Bir Acayip Tecil Olayı

aynı anda hem örgün öğretim okuyup hem açıköğretim okudum. açıköğretimi 2013 örgünü 2016 Haziranda bitirdim. bu süre zarfında tecilimi edevletten kontrol ettim hep.

edevlet belgemde öğrenci yazıyordu. (tecil tarihi aralık 2018) gidip askerlik şubesine sorayım, yapmam gereken birşey varsa yaptırayım diye gittim. 2 senedir yoklama kaçağı olduğumu, tecilimin yanlış yapıldığını, para cezası geleceğini, askere alma işlemi yapacağını söyledi. (açıköğretimi bitirdikten sonra diplomamı götürmemiştim. açıköğretimden yapılması gerekirken sürekli örgünden yapmışlar. lisanstan sadece bir kere hakkımız var) tecili açıköğretime alınca da doğal olarak hakkım bitti.

mayıs 2017'ye kadar da tecil verdi. Sonra edevletten kontrol edeyim dedim 29/07/2016'ya kadar tecilli yazıyor ve açıklamada sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. bu sefer kendi askerlik şubeme gittim. sıkıntı olmadığını kendi verdikleri belgenin esas olduğunu söyledi. para cezası gelecek teklif mi ne yapılmış. edevlet hala aynı duruyor. 2 haftada 3 ayrı tarihli tecil belgesi sahibi oldum. (2016/2017/2018)

büyük ihtimalle ilk gittiğim şube hatayı farketti, düzeltti ve bana o anda yoklama kaçağı olmamama rağmen öyle söyledi ve ona göre işlem yaptı. Yoklama kaçağıysam kimse bana bişey demeden pasaport, schengen verip 6 ay yurtdışında yaşatmaz değil mi?

OHAL vs derken gbt de hangi tecili görecekler, ne yapayım ben? hem tecilden oldum, hem para cezası gelecek.

ya bu e devlet kafasına göre çıkartıyor heralde. çünkü benzer durum bende de var.

  • qazaqwsx  (21.07.16 17:08:35)