Motorsiklet Satışı ile alakalı sorular (trafik sigortası)

Merhabalar,

Honda Fizy 2014 model motorum var. Bu diyarlardan gittiğim için motoru satmaya karar verdim.

1. Trafik sigortası geçmişti ve pek kullanmadığım için yaptırmadım. Bu satışa engel midir (kimi yerde engel, kimi yerde değil yazıyor, net bir cevap varsa makbule geçecek)?

2. Trafik sigortası yaptırmadan sattım diyelim, cezayı alan kişi mi ödüyor?

3. Trafik sigortası gecikmesini karşı tarafın ödemesini istemem. Sadece cezayı ödeyebiliyor muyum?

4. Satışta anladığım kadarıyla en güvenli yol notere gitmek, işlemlere başlamak ve karşı taraf parayı geçirdiği anda noterde imzayı atmak. Bu konu hakkında bir görüşünüz var mıdır?

5. Trafik sigortası yaptırmadan satılmıyorsa, el mâhkum yaptıracağız. Satış günü sonrasının trafik sigorta bedelini geri alabiliyormuşuz. Axa güvenilir midir bu konuda? Generali, Güven ve Ziraat Sigorta'ya da bakacağım, sizce bunlar güvenilir midir geri alma hususunda?

6. Temiz Honda Fizy satılıktır bu arada, ilginizi çekerse konuşabiliriz. :)

5. Satış sözleşmesini ilettikten sonra tüm şirketler iade yaparlar.

  • cakabo  (29.07.16 17:27:36)
1- sigorta engel değil, vergi(mtv) engel.

2- ceza derken? süresi geçince %10 zamlı olarak yapılıyor bildiğim kadarıyla. adınıza gelen resmi bir ceza yok.

3- (bkz-c2)

4- buluşmak, motora bakmak, notere gitmek, memur satış işlemlerini yaparken parayı almak, mutlaka saymak, onay verip satışı bitirmek. benimki böyle oldu en azından.

5- bilgim yok.

6- hayırlı müşteriler.
  • icim urperiyor  (29.07.16 17:30:30)