Kira sözleşmesi yapmadan kiracı olmak hakkında

Merhaba

Yakın bir arkadaşımın 4 yıl boyunca kiracı olarak kaldığı evi kiralamayı düşünüyorum. Arkadaşım evden çıkıyor. Anlayışlı, ılımlı bir ev sahibi varmış.

O, kira sözleşmesi yapmadan, elektrik ve suyu kendi üzerine almadan 4 yıl boyunca oturmuş. Ev sahibi şehir dışında, evin olduğu şehre uğradığı da yok. Muhtemelen benim sürecimde de gelmeyecek.

Evin depozitosu 900 TL, arkadaşım 4 yıl önce bu parayı kendinden önceki kiracıya vermiş, şimdi de ben ona (müstakbel yeni kiracı olarak) 900 TL'sini vereceğim. Bu süreç hep böyle işlemiş.

Malum; ne sözleşmemiz, ne de depozitomuzu belgeleyen kağıdımız olacak elimde. Birkaç sene sonra evden çıkıyorum dediğimde, ev sahibinin, depozitonuzu vermiyorum deme hakkı var mı? Böyle bir şey ile karşılaşmamak için alabileceğimiz önlemler nelerdir?

Teşekkür ederim.

Not: Bunların haricinde konuyla alakalı önerebileceğiniz başka bir şey varsa müteşekkir olurum.

ev sahibini arayıp en azından sözlü teyit almak gerekir. hatta mümkünse 900TL depozitonun onda olduğuna dair size bir mail atsın. kesin kanıt değil ama samimiyet gösterir.

  • prodeq  (12.07.16 22:52:20)