otomobil lastiği değişim süresi

arkadaşlar merhaba,
2011 model 42000 km'de bir aracım var. alalı çok olmadı. üzerinde fabrika çıkışı lastikler var (2010 üretimi) bunları değiştirsem mi ? diş kalınlığı fena değil. acayip tırsıyorum patlar eder diye. eğer değiştirin diyorsanız nokian dört mevsim lastikler var uygun fiyatlı önerirmisiniz ?
teşekkürler

Dis kalinligi diye baska bir seye bakiyor olabilirsin. Yazliklari 20000'de degisgirirdim ben olsam.

  • alperz  (15.07.16 14:37:03)
Yeni lastikte patlar. Lassa tavsiye ederim. Değiştirmekte fayda var.

  • teknikekip  (15.07.16 14:39:27)
ben olsam değiştirirdim. 2013 model arabam 40.000 km'deyken lastikler gözüme yıpranmış göründüğü için değiştirmiştim ben.

  • ihaleli batak  (15.07.16 14:41:41)
Lastik en önemli parça.6 yıl olmuş hiç kullanilmasa bile 6 yılda yıpranır.
4 mevsim olarak Michelin crosslimite var onu oneriyolar ama Nokianda iyi. He ben olsam yaz kış ayrı alırım

  • giggs  (15.07.16 14:42:35)
Lastikte yıl da önemlidir, kilometre de önemlidir, dış kalınlık da önemlidir. 3-4 yılı geçen veya 40-50 bin km'yi geçen lastiklerin değişmesinde fayda var.

  • Abdurrahman  (15.07.16 14:43:47 ~ 14:44:00)
o lastikler taş gibi olmuştur artık. Bir de araç ağırsa çok daha fazla risk alıyorsun demektir. Yani; lastiklerini değiştir. nokian 4 mevsim de süper bir lastiktir. www.kolayoto.com ve hepsiburada da sık sık kampanyası olur, almadan önce bir bak. (Ama 4 mevsim alacağına yaz kış ayrı alsan daha mantıklı sanki, (gerçi bulunduğun şehrin hava ve yol durumu da etkiler bu tercihi) )

  • primetime  (15.07.16 15:53:31)
eğer süratli araba sürmiyorsanız (+100) lastik patlaması korkulacak bir durum değil. ama üreticilerin tavsiye ettiği süreler sonucunda lastikler fren mesafesini uzatacak şekilde sertleşiyor. bu sebeple değiştirebilirsiniz. fren mesafesini uzatan etken yol tutuşu da etkiler. (sürtünme )

  • tukenmez adam  (15.07.16 16:11:00)