modem arayüzüyle ilgili bir soru

Modem arayüzündeki QoS menüsüyle modeme bağlanan cihazların hızını ayarlayabiliyoruz. Ama ben bir cihazın diğerlerinden daha hızlı olmasını istiyorum. Yani öbürleri yavaşlamasa da olur. Ama benim kullandığım cihazdan daha hızlı olmasın diğerleri. Bunu nasıl yapabilirim?

Modemin arayüzünde ip bazlı veya mac bazlı qos ayarlanabiliyorsa yapılır. Cihaz buna izin vermiyorsa maalesef o cihazla o iş olmaz. Bu tür kurallar genelde daha gelişmiş network cihazlarında bulunuyor. Modemlerdeki ilgili ayarlar genelde basittir.

  • Abdurrahman  (13.07.16 11:17:35)
Uzmani degilim ama sisteme baglanan diger cohazlara lmit koymak, bandwidthin sömürülmesini engelleyecek ve böylece asil alette yasanabilecek tikanmalari engellemeyecek midir?

Yoksa istedigin slave master cihaz tanimlamak vs mümkün müdür bilmiyorum, ek olarak ana cihaza killer wifi gibi kartlar var mi? Etkisi olur mu, gene net degilim.

Ögrenmek niyetindeyim, duyurunu trollemis gibi oldum ama sanirim diger aletleri kismak zorundasin, bunun istedigin alette internet deneyiminin yükselmesi anlamina gelmeyecegi de olasiliklar icinde. Donanimsal limitlerden dolayi.
  • wiillii  (13.07.16 11:18:37)
mac bazlı ayar yapılabiliyorum arayüzden.

  • tiksinmedenuyanmak  (13.07.16 11:22:13)
Tamam işte arayüzde mac bazlı öncelik ayarlanıyorsa yapabilirsiniz? Karmaşık kurallar oluşturamazsınız ama öncelik ayarı vardır mutlaka. Kullanıcılara statik ip atayıp ip bazlı ayarlama da yapabilirsiniz.

Yani sizin modemin modeline göre, arayüzündeki ayarların kapasitesine göre değişir.
  • Abdurrahman  (13.07.16 11:30:44 ~ 11:31:09)