3500 euro maaş münih için nasıl

2 kişi için. normal hayat standardı için.

bir de ankara'da 11000 tl mi münih'te 3500 euro mu?

direkt oyle 3le carpip kiyaslayamazsin baba.

satin alma gucune, ortalama maaslara, ortalama kiralara, mutfak masraflarina, kiyafet masraflarina, araba-benzin-toplu ulasim masraflarina bakman gerek.
  • baldur2  (14.07.16 08:26:04)
o parayla münih'te ortalama bir hayat yaşarsın. İstanbulda ortalama üstü bir hayat yaşarsın.

Her şey para mı değil tabi. Seçim sizin.
  • halilibo  (14.07.16 08:36:14)
Münih diyorum. O gelir sabit de kalmyacak ki, artacak zamanla.

  • piremses  (14.07.16 08:43:45)
senin için şöyle bir hesap yaptım;
bu maaşla türkiye'den iphone 6s alarak maaşının %29 unu harcamış oluyorsun.
almanyadaki maaşınla, almanya'dan aldığında da maaşının %21 sini harcamış oluyorsun.

bence bu oldukça fikir veren bir şey.. yaşam standartları pahalılığı üzerine kafanda kolerasyon yapabilirsin.
ne olursa olsun türkiyedeki sik sok vergilerini ödemediğinin bilincinde olarak seçim yap bence. elemanın biri hükümet yalakası diye gelip ''bizim malları satamıyoruz yabancılarınkine vergi giydirelim'' diyip ekonomiye yön veremiyor.

ps: apple gibi kapitalist ekonominin simgesi haline gelmiş bir markanın, ülkeler arasında değişkenlik gösteren fiyatı üzerinden, fahiş vergi oranlarını kıyaslayarak yaptığım hayat pahalılığı -genellememi- açıklayıcı bir neden göstermeksizin küçümsemiş, hatta sanırım 'orada daha ucuza alırsın orada yaşa' gibi bir amaçla yapıldığını anlamış biri. bir de cahillik demiş, gülsem mi ağlasam mı. bence şu arkadaşla iyi anlaşırsınız; www.youtube.com
  • gang leader of wasseypur  (14.07.16 08:43:57 ~ 25.07.16 10:53:01)
münihde yaşamak varken soru mu bu

  • sameidiot  (14.07.16 09:12:35)
  • denemebirikiüç  (14.07.16 09:12:56)
yahu adam çıkmış ekonomiyi, iphone kriteriyle ölçüyor ya ne cahillik.

e birader o zaman domates fiyatlarına falan bakalım iş nerelere gidiyor. konyada düne kadar 5 kilosu 1 tl idi domates.

iphone da alma birader çok mu şart yani. osmangazi köprüsünden arabanla geçme de otobüsle geç, adam 80 tl ye istanbul tokat yapıyor. yöntem çok. siz hem dam arıyosunuz hem kiremiti kırmızı olsun su geçirmesin arıyosunuz. öyle bir dünya yok kardeşim.
  • dramadi  (14.07.16 09:25:42)
Almanya'daki 3.500€ brüt kabaca Türkiyedeki 5000-6000 brüt gibi bence.

Çok ayrıntılı hesap yapmak lazım en doğru sonuç için ama ben Almanyada yaşadım bir süre.Kabaca kendi harcama kalemlerimin çoğunlukta olduğu sepete göre söylüyorum.
  • turkuaz  (14.07.16 10:05:21)
Münihte kiraya hayvan gibi gömeceksin, ama cok fena degil bence. Yani kira olmasa münihte, cok temiz.
Äkidem ne brans ne isin ne? Ben dünden raziyim o paraya cünkü. Ama tecrübeli mühendise az mesela kesinlikle, yeni basliyorsan degil mesela.

  • wiillii  (14.07.16 10:20:15)
Iphone endeksi yaniltir, oyle hesap yapilmaz.

  • stavro  (14.07.16 10:20:19)
ankara 11000tl kesinlikle.

  • prodeq  (14.07.16 10:49:47)
ankarada 11000 tl ile krallar gibi yaşarsın. 3500 euro ile almanyada pis türksün yine.

  • kelepir  (14.07.16 11:04:28)
Rahatlık olarak net ankara 11000. Münihte brüt 3500 e eline 2100 civarı net geçer, 2250 olabilir arada. Min. 800 euro kiran var, sabit giderler de yüksek.

Münih almanyanın en pahalı şehri.
  • kurnaz  (14.07.16 11:22:26)
Munihte 2 kisi kalinacak bir ev icin kafadan 1000 euro kira+fatura gozden cikarmalisin. Geri kalan para da yasamaya gayet yeter bence.
Kirayi saymazsak munihten coook farkli olmayan bir yerde yasiyorum, aylik 1000 euro olsa elimde kiradan sonra, gayet guzel yasardim. Su an da gayet guzel yasiyorum ama minimum duzeyde yapiyorum her seyi. Eger konu aile olacaksa standartlar biraz daha farkli olur tabii. Ama rahat yeter yaa. Munih tabii ki.

  • letheavendangered  (14.07.16 11:28:11)
www.numbeo.com

şurdan bi hesapla kendine göre ona göre maaşına oranlarsın. muhtemelen munich'te yaşam kaliten/birikim oranın daha az olacak (belki de hiç olmayacak bilmiyorum) ama gelecek ve potansiyel açısından munich'i tercih ederdim ben.
  • yuto  (14.07.16 12:03:57)