Kendi kendime saksafon çalmayı öğrenebilir miyim?

Yaşadığım yerde bu enstrümanın kursunu alma şansım yok. başlangıç seviyesi dahi olsa kendi kendime video izleyerek az biraz bir şeyler becerebilir miyim ki? velev ki öğrenebilirim, ne kadar bir bütçe ayırmalı, ikinci elde ne tercih edilmeli?

Kendi kendine enstrüman çalmayı öğrenmek imkansız değil. Biraz doğal yetenek, müzik kulağı ve azimli olup pes etmemek gerekiyor.

Kendi başına evde çalışarak enstrüman çalmayı öğrenen ve senin sahip olduğun, olabileceğin kaynak ve araştırma imkanına sahip olmamış çok güzel caz ustası örnekleri var.

Ha nasıl yapılır, ne alınır, süreç nasıl işler gibi soruları başka arkadaşlar ve internete bırakıyorum.
  • nawar  (05.08.16 00:43:23)
enstrumanı kendi kendine öğrenmeye çabalamayı desteklememekteyim.
bu, beraberinde bir çok riski getirmektedir. bazı enstrumanlarda öğrendiğin veya edindiğin tekniğin bilinçsizce, yanlış gözlemle yanlış edinip, daha sonra hiç düzeltememe, dolayısıyla belirli bir seviyenin üstüne çıkamama veya çeşitli sorunlarla ömür boyunca uğraşma zorunluluğu varken, bazı enstrumanlarda ise, sakatlanıp ömür boyu o enstrumandan uzak kalma zorunluluğu vardır.

ama ders/kurs gibi bir şansınız yoksa, ensturmanı öğrenmeyi de gerçekten istiyorsanız zaten seçeneğiniz yok demektir. mümkün mertebe, hemen hemen her konuda bilgi içeriği olan, "how to?" "nasıl edilir?" türevi sitelerin içerisindeki videolar yerine, bizzat başarılı müzisyenlerin kendi videolarına bakarak edinmek daha mantıklıdır. ayrıca sosyal medyadan böyle kişilerle irtibata geçip de fikir alışverişi almak olası...

saksafon hakkında net bilgim olmasa da, klarinet ile temel tekniğinin, ağız pozisyonunun çok benzer olduğunu bilmekteyim. klarinet dersi ile başlamak da mantıklı olabilirken, "xaphoon" diye adlandırılan, cep sax diye de açıklanabilen amazon türevi sitelerde 30-200 dolara kadar çeşit çeşit bulunabilen enstrumanlarla da başlamak mantıklı olabileceği düşüncesindeyim.

kolay gelsin...
  • jeanluc  (05.08.16 04:00:16)