bu insana napilir?

Bi kıza özel ders veriyordum. Dgs ye hazirlaniyormus. On saat ders işledik, 150 lira istedim Ankara'ya gidip gelmek için sadece. Bugün geldi, Sen anlatamıyorsun, paramı ver diyor. Dedim bende para mara yok, olsa senle işim ne? Akşamdan beri salak salak tehdit ediyo kendince. Yarın o parayı şuraya bırak bilmemne. 256753 yıldır özel ders veririm, Böyle bi vakayla ilk kez karşılaşıyorum. Diyorum nakit yok, kredi kartimda biraz var, bi şeyler alayım bari o parayla. Yok diyor yarın paramı ver. Laf da anlatamıyorsun. Attığı mesajları görseniz ağlarsınız. O derece insanlikdisi yani.

Bi de ortak arkadaşa söylemiş. O da bu tarzda Kezban bi tip. Ikisi birlikte çapraz ateşe aldılar "Parayı getir" diye.

Para falan istemiyorum sizden, Yanlış anlamayın da ne yapayım şimdi? Bi kere onun bana borcu var. Ben öğrenemedim, parayı geri ver gibi mallığı ilk defa görüyorum. Istenmez yani.

Parasını vermesem mesajla , oradan engellesem yolumu kesip sacmalayacak. Bi dünya laf. Fazla fazla verip susturayim mi? Param da yok, beklese vericez. Ne tiksinc insanlar var ya.

Sizce napayım?

kesinlikle verme

  • freetakilir  (12.07.16 21:11:56)
Bu kadar aptalca bi durumla karsilasmadim ama benim sinirim bozuldu. Kesinlikle tek kurus vermeyin. Aptal ogrenememisse sizin sorununuz degil.

  • allah yazdiysa bozsun  (12.07.16 21:14:53)
İşte onun mantığına göre işine yaramadiysa para iade edilmeli. Şark kurnazca tipik. Ben elimden geleni yaptım ama sadelestirme yapamayan insanı dgs ye nasıl hazırlayayım? Ben de kpss ye hazırlanıyorum, hiçbi şey yapmasam vaktimden çaldım ona ders anlatıcam diye. Durum çok vahim.

  • damdanakan  (12.07.16 21:15:13)
parayi verirsen buyuk enayilik edersin. kesinlikle verme engelle gitsin

  • oscar  (12.07.16 21:16:03)
dersi alır, ücretini verir, dersten memnun kalmazsa bir daha sizden ders almaz. bu kadar basittir. parayı geri almak falan çok acayip. üstelik on saatten sonra! sizin emeğiniz ne olacak? bir de şehir dışından gittiğinizi söylüyorsunuz. zaman en kıymetli şey.

verirseniz benzer davranışları pek çok kişiye yapacak. illa özel ders gibi bir şeyin olması da gerekmiyor. vermeyin bence.
  • microfiction  (12.07.16 21:16:52)
Verme parayı.

  • Tyler89  (12.07.16 21:17:08 ~ 21:18:25)
evrak üzerinden ziyade sözlü ilerleyen bir durum olduğu için yapabileceğin tek seçenek kalıyor gibi. Herhangi bir şekilde gerekli parayı temin edip huzurunu satın almak için kullanacaksın. Asla detayları düşünüp kendini boğma sadece parasını verip huzurunu satın al. İnsanlar insan ne de olsa uzatıp zamanını kaybetmene değmez.

dibe not: parayı vermen bir enayilik asla değildir aksine huzur için yapılabilecek en doğru harekettir. Kimi insanlarla sözlü bir şekilde anlaşamazsın bu da onlardan biri.
  • şair eşref  (12.07.16 21:17:19 ~ 21:18:53)
Öğrenmediği nereden anlaşılıyor? Ne saçma iş ya,verme sakın. Öğrenemiyorsa ne yapacaksın, kafasına mı sokacaksın. Ben sinirlendim!

  • geçerkenugradım  (12.07.16 21:18:28 ~ 21:19:27)
Parayı versem utanır belki, bi daha başkasına aynını yapmaz. Şimdi vermezsem arkamdan bi dünya dedikodu cevirecekler. Yolumu falan kesip olay cikaracaklar sınav öncesi. Bunlarla mı uğraşayım?

Bi de bi milyon kişiye özel ders verdim. Bazen frekans uymuyor öğrenciyle, anlatamıyorsun. Oluyor yani.
  • damdanakan  (12.07.16 21:18:48)
Paranı veririm, seni de ifşa edeceğim kimse sana ders anlatmasın de. İstediği yere şikayet etsin, hatta sen git şikayet diyeceğim de bir de onlarla uğraşmak var.

