yenidogan bebegi tuzlamak

Eskiden boyle adetler varmis hala devam ettirenler de var bildigim kadariyla merak ettigim bilimsel bi aciklamasi var mi? Tuzlamak, ballamak yenidogmus anne sutunden baska bisey yemeyen bi bebege bunu yapmaktaki amac nedir?

Ter kokmaması için yapılırmış. Bi arkadaşa da bebekken yapmışlar, kokmadığını söylüyor.

  • mandalina kokusu  (03.07.16 15:08:02)
Ter kokmasını önlemek için tuzlama halen yapılıyor. Ananemin istatistiğine göre, tuzlanmayan bebek ilerde ter kokarmış.

  • alcapon  (03.07.16 15:08:55)
Bebegin uzerine tuzu dokmuyorlarmis

Tereyag bal cam agacinin kirmizi kabugunun unu karistirip maske yapiyormusun,ona bir tutam tuz bir tutam kina ekliyormusun sonra bebegi paketleyip uyutuyosun.

Cildi guzel olsun,teri kokmasin gibi sebepleri varmis:))

Yanliz yukaridaki karisim cildi bayagi yenileyip tazelestiriyormus,allahim bizim evde benim haberim olmadan neler oluyor:)
  • duptıs  (03.07.16 15:09:23)
vücudu kokmasin diye biliyorum. bir de yeni doğanın bebegin gözüne limon suyu damlatılırmış, gözün çapak tutmaması için.

  • 1adam  (03.07.16 15:09:28)
üç çocuk kapsamlı benim istatatiğime göre de tuzlanmayan bebeğin teri büyüdüğünde ağır kokuyor.
ikisini tuzladım birini tuzlayamadım daha doğrusu doğumdan haftalar sonra yarım yamalak tuzladım. geç tuzlayınca da işe yaramıyor, ilk banyosundan önce tuzlamak lazaım. tuzlayıp sonra yıkıyorsun.

tuz neyse de eskiler yarasa yavrusunu (galiba ölüsü) kıl çıkmasın diye kullanırlardı. kasıklara ve koltukaltına sürerlerdi.
bir de bebek doğduğunda kuyruk sokumunda büyükçe kara bi leke varsa ona kesik atarlar. bebek açık tenli oluyormuş, kesik atılmazsa karayağız olurmuş.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (03.07.16 15:20:18 ~ 15:22:38)
Beni ve kardeşimi tuzlamışlar, bundan dolayı mı bilmiyorum ama hiç koku problemim olmadı, şikayet eden de olmadı. Ben koltukaltı kullanıyorum, kardeşim onu da kullanmıyor. Benden daha kıllı, hiç kokmaz.

  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (03.07.16 15:28:35)
O tuzlanan bebeklerden biri de benim. 8 günlükken tuzlanıp 5 saat tuzlu kalmışım. Tuzun içine tarçın karanfil de dövüp koymuşlar, şimdi anneme sordum. Gerçekten de terim kötü kokmaz, tenimin kokusunu da kadınlar çok severler. Gerçeklik payı nedir bilmiyorum.

Ekleyeyim, parfüm vesaire kullanmam. Sadece gündüz evden çıkmadan bir kez deo stick sürerim. Bazen onu da sürmem. 2-3 günde bir yıkanırım.

Tabii bunları hep kendimi övmek için söylüyorum, nickimi gören kadınlar ıslanıp apış arasını tutarak bana koşsunlar diye.
  • yirmisantim  (03.07.16 15:35:39 ~ 15:37:11)
Beni ve abimi de tuzlamislar. Alakasi var mı bilmiyorum ama hic ter kokma problemi yasamadik.

  • melengich  (03.07.16 15:36:11)
abimle beni tuzlamışlar. leş gibi kokuyoz allahıma. duştan 20 dk sonra kokarım.

  • glamdr1ng  (03.07.16 15:40:22)
Onu bunu bilemm de annem sacma bi is yaptigimda "ben koyuyorum bi avuc tuz, gene osuruyor tuzsuz tuzsuz" der

  • allah yazdiysa bozsun  (03.07.16 15:40:30)
glamdring içimi rahatlattın sağ ol dsfdsfds

  • Adramelekhh  (03.07.16 15:48:51)
ben bu tuzlamanın bilimsel olarak bir etkisinin olduğunu sanmıyorum.

