzeldir, tanıdığım tek asyak'tır. eskimo ismi galiba.

  • zkurmus  (01.12.09 01:36:54)
Merhaba hayırlı olsun öncelikle. Ben, kız ismi için öneri isteyenlere Zeynep ismini önerenler derneği' nin kurucu başkanıyım.

  • charlesbukowskiineksi  (01.12.09 08:07:42 ~ 08:08:01)
"pervin" derim ben. bence ismin söylenişi ve duruşu gayet güçlü anlamı da çok güzel. farsca bir kelime bir takımyıldızının adı.

  • narrator  (01.12.09 09:06:24)
pervini görünce aklıma geldi, piraye de çok güzel isimdir be.

  • kompos  (01.12.09 09:14:58)
sofya

  • triacilgliserol  (01.12.09 09:28:21)
Suri.

  • wanksta  (01.12.09 11:04:28)
"deniz" en güzelidir. ötesi yok. düşünmeyin bence.

  • besili melek  (01.12.09 11:51:28)
Ödül

Dirim

Pırıl

Sesil

Alara

Cankız
  • endless dream  (01.12.09 12:04:41)
neşve duymuştum çok hoşuma gitmişti
bide hilal var çok beğendiğim

  • nurnur  (01.12.09 13:59:24)
duru
doğa
azra

ayrıca "vera" da güzelmiş
  • ksl  (01.12.09 14:46:30)
sizden sonra kızı için isim soran bendim :)

arkadaşlar da sağolsunlar bir sürü isim önerildi, ama biz Dila'da karar kıldık...
bence çok zarif, güzel ve melodik bir kız ismi.

bizim duyuruya da bakın bence, ilk kez duyduğum pek çok isim önerisi olmuştu, belki biri hoşunuza gider.

hayırlı olsun bu arada :) uzun, güzel, sağlıklı bir ömrü olsun..
  • hickiran karasinek ve uyuyan karinca  (01.12.09 14:58:47)
sahra
sena
verda (gül demek)
azra
layla ( çok aptal görünebilir ama derek and dominos şarkısı nedense bu ismi sevmemi sağlıyor)
eda
defne
  • jeanne hebuterne  (01.12.09 16:02:02)
dilan diye bi hatun vardı itu cevre muhendisiydi, kara gozlu kara saclı cukulata tenli narin fln bi hatundu. her gordugumde zaman dururdu fln.

  • bryan fury  (01.12.09 16:57:08)
Öncelikle tebrikler :)

benim tavsiyem "su"
birgün bi kızım olursa ismini kesinlekle "su" koyacağım.
ikinci tavsiyem "naz" gerçi bu çok moda oldu bi ara ama yine de on numara isim
  • ryangiggs  (01.12.09 20:53:50)
@ tüm cevap sakinleri

her ne kadar açıklamalarım sizi yolunuzdan döndürememiş ve pek çoğunuz "kızım olsaydı" şeklinde düşünmüş ve ilk açtığım duyuruya benzer isimleri yazmışsa da emeğiniz için çok teşekkür ederim hepinize.. malesef farklı bir isimle karşılaşmadım bi tek nevşe ve asyak ı ilk kez duydum ömrümde..

@dilanın annesi hıçkıran sinek.. :))

şimdiden hayırlı olsun sağlıkla doğsun bir ömür mutlu olsun umarım.. dila çok küçükken türkan şoraydan izlediğim filmin adıydı ve orada resmen aşık olmuştum güzelliğine kız çocuğu olmama rağmen.. demiştim ki büyüyünce çocuğum olursa adını dila koyacağım.. hatta "dila hatun" koyacağım.. 5-6 sene öncesine kadar bu fikrim sabitti ama artık o kadar çok dila ile karşılaşıyorum ki hatta dilara ismindekilere de kısaca dila diyorlar.. o yüzden vazgeçtim.. hem yeğenime hem de kendi olursa kızıma koymak için.. ukte olarak kalacak ne yazık ki..

eğer izlemediyseniz dila hatun filmini öneririm bu arada..

bütün bebekler sevgi ile büyüsün yaşasın inşallah, sevgilerle..
  • medre  (02.12.09 15:28:31)