Ki'li ara sözlerde ki'den önce virgüle gerek var mıdır?

ÖRNEK: Karanfil başı ki tepesindeki yuvarlaktır, onu ezip yeteri kadar içerse faydası olur.

Virgül koyup koymamak çok belirgin bir anlam farkı yaratıyor bence. Önce fikri olanları dinleyelim, sonra açıklayacağım bunu.

1:10 dan sonra ray ray kasımın sözleri her şeyi anlatıyor.
www.youtube.com
bu cümle için çok belirgin fark diyemiyorum,
farklı cümlelerde belirginleşebilir, bu ki ile değil türkçenin vurgusu ve esnekliği ile alakalı bence.
anlatılmak istenen cümle nereden bölünmek isteniyorsa ona göre şekil alıyor belirli bir kuralı sanırım yok.

Türkçe bilgim çok zayıftır.
  • basond  (26.07.16 16:03:08 ~ 16:03:16)
Böyle durumlarda ara sözün başında ve sonunda tire kullanılıyor.

Karanfil başı -ki tepesindeki yuvarlaktır- ezip yeteri kadar içerse faydası olur.
  • dissendium  (26.07.16 16:04:39)
Şimdi araştırdım, ara sözün başına ve sonuna tire yerine virgül de konabilir.

  • dissendium  (26.07.16 16:06:35)
ki'den önce ve cümlecikten sonra virgül oluyor. Kaynak: Yanımda TÜBA eskisi bir hoca var, zamanında bu işlerle uğraşmış. Ona sordum.

  • aychovsky  (26.07.16 16:07:22 ~ 16:08:06)
burada ek virgüle gerek var, çünkü anlatılmaya çalışılan sanırım karanfil başının tepesindeki yuvarlağın ezilmesi, komple karanfil başının değil. kendime çak yapıyorum şu an.

  • evde liyakat kalmamis  (26.07.16 16:09:18)
arasöz ve cümlelerin başına ve kıçına kısa çizgi ya da virgül konulur.

  • wilhelmwasmuss  (26.07.16 20:45:03)