Araplar genellikle solak mi?

Benim kardesim solak. Ne zaman solaklar icin tasarlanmis urunler gorsem hep alirim. Kalem falan cok goruyorum da bugun ilk kez solaklar icin telli defter gordum. Bi kareli bi cizgili iki tane aldim hemen. Simdi uyuklamayoa karisik dusundum de, bu defterler ters? Bildigin sondan basa. Sonra yine dusundum, ayni arapca kitaplar gibi. Sonra bir daha dusundum, demek ki araplar sagdan sola daha rahat yaziyorsa acaba arapcayi ilk yazmaya baslayanlar da mi solakti?

Cok uykuluyum. Sacmalamissam gulun gecin.

Defteri kitabi sagdan aciyorlar ama sag elle yaziyorlar yine. Ben de solagim mesela ama sizin gibi soldan basliyorum yazmaya.

  • stavro  (13.07.16 16:30:04)
sagdan sola yazmak solaklikla alakali degil saglaklikla alakali. civi yazisinda civi cakilirken sagdan sola yazmak cekicin yuzune gelmemesini saglar saglaklar icin. sod elle soldan vurursan yuzune gelir. insanlarin cogu saglak oldugu icin genelde eski alfabelerin cogu sagdan soladir. kalem ve kitaplari ise soldan saga yazmak yine sag el icin daha kolay oldugundan sonradan soldan saga geçmiş. arapca ve ibranice asiri eski alfabeler.

  • beyteper canavari  (13.07.16 17:36:32)
...sordum ve uyudum.

ben aslinda neden sagdan sola yazdiklariyla ilgili sormak istemistim. yani eger solaklarsa, sagdan sola yazmak soldan saga yazmaktan daha kolay oldugu icin o sekilde suregelmistir belki diye dusundum.
  • letheavendangered  (13.07.16 18:52:43)