dogal dis macunu

Internette bircok tarif buldum ama merak ettigim su. Bildigimiz macunlar kadar faydali ama onlar kadar kimyasal olmayan alternatif bir macun hazirlayabilirmiyim? Hergun dis fircalamak cok guzel ama bana bir yandan kandirmaca gibi geliyor. Bir gun fircalamasam dislerim curumeye baslayacakmis gibi geliyor. Varmi dogada bu yurdum bollugu? Sanki dislerimizi tembellestiriyoruz sanki baska gizemli bir cevap var ama big kapitalist brolar sakliyomus gibi

Bu zamana kadar kendi macununu kendi hazırlayan 3 tane hastam oldu, 3'ünün de mekanik temizlemeleri iyi olmasına rağmen dişlerinde aynı tipten renklenme görmüştüm. İnternette dolaşan tariflerden yaptıklarını söylemişlerdi, içerisine karbonat da kattıklarını söylemişlerdi. Karbonat diş minesine abraziv özellik gösterir ve çizer. Bu mikroçiziklere çay,kahve, yemek vs tüm renklendirici gıdalar dolunca da renklenme olmasına şaşırmamak lazım. Başka kattıkları şeyler de bu durumu artırmış olabilir. Diş macunlarında abraziv olarak küçük moleküler boyutlardaki silika vardır, bu denli çizme göstermez. beyazlatıcılarda silika partikülleri daha büyük çapta ve daha fazladır ve onlarda da uzun vadede bu renklenme olayı görülebilir.

Kendin yapacağuna hiç kullanma daha iyi (ciddiyim).
  • neferkitty  (30.07.16 00:14:20 ~ 00:16:18)
Hassasiyet giderici diş macunları dışında geri kalan diş macunlarının hiçbir işlevselliği yok. Boş diş fırçasıyla da dişini fırçalasan aynı etkiyi alırsın. Diş macunlarına çok fazla anlam yüklemek gereksiz. Diş sağlığı genetiğinle yediğinle içtiğinle ve düzenli hekim kontrolüyle alakalı biraz.

  • angelus  (30.07.16 00:16:46)
diş macunundan çok doğru diş fırçası seçimi ve doğru teknikle fırçalamak önemli olan, herkesin diş macununa bu kadar takılması marketingten olsa gerek

  • feykalade  (30.07.16 00:26:28)
Angelus, ilk kez yazdigin bir seye katilmadim.:)

Neferkitty+1

Ev sartlarinda yapamazsin o isi. Flor lazim en temelde mesela sana, uzun sure ph'i notral tutacak bir madde lazım, aşındırmayacak malzeme lazım, hidrojen peroksiti uygun derişimde koysan mesela beyazlatman bile mümkün ama yapamazsın.

Lab varsa beraber girelim bu işe, ama değmez:D

Aslolan feykalade nin dediği, neredeyse.

Yani kimyasalları yabana atmayın gençler. Mekanik temizlik birincil ama diğerleri de boş değil.

Bir de kimse arayüz temizliği, diş ipi falan dememiş.....
  • bir ileti paylastim  (30.07.16 00:56:01)
Paradontax kullan.

  • fever  (30.07.16 09:12:55)