  • geçerkenugradım  (12.07.16 21:21:11 ~ 21:22:07)
verme hatta altta da kalma. anladığıma göre altta kalmışsın karşı çıkamamışsın falan. muhtemelen üsteledikçe vereceğini sanıyor o yüzden coştukça coşmuş. sert bir üslupla vermeyeceğini söyle ve kestirip at. merak etme işin sekteye falan uğramaz. bu ne lan?

  • sir gawain  (12.07.16 21:21:27 ~ 21:22:14)
Ya tamam, vericem paranizi. Aramayın, rahatsız etmeyin diyorum. Ne zaman diyorlar. Ulan zaten ailemden isteyemwdigim için almışım o parayı senden. Such a insanlık ya.

  • damdanakan  (12.07.16 21:21:38)
o zaman ben de ispanyolca dersi alayim, belki biraz temelim olussun belki olusmasin. 15 ders sonra 'sen ogretemiyorsun, parami geri ver' diyeyim. oyle sacma sey mi olur?

madem o tehditler savurup cirkinlesiyor. ben senin yerinde olsam 'mesajlarinla birlikte savciliga gidiyorum. beni dolandirmaya calismak ve hakaretten sana dava acagim. dersimi vermisim, parami almisim. hicbir sekilde de ilk dersler ucretsiz gibi cumleler kurmadim. ustelik anlastigimiz fiyat uzerinden senin bana borcun var. uzatmak istemiyorsan artik mesaj atmaya son ver' seklinde korkutmak amacli mesaj atarim. anlattigin gibi biriyse korkup geri cekilir zaten. ne salak insanlar var ya. okuyunca ben sinirlendim resmen.
  • fraise  (12.07.16 21:22:26 ~ 21:27:09)
Kesinlikle verme. Öğretemediğini yeni mi anlamış? Bu tip şeyler için daha birinci ders ücretsiz deneme dersi yapılır, karşı taraf ikna olursa devam edersiniz.

  • rakicandir  (12.07.16 21:22:52)
Ya uslubum sert olmadı çünkü "Laf anlamıyorlar." Sadece, İlk söylediğinde ne terbiyesizsin, hayatımda böyle şey görmedim. Kaç yaşında insansın dedim. Bu sefer de ona takmış, gostericem ben sana kaç yaşında olduğumu falan diyo. Üslup bu yani, Ne diyeceksin ki? Aslında gözünü korkutmanin bi yolu olsa süper olur da napabilirim bilmiyorum. Eşkiya gibi insanlar ya.

  • damdanakan  (12.07.16 21:24:18)
Savcılığa vericem falan desem mi? Iş daha çok buyur mu?

@rakı: Ha bak o deneme dersini de yaptık. Oo süpersin, kuzenime de ders ver falan dedi.
  • damdanakan  (12.07.16 21:25:56)
Ben kimsenin dedikodusunu falan yapamam, Ona enerjim yok. Istemiyorum da öyle bi şey yapmayı.

  • damdanakan  (12.07.16 21:26:49)
olur mu öyle şey ya kesinlikle verme, ne demek dersini anlatmışsın hakkını almışsın işte anlamadıysa gitsin başkasından alsın öyle şey mi olur.Aynen savcılığa falan git

  • limoncello  (12.07.16 21:26:52)
ne münasebet. asla verme. 10 ders alana kadar bunu fark edememiş mi.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (12.07.16 21:27:27)
verirsen yazık edersin, çakallık peşinde koşuyor. engelle gitsin rahatsız etmeye devam edersen polise şikayet edicem de susar.

  • masa penisi  (12.07.16 21:27:49)
Ders anlatamadığımı 10 saat ders anlattıktan sonra mı anladın yok sana para mara de. O ortak arkadaşınla da konuş lafını söyle bırak onla görüşmeyi.Ayrıca 150 lira az değil mi 10 saat için?

  • uyusam iyi olur  (12.07.16 21:28:25)
o zaman kusura bakmasın. avukatımla görüş dersin. bul bir avukat, rica et böyle böyle iş size intikal edince isteyemezler falan de. bir görüşür müsünüz diye rica et, onlar da geri adım atar bence :D

  • rakicandir  (12.07.16 21:28:26)
İşte bilmiyorsunuz bu şark kurnazlarini. Öğrenmek zorunda da kalmazsınız umarım.

  • damdanakan  (12.07.16 21:28:28)
Ben yüz lirayı denklestiremiyorum, Ne avukatı :)

  • damdanakan  (12.07.16 21:29:13)
savcılığa falan deme, vergisini vermediğin gelir için bi de gib binmesin tepene...