  • turkuaz  (03.07.16 16:10:27)
kardesim de ben de tuzlanmamisiz. kardesim bal gibi cicek gibi kokar terlese bile. ben kokmamak icin her turlu urunu kullanirim yine de les gibi olmasa da boyle vucut vucut kokarim sicaklarda.

  • letheavendangered  (03.07.16 16:12:33 ~ 16:12:45)
annem ve babannem beni tuzlamışlar ilk banyomdan önce. sonrası felaket. vücudumdaki tüm deri, bir yerimiz su toplayınca kalkar ya öyle kalkmış, kafa derim ve göz kapaklarım dahil. hemen acile yetiştirmişler tabi. doktor gördüğü gibi "siz bu çocuğu tuzladınız mı" diye sormuş. cildimin hassas olduğunu (ki hala da öyledir), o yüzden böyle bir reaksiyon verdiğini filan anlatmış, yapmayın etmeyin çocuklara böyle şeyler ter kokusuna da etkisi yok demiş göndermiş.

ben de günlerce hiç susmadan ağlamışım o kadar canım yanmış. doğru düzgün uyuyamamışım, yemek yiyememişim. annem çok suçlu hissettiğini hala söyler.

terim de kokmuyor. tuzla alakalı olduğunu da sanmıyorum.
  • xavininarapasi  (03.07.16 16:35:25)
tuzlanmamışım. koku açısından sıkıntı yok.

  • rayde  (03.07.16 16:47:42)
ufkunuzu genişletmeye geldim;

yalnız ondan önce belirtmeden geçemeyeceğim, ne çok pis insan varmış yahu. düzenli bir şekilde yıkanan ve duş alan insanın teri asla kokmaz. bebekken yok tuza bas, kirece göm bunların hepsi hikaye ve cahillik. bebek zaten henüz ter bezleri gelişmediği için terlemesi veya kokması mümkün değil. bu ter bezlerinin gelişme dönemi de aşağı yukarı ergenlik dönemine denk geliyor. hormonların azmasıyla birlikte işler değişiyor.

terin kokması olayı da bekleyen terler için söz konusu. terledikten sonra ter üstünde beklerse kokar. üstüne tekrar tekrar terlersen de teke gibi kokarsın ancak sürekli yıkanır, duş alır da üstünde ter beklemezse hiçbir şey kokmaz.

cahil cahil konuşmayın. yıkanın.
  • air  (03.07.16 16:56:53)
tuzlanmış ve ballanmış bir bebek olarak ben buna inanıyorum. herkes cok güzel, bebek gibi koktugumu söyler.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (03.07.16 17:07:27)
air+1

  • shotgunwoman  (03.07.16 17:37:08)
air sana katilmiyorum.

ne insanlar biliyorum dustan 10 dk once cikmis olsa da terledigi anda les gibi kokan. tabii ki temiz;ik onemli ama daha cok yapi meselesi ve yiyip icilenler de buyuk etken bunda. siz hic mi sarimsakli yedikten sonra terinizin fena koktugunu gormediniz?
  • letheavendangered  (03.07.16 17:47:05)
air masrafları karşılayacaksan dostum önünde kese attırabilirim, dezenfekte ettirebilirsin beni. 20 30 dk sıcakta terlediğim an yanımda durmak istemezsin deodorant kullanmadıysam :D

  • glamdr1ng  (03.07.16 18:04:43 ~ 18:05:40)
Doktor arkadasim bebegine dogunca soda icirdi ilk olarak (1 cay kasigi kadar). Gazli olmasin diyeymis ama cocuk gazli oldu. Gerci cok kotu de degildi ama bilemiyorum

Kizim olsaydi kesin erzurum'dan falan karinca yumurtasi getirtecektim. Bunun bilimsel destegi de var ama tabii ki bebekler uzerinde yapilmamis calismalar

