Bürokrasi dilinden anlamıyorum lütfen yardım edin

www.eksiduyuru.com

Bu soruma 1 cevap geldi, kendim anlamaya çalışıyorum ama beceremiyorum. Pasaport işlerinden iyi anlayanlar acaba babaanneye anlatır gibi anlatabilirler mi?

Kültür bakanlığının sanat kurumlarında kadro karşılığı sözleşmeli çalışan memurun alması gereken pasaport hangisi, annesi de emekli öğretmen iken, farklı olarak herhangi bir pasaport edinme hakkı oluyor mu, oluyorsa hangisi daha uygun veya doğru?

Of kafam çok birbirine girmiş durumda, hiçbir şey anlamıyorum, yardım eder misiniz?

normal bordo pasaport (umuma mahsus).

yeşil pasaportu her memur alamaz. sadece 1. , 2. ve 3. derece memurlar alabiliyor. memurluğun seviyeleri var yani.

eğer anne/babanın yeşil pasaport hakkı varsa, çocuklar 25 yaşını doldurana kadar yeşil pasaport kullanabilir.

benim annemden dolayı yeşil pasaportum vardı, 25 yaşını doldurdum ve hakkım bitti. artık normal bordo pasaport kullanıyorum.
  • peggy  (21.07.16 17:30:37)
Calistiginiz icin annenizden alamazsiniz saniyorum. Kendi uzerinizden almaniz icinde derecenizin 3'u gecmis olmasi gerekir. Zaten mesajda da soyledim. Su donemde yesil pasaport cok mantikli olmayabilir. Ben olsam bordo alir gecerdim.

  • evrim halkasi  (21.07.16 17:37:48)