  • okumayi sevmeyen okur  (12.07.16 21:29:52)
Yahu cidden savcılığa gidecek hali yok zaten. Vergi mergiyi de düşünmez o kız merak etme. Sadece korkutmak için söyleyeceksin ve ben eminim o geri adım atacak. Kaldı ki hakaret ettiği için dava açılacağını dusunecektir o.

  • fraise  (12.07.16 21:35:07)
ya alt tarafı telefonda karşı tarafı caydırmak için konuşacak o kadar. gerçekten tutma yani :D

  • rakicandir  (12.07.16 21:35:19)
Bir de kız için ankara'ya ders vermeye gitmiyor muydun? Engelle heryerden, bir daha nasıl karşına çıkacak ki?

  • Tyler89  (12.07.16 21:35:25)
yuh artık.hem özel ders ver üstüne birde cirkeflik yapsin. Ki parasiz ozel ders zaten olmuyor.bir arkadaşım ders verdi aylik aliyordu hatta 1.000 e yakin.

Hic bir şey vermeyin.ki sizin emeginiz var.
  • vi veri veniversum vivus vici  (12.07.16 21:37:53)
Yok yahu aynı şehirdeyiz. Ankara ya başka bi iş için gittim. Yol parası lazımdı, Ondan istedim. Yoksa para da almayacaktim yani. Bi süre iyi niyeti yasakliyorum kendime.

Var mı aranızda bi avukat ya sa jargonu bilen, arayıp gözdağı verecek kimse?
  • damdanakan  (12.07.16 21:39:28)
Şimdi sinirlenirsem ana bacı sovucem, kan çıkacak. Ama haddini de bildirmek istiyorum. Bi yardım edin, o kadar mesaimiz var.

  • damdanakan  (12.07.16 21:40:47)
anlamadım niye parayı geri vereceğini söyledin ki sen? kesin ve kararlı bi şekilde kralı gelse parayı geri vermeyeceğini net bir şekilde söylesen bu kadar car car edemezdi.

  • ambrosia  (12.07.16 21:42:06)
Özel dersin saati 40-50 lira, sen neredeyse bedavaya ders vermişsin bir de bu kahpelere para mı vereceksin? Saçmalama. Hiçbir bok yapamaz.

Bu yapılanın haraç istemekten farkı yok. Gelip huzur kaçıran bir eşkıya olsa, ağzının tadı kaçmasın diye ona da mı para vereceksin? Yüzünü yumuşak bulmuşlar yüklendikçe yükleniyorlar. İzin verme, umursama.
  • yirmisantim  (12.07.16 21:43:22)
Afghugg ya ben parayı vermem dedim, baktım iş çığırından çıkıyor. Tamam lan vericem, kaybolun dedim. Yarın vereceksin diyor. Bana ne ya, Ben niye cirkinkesmek zorundayım ki altta kalmayayım diye. Hayret bi şey. Aynı tonda cevap versem olay iyice büyüyecek evinden aldiririz a kadar gidecek. Hiç mi görmediniz böyle insanı? Ben niye cirkinlesiyorum ki bin tane işimin arasında

  • damdanakan  (12.07.16 21:45:13)
Birinin senin yerine arayıp göz korkutması çok saçma, o yolu deneme. Ama biraz da sert ol, yumuşak olursan caydıramazsın.
Bir de şehrini yaz, uygun olan biri olursa duyurudan bizzat el atsın.

  • Tyler89  (12.07.16 21:46:19)
"Başaramazsan para iade" diye garanti ile gitmediysen verme para. hatta saatine 1,5 liraya ders vermiyorsan sen iste paranı. Bir yerden sonra ses eder. Ateşe ateşle karşılık ver. Sen de hakkında laf çıkar, ortak arkadaşları fişekle.

Böyle çomarlara imkan vermemek lazım. Parayı verirsen haklı olduğunu düşünecek, utanmayacak tabii ki. Bundan sonra hayatının her köşesinde de bu sisteme devam edecek.
  • nawar  (12.07.16 21:49:03)
sevgili @damdanakan sana çirkinleş demiyoruz ama hayatın boyunca sürekli böyle dangalak insanlarla muhatap olmak zorunda kalacaksın, çünkü dünya böyle bir yer. sırf fazla uğraşmamak için her isteyene çıkarıp her istediğini verirsen herkes senin yüzünü yumuşak görecek sömürdükçe sömürecek. bu kızların yaptığı da o. çirkinleşme ama verdiğin emeği, kendini bu asalaklardan korumayı bil.

