Kontenjanları Yarı Yarıya Düşen Bölümler

Sıralama olarak aşağı yukarı ne kadar yükselirler? Tecrübe eden var mıdır?

bazı bölümler ilk giren ve son giren öğrencinin sıralamasını yayınlıyor. odtünün aday öğrenci sayfasında var mesela. çok kaba bir tahmin olsa da bu bilgi biliniyorsa ilk ve son girenin ortası herhalde iyi bir başlangıç olur.

  • ron dennis  (27.07.16 15:22:58)
Geçmiş yıllardaki örnekleri kurcaladım ancak bulamadım maalesef. Kontenjan artıranları biliyoruz, epey düşüyor ama tersi nasıl bir etki yaratır acaba...

  • sevgikusunkanadinda  (27.07.16 15:35:34)
Benim o tip konular için formülüm yök atlas'tan o bölüme yerleşen kişilerin yerleşme puanlarının ortalamasına bakmak, orada netlerine kadar yazıyor. Sonra 2015 misal, 2015'te o puan kaç bin ediyor ona bakıyorum.

Tamamen kafadan örnek vererek anlatmak gerekirse,
2015'te X Üniversitesi'nin Y bölümü kontenjanı 40 kişi.
Tavan sıralaması 23 bin Taban sıralaması 75 bin.
Atıyorum yerleşme Lys puan ortalaması 360, bu -yine atarak söylüyorum- 2015'te 65 bine denk geliyor. O zaman diyorum ki 40 kişiden en fazla 5 kişi 40 binden daha iyi sıralama sahip. Genelde 40-75 bin arası gelmişler. Kontenjan yarı yarıya düşüp 20 kişiye düştüyse 55-65 binden kapatabilir diye tahmin yürütüyorum.
Umarım anlatabilmişimdir.
  • deeps  (27.07.16 17:36:24)