her gün mezarlık ziyareti yapmak

m.mynet.com linkteki teyze her gün ziyaret ediyormus kıznın mezarını? Bu konuda ne ďüsünüyorsunuz? Normal mi? Hastalık mı? Cevrenizde var mı böyle insanlar?

dün haberlerde görüp aşırı üzülmüştüm, normal mi anormal mi bilemem ama neden hastalık olsun ki? herhalde hem zamanı hem imkanı var ki her gün güzel kızının mezarına gidiyor.

  • evde liyakat kalmamis  (11.07.16 15:27:53)
üzücü. böyle huzur buluyor demek ki. ama hayatın akışını etkilediği kesin. yine de bir hastalık olarak bakmıyorum.

  • ruhen hastayim ben  (11.07.16 15:29:14)
özlem hocam özlem..

  • rajaz  (11.07.16 15:29:18)
normal değil. yas sürecini atlatamamış. normalde 6 ay hatta 1 yıla kadar normal denebilir. ama 10 yıl gibi bir süreden bahsediyor. patolojikleşmiş.

  • uzunuzunilgi  (11.07.16 15:30:18)
10 yıl boyunca ayda bir filan olsa anlaşılabilir belki ama her gün olunca hastalık gibi geliyor bana. evladını kaybeden çok insan var ama böyle davranan çok nadir işte. ben görmedim.

ne bileyim aman, bilemeyiz işte acısını.
  • elorelia  (11.07.16 15:32:40)
çevremde var biri. eşi hayattayken eziyet etmiş, ölünce de hergün yanına gidiyor. tatile gittiğinde de bize diyor ziyaret ein diye. onunki hastalık. başka ruhsal sıkıntıları da var.

  • sutlu nescafe  (11.07.16 15:34:19)
hem kızı hem torunu ölmüş çok zor kadın için ve üzücü tabii. demek inanmış bir şekilde orada olmak onu rahatlatmış.

ben olsam çok daha farklı aklımı kaybederdim, ki ucundan döndüm benzer bir durumun iki günde aklım çıkıyordu. ama muhtemelen mezarlık vb şeylerle ilgim olmazdı inançla ilgili işte.

insan bir dayanak arıyor, o da orada bulmuş demek ki..
  • kaputt  (11.07.16 15:36:19 ~ 15:36:53)
Arkadaşlar hepimiz insanız ama hayat da devam ediyor maalesef. Teyze 10 senedir kopamamış, bu korkunç bir süre. Maalesef psikiyatrik bir rahatsızlık var gibi.

  • theodor  (11.07.16 15:36:23)
Olabiliyor ben garipsemiyorum. Bundan 6 yıl önce tanıdığımız bir ailenin 24 yaşındaki kızı sabah uyurken kalp krizi geçirip yatağında olmuştu. Babası uyandırmak için odasına girdiğinde bulmuştu. Onlar da anne/baba her gün gidip ziyaret ediyor hala.

Yine bir tanidigimizin 10 yaşındaki kızı kanser yüzünden geçen aylarda vefat etti. Onun annesi günde 3 4 kere gidiyor.

Cevrende o acıya tanık olunca garipsemiyorsun. Anlıyorsun.
  • fraise  (11.07.16 15:41:38)
Benim çocuğum ölse ben de böyle olurum sanırım. Kabul edememek ölümü. Sağlıklı olmadığı kesin ama yapacak bir şey yok. Öyle mutlu oluyor demek ki.

"Cenaze töreninde, namaz kılınmadan önce tabutunun çevresinde bir kelebek dolanıp durdu. Camiden çıkana kadar tabutunu takip etti. Ondan sonra ne zaman buraya gelsem, o kelebek de benimle. Saçıma dokunur, yanağıma konar, yolun başında beni karşılar. Tuluğ bana kelebek olarak geri döndü"
bunu okuyunca da zırıl zırıl ağladım. Ne kadar yalın bir anlatım.
  • buff  (11.07.16 15:50:51 ~ 15:51:49)
1 sene önceye kadar her gün gittim babamın mezarına ben de. Hayatımın daha kötüye gitmesini ise mezarlık ziyaretlerini azaltmama bağlıyorum. Rahat rahat ağlayıp konulabildiğim tek yer orasıydı benim için.

  • istenmeyen evlat  (11.07.16 15:57:40)
Ziyaret yapıyorsa, 5-10 dakika bir dua edip, selam verip çıkıyorsa bence sıkıntı yok. Ama saatlerini orada geçiriyorsa problem.

Yas süresi en fazla 3 gündür.
  • kartallar yuksek ucar  (11.07.16 16:13:18)
kime gore normal degil?

veya hastaliksa ne hastaligi?
  • baldur2  (11.07.16 16:22:24)
ağır takıntı/saplantı durumu var ama bu tarz eylemler bana çok insancıl ve değerli geliyor. bir şey diyemiyorum o yüzden. herkes standart hayatlar sürseydi emin olun dünyada ne sanat ne de felsefe olurdu. bu karakteri filmde görsen, kitapta okusan etkilenirsin ama gerçek hayatta karşına çıkınca yargılıyorsun. bu da insanın ikiyüzlülüğü işte.

  • sir gawain  (11.07.16 16:42:52 ~ 16:47:22)
Var, köyde yaşlı bir teyze. Kendisinin 3 oğlu ve 3 kızı var, bir oğlu 35 yaşında trafik kazasında öldü, ilk başlarda hergün mezarının başına gidiyordu hatta gece bile millete çaktırmadan oraya gidiyormuş, sanırım 1 sene boyunca, belki de daha fazla hergün gitmiş. Olayın üstünden 10 seneden fazla geçti, şimdi her gün gitmiyor.

  • Tutkun  (11.07.16 16:53:45)
Evlat acısını yaşamayan kimse bilemez, bir evladınız varsa sürekli düşünürsünüz başına bir şey gelse ne yaparım diye, muhtemelen mezarında yatar kalkarım derim ben eğer bir ruh varsa korkmasın diye (not : 4.5 yaşında bir oğlum var)

  • solo  (11.07.16 17:09:29)