  • ambrosia  (12.07.16 21:52:28)
Valla çamura girersen sen de kirlenirsin mantığıyla bu yaşıma kadar hiç muhatap olmadım böyle insanlarla. Olmam da. İki kuruş için ciğeri beş para etmez adama laf mı yetiştiricem. Ben de istiyorum ağzımı dolduran doldura bi senin insanlığını skeyim, sktir git demeyi ama o zaman işler kimbilir nasıl bi boyut alacak, Nasıl cirkinlesecek. Hayatımda çirkinlik olsun istemiyorum. O yüzden seni yumuşak görmüş demeyin, Evet ben yumusagim , Böyle de kalmak istiyorum mk yerinde.

  • damdanakan  (12.07.16 21:52:38)
Ne yaparsan yap için soğumayacak, bir şey yaparsam utanır diye düşünme. Azıcık utanma duygusu olan biri böyle bir şeye tenezzül etmez. Kafam rahat etsin uğraşmayayım dersen ver parasını lanet olsun diyerek. Vermeye niyetin yoksa da muhatap olma hic, bir sikim yapabileceklerine inanmiyorum. Şark kurnazı diye sarkliya demiyorlar işte sadece, bu da comarlik gibi bir yaşam stili. Olaylar olaylar.

  • piremses  (12.07.16 22:09:49)
Oha ne kadar şey insanlar var. Saati 10 liraya ders vermeni geçtim, üstüne kız için şehir değiştirmişsin ve bu kız yüzsüz bir şekilde para mı istiyor sizden? İnsan bir teşekkür eder, emeğine sağlık der ne bileyim. Ben bu durumda para iade garantisi vermişseniz bile geri istemezdim açıkçası.

Net bir şekilde verme.
  • noluyo yaa  (12.07.16 22:09:52)
En başta ödediyse ve para iadesi isteyecekse dersten hemen sonra istesin. Dersin ortasında bile isteyebilir. Dersi beğenmiyorduysa almasaydı.

  • ThomasJefferson  (12.07.16 22:14:56)
Savcılığı tekrar düşünün. Hem belirli miktar gelire kadar vergi verme durumu yok. 150 lira o miktarın çok altında, yani bunun niye vergisini vermiyorsun demezler sana.

  • yemrem  (12.07.16 22:20:14)
Karşımdaki üç beş lirayla maskara, kontur bilmemnesi falan aldım. Iyice maskara olduk, cilasi olsun. Yok ya içinin isinmadigi insana iyilik bile yapmayacaksın. Neyse ya skerler. Dünyada iyi insan bitmedi ya. Iyisine denk gelince unuturum. Sağolun.

  • damdanakan  (12.07.16 22:20:46)
Kartimdaki*

  • damdanakan  (12.07.16 22:21:08)
anlamamışsa 10 saat ders işleyene kadar aklı nerdeymiş acaba??

bi ton ders aldım, hiçbir hocama ben anlamadım paramı geri verin demedim yani anlamadıysam devam etmemişimdir uygun bir dille de söylemişimdir hocaya.

ne tipler var allasen sakın verme!
  • ruh i tibbiye  (12.07.16 22:23:20)
Bir arkadaşın avukatınmış gibi arasın, ben damdanakan ın avukatı x falan diye girsin lafa. Başta anlaştığınız ücret 500 liraysa ve 150'yi aldıysan geri kalanını 1 hafta içinde ödemelerini söylesin. Yoksa ihtar çekileceğini bildirsin.

Eğer avukat arkadaşın varsa direkt o yapsın.

Sen çok yumuşak yüzlü olduğundan bu kadar yüz bulmuşlar. Hiç gerek yok, altta kalma. Eğer sen bir şey yapamıyorsan da dediğim gibi bi arkadaşına yaptır. Eğer ciddi anlamda bi tehdit de gelirse savcılığa dilekçe ver. Uğraşmak lazım bu tarz pisliklerle. Benim de başımda 1000 euro için türlü şeyler yapanı var. Bana taahhüt ettiği zamana kadar ödeme yapmazsa ya da eksik ödeme yaparsa direkt savcılığa gideceğim.

Bu arada vergi ödemediğin bi iş falan diye de başına bişey gelmez. Avukat arkadaşıma bizzat danıştım. Benimki de seninkine benzer bir durum zira.
  • la rana  (12.07.16 22:25:53)
@damdanakan maalesef hayatta kalmak için gerekirse çirkeften daha çirkef olmak gerek. Bunun sonu olmaz ki, o zaman herkes senden ders alsın senin zamanını ve emeğini çalsın sonra desin ki ben anlamadım sen anlatamadın ver parayı, böyle iş olmaz ki. Hakkını savunma meselesi bu. Çirkefe çirkef olacaksın herkese anladığı şekilde n konuşmak gerek.
Tam olarak seni geri çeken ve korkutan nedir anlamadım, ne yapabilirler ki ? O ortak arkadaşın da ben.....