Biz bi de 40inda 40 kasik suya 1 pirinc, 1 altin koyduk, oyle yikadik sonra da koyun postuyla salladik. Zengin olsun falan filan diyeymis de ben gelenek sevdigimden yaptim, yoksa o kadar batil inancim yok
  • la noix  (03.07.16 18:38:12)
@air bizim oglan gayet ter kokuyor, ustelik yeni de degil, onu napcaz :p

  • la noix  (03.07.16 18:39:11)
arkadaşlar burada kişisel bakım seminerleri mi vermemi istiyorsunuz nedir anlamadım :D toplanın bir gün zaman ayarlayın, size skype üzerinden seminer vereyim.

elbette söylediklerim düzgün bir şekilde temizliğini doğru yapan ve hormonal bozukluğa sahip olmayan ve bakım ürünlerini düzgün kullanan insanlar için geçerli. yoksa düzgün traş olmaz, doğru yıkanmaz ve bakım ürünlerini gerekli kullanmazsanız kokarsınız. bilmiyorum bunları öğrenmek ne kadar zor :D

@la noix, tuzla panpa iyi geliyormuş baksana :D

bir de senin oğlanı görmedim ama bir bebeğin ter kokması bilemedim doktora filan göster. belki de onu terli terli bağırlarına basan teyzeler halalar yüzünden kokuyordur, bilemedim bak bunu :D
  • air  (03.07.16 18:43:41 ~ 19:19:01)
@air: Banyodan çıktıktan sonra terleri kokan insanlar var, bakımla ne alakası var ki bunun. Bunlara yapışan bakteriler daha ekstrem bakteriler mi?

Bu arada ter kokan bebek olsa da koklasak.
  • Adramelekhh  (03.07.16 19:37:16)
kafanız mı almıyor mk yoksa yazılanı mı okumuyorsunuz :D bakın highlight edeceğim ''hormonal bozukluk'' bunun haricinde kalanlar bakımla ilgili. ayrıca o insanlarla konuş ve de ki; ''panpa eğer hormonal bozuklukluğun yoksa düzenli bir şekilde koltuk altı kıllarını ve vücut kıllarını traş et, düzenli bir şekilde yıkan, her terlediğinde duş al, sonra gerekli bakım ürünlerini düzgün kullan ve hala kokmaya devam edersen git air'i bul''

evet tüm bu koşullar sağlandığı halde kokmaya devam ederseniz gelin beni bulun. önce bi pasaport vize filan alın ama :D he birde konsolosluğa başvururken de bi yıkanır prfüm sıkarsanız fena olmaz

arkadaş kokmaya ne çok meraklı bir insan topluluğuyla karşı karşıyayım. ne pis insanlarsınız lan :D

ayrıca şu ''ter kokan bebek olsa da koklasak'' yorumuna hiç grmiyorum, midem kalktı :D
  • air  (03.07.16 19:45:33 ~ 19:46:16)
Niye miden kalkıyor lan. Bebek çok güzel kokar. Ne anladın yazdığımdan anlamadım ki.

Hormonel bozukluğu olmadan bir insan ter kokamıyor mu yani kılını filan aldığında. Keşke o kadar güzel yaratıklar olsak air.
  • Adramelekhh  (03.07.16 19:50:41)
abi bebek kokusu okey öyle kötü değildir ama şimdi ter koklamaktan bahsediyorsun sen :D

evet hormonal bir bozukluğun yoksa kokmak için pis bir insan olmak gerekiyor. bu 'pis' tanımına her şeyi koyabiliriz ayrıca. leş ürünler tüketmek, bakımsızlık vs..
  • air  (03.07.16 19:54:38)
Bebek terleyince o güzel koku amplify oluyor.

  • Adramelekhh  (03.07.16 19:55:17)
Hijyen konusunda takintiliyim,kirlenim kirlenmeyeyim muhakkak 3 ayda bir yikanirim.

  • duptıs  (03.07.16 20:19:55)
Aramizda en temizimiz @duptıs mis ogrenmis olduk :)

  • dedim ben sana  (03.07.16 22:09:45)