hafif aksam yemegi menusu

Arkadaslar selam,

haftaya gelecek onemli bir misafirim icin sofrayi donatmak istiyorum... ama malum yaz aylarinda oldugumuz icin yemekler cok da agir olsun istemiyorum. siz olsaydiniz aksam yemegi icin hem goze hem de mideye hitap edecek nasil bir menu olusturdunuz?

yemegin mesekati, hazirlanma suresi, hangi yoreye ait oldugu vs. onemli degil, fikirlerinizi ozgurce dile getirin lutfen :)
Simdiden tesekkurler.

Baslangic/meze olarak kizartma degil ama firinda yapilmis mucver. yogurtla ne guzel yenir soguk soguk.
Onun diisnda haydari, havuclu-kerevizli-yogurtlu salata, zeytinyagli dolmalar vb.

Ana yemek olarak
Bulgur pilavi - kofte olabilir. Bulgur pilavi yogurtla giden bisey :D

Izgara et/tavuk, yanina renkli guzel bir salata.
  • kuehles blondes  (05.07.16 01:09:45)
hımmm. ben olsam ;

- kesme çorba (yöreye göre değişiyor adı galiba ama soğuk ayranalı çorbası olarak da biliniyor)

- ara sıcak olarak bol beyaz peynirli bir dilim su boreği

- ana yemek , açıkçası değişiklik gösterebilir et/tavuk tercihine göre ama yaza tavuğu çok yakıştıramadığımdan et düşünebilirdim. hatta tercihim hünkar beğendili kebap ya da beğendi üstü kuşbaşı et tarzı birşey olurdu. hem patlıcanın da güzelini bulmak kolay bu mevsimde beğendi taze çekirdeksiz patlıcanla çok güzel olur. hemde yoğurtlu bir çorbadan sonra yakışır.

- muhakkak taze yeşilliklerden yapılmış bir salata masada olmalı.

- kereviz-ceviz-yoğurttan yapılmış meze masada olmalı. (adını bilmiyorum)

-çok özendiğim bir misafirse zeytinyağlı yaprak sarması masada olmalı.

- tatlı olarak ; ferah birşeyler , trileçe belki? dr oetkerinkini denedim güzel oluyor.

ya da biraz daha klasik hazır baklava + maraş dondurması.

eğer yeteneğime güveniyorum diyorsanız da ; evde yapılmış kadayıf tatlısı + dondurma.
  • tam bir hanfendi is back  (05.07.16 01:17:02)
Hellim peynirli kekikli levrek. Kızarmış soğan

  • hasmetizm 2046  (05.07.16 08:56:06)
Fırında kaşarlı mantar, çakma beyti sarma (bildiğin yufkaya sarılmış köfte ama güzel oluyor yoğurtlu sosla falan).

  • piremses  (05.07.16 16:37:01)