Sofya ve Bulgaristan genelinde araç ile gidildiğinde bir güvenlik sorunu..

olur mu? tr plakalı araç ile gitmeyi düşünüyoruz. dışişleri bakanlığı ve ekşide güzel olmayan yorumlar var. araç hırsızlığı, yol kesme vs..

www.mfa.gov.tr

* Gündüz seyahat etmek,

* Ana yolları tercih etmek suretiyle yolculuk yapmak,

* Mümkün olduğu takdirde küçük gruplar oluşturarak birbirinden kopmadan seyahat etmek,

* Bazı Batı Avrupa ülkelerinden Bulgaristan’a oto-trenle seyahat ederken Sofya yerine, Türk sınırına yakın Svilengrad şehrine kadar yolculuk yapmak,

* İhtiyaçların ötesinde nakit para ve ziynet eşyası taşımamak,

* Bir olay olduğunda derhal polise başvurarak, zabıt tutturmak; gerekiyorsa en yakın temsilciliğimizle temas ederek yardım istemek, (112 acil durum hattı Türkçe servis vermektedir)

* Mümkün olduğunca duraklama ve konaklamadan kaçınmak, Bulgaristan’dan en kısa sürede geçmek,

* Konaklama durumunda ise, taşıtları korumalı park yerleri veya kapalı garajı olan otellerde park edip şehirde taksi kullanmak,

Bulgaristan’da yabancı plakalı taşıtların çalınması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu tür olaylarda ivedilikle polise başvurulmalıdır.

Özellikle Bulgaristan’da konaklayan yabancıların araçları çalınmakta, hırsızlık şebekeleri süratle aracın izini kaybettirmekte ya da aracın sahibi ile temasa geçerek çaldıkları aracı iade etmek için para talep etmektedirler. Yolculuk esnasında Bulgaristan’da konaklanması planlanıyor ise kasko sigortasının kapsamının Bulgaristan’ı içerecek şekilde genişletilmesi yararlı olacaktır.

hep arabayla gidiyoruz hiçbir sorun olmuyor.

  • sta  (26.07.16 18:07:49)
Bu dediklerinin hepsini bizzat bulgarlardan duymuslugum vardir.
Gercekten dikkatli olmakta yarar var.
mesela otobanlarda polis uniformasi giyen dolandiricilar vb var. durduruyorlarmis, pasaporta bakicam vb diyip pasaportuna el koyuyolarmis. Bayaaa da para istiyorlarmis.
  • kuehles blondes  (26.07.16 18:56:24)
Eskiden daha çok oluyordu ama artık azaldı.Gene de mutlaka kapalı otoparka parket.20 TL'ye 24 saat parkedersin.

  • turkuaz  (26.07.16 19:14:28)