  • limoncello  (12.07.16 22:26:09)
Ha bu arada o ücret konuşma işi de söyle oldu. Tanıdık olduğu için, bayağı da çaresiz durumda olduğu için tamam çalışırız, üç beş bi şey atarsın dedim. Hakikaten para da almayacaktim ama Ankara'ya gitmem gerekti yüksek lisans mülakatı için. Annemlerden istemek istemedim, Bu da bayağı ne zaman sikisirsan söyle tribinde. Bundan istedim. Ya en fazla zamanımı boşa harcadın falan denir de paramı geri ver diyecek kadar insanlıktan nasibini almamış olmak... Üç noktayı ilk defa tam yerinde kullandım.

  • damdanakan  (12.07.16 22:26:37)
Beni geri çeken (korkutmuyor) Daha fazla cirkinlesmek istememek. İngiliz asilzadesiyim çünkü.

  • damdanakan  (12.07.16 22:28:29)
korkutmaya çalışıyor seni. sen haklısın.

  • komando kani var bende  (12.07.16 22:28:52)
yine bir damdanakan klasiği...

yahu onu bunu bırakta bence sen annene anannene falan soyle seni bir okusun uflesın. kotu sans yakanı bırakmıyor :(
  • anonymice  (12.07.16 22:31:48)
Ya bi de ne desen anlamayacak, niye zamanımı harcayayim. Bak size laf anlatmak için bin takla atıyorum ama öyle insana sumugumu atmam (En sevmediğim huyum Hayır diyememek demiş miydim fhjgfd). Bana bi şey olduğu yok, o içindeki acilikla yaşasın. Bana ne.

  • damdanakan  (12.07.16 22:31:53)
Sen hiç arayıp sorma. Tahrik de etme. Kanıtlayabileceğin bir yerden tehdit ederse de direkt savcılığa git.

  • la rana  (12.07.16 22:33:00)
Benim mallığım kızdan hiç iyi elektrik almamama rağmen iyilik yapmak. Beni böyle saçma salak durumlardan bi tek hislerim koruyor, Onun dışında yüklü başka bi aplikasyon yok. Ben niye kendimi anlatmaya başladım ya. Allah Allah. Gün de yalan oldu, gidip yatayım bari.

  • damdanakan  (12.07.16 22:34:46)
madem anlatamıyormuşsun niye mal gibi 10 saat derse katılmış ki. En baştan öğrenemezsen/dersi geçemezsen paran iade gibi bir güvence vermediysen senden memnun kalmadıysa bile o para hakkındır.

Tabii olayların iki taraftan da dinlenmesini gerektiğini savunurum hep, anlattığın kadarıyla sen haklısın.
  • kimlanbu  (12.07.16 22:35:15)
Sen yine niye atarlaniyon godos ya. Bi dur Allah'ıni seversen. Sizi övmek için söyledim ben onu.

  • damdanakan  (12.07.16 22:57:16)
Dertlesiyorum sizle, Ondan öyle sık sık feedback yapıyorum.

  • damdanakan  (12.07.16 22:59:32)
10 saati mi 150 lira? şaka gibi, sakın verme. ne saçma insanlar var harbiden, 10 saat ders alıp bir şey anlamadıysan ...

ayrıca karşılığına anlayıp anlamama garantisi kimse veremez, parayı vermen çok saçma olur sakın yapma öyle bir şey..
  • body electric  (12.07.16 23:11:38)
amk salağı anlamadığını bile 10 saatte anlamışsın, anlayamaman normal deyip kapat engelle telefonlarını.

ayrıca uğraşmak istemiyorum falan dedikçe sana da saldırasım geldi. ne garip huylarınız var anlamıyorum. Bir insan göz göre göre senin hakkını almaya çalışıyor sende uğraşamam diyorsun. sümüklü angutun tekine 150 liranı kaptıracak kadar ezik misin?
  • tosunpasa  (13.07.16 00:57:48 ~ 01:03:06)
kesinlikle verme 10 saat ders anlatmışsın karşılığını almışsın bunun geri istenecek bir yanı yok.
sen anlattıklarımı kafandan silmedikçe bende paranı vermem de.
net ve sert ol laga luga yapma ne istiyorsa yapsın insanlar içinde rencide etmen gerekirse de et asla hakkını bırakma bu tip kurnazlara.
  • basond  (13.07.16 01:44:02)