Sabırlı olabilmek/olabilmeyi öğrenmek

Var mı bunu öğrenmenin yolu?

Örneğin, eğer giriştiğim şey zaman,çaba ve çok çalışma gerektiriyorsa o işte devamlı olamıyorum, hemen sonuç almalıyım, bir şeyleri hemen başarmalıyım gibi hissediyorum, haliyle hızlı bir geri dönüş alamadığım çoğu şeyden çabuk sıkılıyorum.

ne yapılabilir, var mıdır bunu öğrenmenin, kendini eğitmenin bir yolu?

Var, hayvan sahiplenmek, özellikle köpek. Birkaç ayda sabır taşına dönersin. Ciddiyim.

  • buff  (11.07.16 21:42:30)
Yaşını bilmiyorum ama Y neslindeysen yalnız değilsin. Çoğu yerde 'Y nesli', 'millenial' kelimeleri ile 'sabırsızlık', 'dayanıklı olamama' kelimeleri at başı gidiyor.
www.linkedin.com
www.quora.com

Bunun iyi yanları da çok aslında, bunun için de birçok yazı var ama önce nasıl gelişitirilebileceğine geçelim.

İlk yolu, hedefe odaklanmayı bırakıp yaptığın işe odaklanmak ve ondan zevk almak; böylece mihenk taşlarının da önemsiz hale gelmesi. Her adım attığında 'Ne oldu? Başardım mı?' diye bakmama ihtiyacı hissetmek önemli. Bir deniz gibi düşün bunu. Her kulaçta ne olduğuna bakmamak, kontrol etmemek gerekiyor. 10-20 kulaç attıktan sonra 'Bakalım, nereye geldim' demek ya da 'Aaaa, bak yüzerken nerelere gelmişiz, hiç fark etmedim' demek gerekiyor. Tabii sevdiğin şeyi yapmıyorsan, bu çok seçenek olmuyor.

Bir psikolog çok ağır bir ödül-ceza sistemi uyguluyordu. Diyelim yapmak istediğin bir şey var, 'Akşam, deniz kenarında güneşi batırmak istiyorum' diye içinden bir dilek geçiyor ama yarına da bir iş var. 'Bu işi yapmadan, güneşi deniz kenarında batıramam' tarzı bir ödül-ceza sistemi koymuş. Ortada bir ödül var, iş biterse deniz kenarına inilecek. Ortada bir fırsat maliyeti var, iş bitmezse deniz kenarına inilemeyecek. Aynı şekilde, bunun değerini arttırdıkça etkili olduğunu görmüş. 'Elindeki projeyi bitirmeden, sevdiğin kıza açılamazsın. Hiç bitiremezsen, hiç açamazsın. Geç bitirirsen, kızı başkası kapabilir. Çabuk bitirip kalitesiz proje yaparsan da baştan başlayacaksın' gibi bir sistem koymuş. Proje de hatırlamıyorum ama 'Kağıttan bir gökdelen inşa et' gibi bir şeylerdi. Cezanın değeri arttıkça, motivasyon artmış. Ancak, bir noktadan sonra, çok zor iş ve çok büyük bir ödülden sonra, artık kişiler kayıtsız kalmaya başlamış. 'Yok artık, o da olmayıversin' etkisi yapmış.

Bunu bebek adımları ile uygulayabilirsin. Kendine ufak ufak ceza ve ödüllerle biraz daha disiplinli olmayı başarabilirisn.
  • aychovsky  (11.07.16 21:43:15)