spor yapmak lazım ama nasıl?

şimdi ağalar
hareketsizlikten acayip kilo aldım. göt göbek aldı başını gitti. 4 ay önce aldığım pantolonlar olmuyo o derece. şimdi dedim bi spor salonuna yazıliim falan ama sizinde bi önerinizi almak lazım. aklımda şöyle birşey var. başlarda spor salonuna gitmektense dışarda koşmak mantıklı geliyor. kiloları verdikten sonra da spor salonuna gidip vücudu şekillendirmek lazım. şimdi koşu olayıyla başlamak istiyorum ama yinede önerilere açığım şunuda yapsan olur gibi.

halihazırda kondisyon sıfır. 3 ay öncede sigarayı bıraktım daha ciğerler açılmamış. geçen gün tempolu yürüyüş yaptım. 3 dakka anca dayanıyorum koşuya. rezil ötesi durumdayım.

şimdi ben bu koşu olayına nasıl başliim. günün hangi saatinde yapmak daha iyidir. ne kadar süreyle yapmak mantıklıdır. tempolu yürüyüşü geçip direk koşmaya başlayıp kendimi zorlamalımıyım.

bide ara ara şekerim düşüyor. koşu öncesi ne yemem lazım ya da içmem lazım. doğal meyve suyu düşündüm. sonuçta fruktoz yavaş yavaş kan şekerini yükseltir.

son soruda havayla ilgili. hava buralarda çok soguk. gündüz -3 -4 oluyo minimum ama sabah karşı -8 i falan arada görüyo. bu durumda dışarda koşsam vücut ısınsa bu soğugu hissedermiyim. hissetmezsem bunun sağlığıma bi etkisi olurmu acep

yardımlarını bekliyorum agalar.

Yağ yakmak için en ideal spor yürüyüştür, idealiyse yarım saat-45 dk'yı geçmeyendir. Kaç kilo fazlanız var bilmiyorum ama şimdilik, sabah-akşam yarımşar saat yürürseniz yeterli olacaktır. Kiloların bir bölümünü verdikten sonra koşmaya başlayın bence. Bu arada, uzun süreli ve yavaş yürüyüşler, kısa süreli ve tempolu, sert yürüyüşlerden daha iyidir.

  • tavsan hummasi  (26.11.09 14:02:46)
Ha bir de, aç karnına yürürseniz daha iyi. Karbonhidrat yerine yağ yakmış olursunuz böylece.

  • tavsan hummasi  (26.11.09 14:08:13)