Ev kiraliyorum bu ücretler normal mi?

Kira 1400
Depozito 1400 çıkışta alicam
Emlakciya 1400

Normal mi? Evetse kiraliycam

depozito ve emlakçı komisyonu da 1 kira olur. kiranda bir sorun yoksa eğer adeti böyle, evet.

  • ebonni eth atc  (02.07.16 21:43:50)
kapıcıya da 1400 ver çöpü falan alıyo

  • freetakilir  (02.07.16 21:44:36)
depozito dediğini çıkarken alacaksın zaten bir olay olmazsa, ne kadar verdiğin ev sahibiyle sana kalmış. emlakçılar saçmasapan bir formül uydurmuşlar yıllık kiranın %12'si diye, ondan daha az alıyor seninki. yine de pazarlık edebilirsin. evin kirası da iyi mi kötü mü sen bileceksin muhite göre..

  • nrmnm  (02.07.16 21:46:56)
emlakçılar %12 çıkardı ama bi tık daha iyi olanlar kira kadar alıyor o yüzden verilen paralar normal gibi. emlakçı parasından pek düşmez ama hem onun için hem kira için biraz pazarlık yapmaya çalışsanız iyi olur son fiyat bu muymuş? ama olmuyorsa da tutun gitsin ev bulmak zor iş çünkü.

  • pamuk helvalar cebe  (02.07.16 21:58:40)
verme o kadar para, önümüz yaz, ölü mevsim, sahibinden hem de daha uygun fiyata bi ev bulabilirsin bence. 1400 cok

  • balpolen  (02.07.16 21:58:54)
Peki hacılar bi soru daha, emlakçı her yıl yüzde 10 yada tufeye gore dedi. Hesaba göre her yıl 140 lira zam gelecek. umarım ben yanlış anlamisimdir. var mı bole bisi.

  • mayeskuel  (02.07.16 22:03:10)
yanlış bilgi, her yıl üfe'ye artış yapılır. bi de çok emin gibi yorum yapan, kendini avukat sanan emlakçılara da ayrı bi kılım.

  • medusa  (02.07.16 22:13:51)
yani burada kiracı kanunlarla korunuyor mu? atıyorum ev sahibi sözleşmeye her yıl yüzde 10 zam vs.. kiraciyi zora sokacak şeyler yazabilir mi kafasına göre. Yoksa sözleşme bi template ve maddeler devlet tarafından mı belirlenmiş. Hepsini okumama, zam için pazarlık yapmama gerek var mı?

  • mayeskuel  (02.07.16 22:18:10 ~ 22:23:26)
kanunen yapabileceği maksimum zam üfe, o da %5-6 arasında oynuyor şu an..
edit: evet, borçlar kanunu

  • nrmnm  (02.07.16 22:22:46 ~ 22:24:02)
bi zahmet hangi şehir hangi semt kaç oda vs gibi bilgileri verseniz

misal bu 1400 kira eğer huber köşkü için yıllık kira ise çok uygun. kaçırmayın.

ula 1400 istanbul beşiktaşta 2+1 mi, halkalıda 1+1 mi?
  • elestirman  (02.07.16 22:32:56 ~ 22:33:17)
yaparlar yaparlar %10 gayet yaptı benimki, beğenmiyorsan çık diyorlar. baştan söyle @nrmnm ın yazdığını, sözleşmeyi buna göre yaptırın.

@elestirman, aslında kira pahalı mı az mı diye sormuyor da bu kiraya emlakçı parası depozito uygun mu diye soruyor arkadaş, ama ben de merak ettim sabah gördüğüm duyuru bu mu diye, baktım sarıyer'deymiş sanırım :)
  • pamuk helvalar cebe  (02.07.16 22:45:12)
yaparlar tamam da borçlar kanununun emredici hükmüdür üfe'ye göre artış yapılması, yani sözleşmede daha yüksek bir oran varsa bile o artış geçersizdir. bu da kiracıyı korumak için getirilmiş bir hüküm. öyle kafasına göre de o artışı yapmıyosan çık diyemez. çık dedi çıkmadın, çıkarmak için tahliye davası açması gerekicek. kiracı tüm borçlarını düzgün ödüyosa ya da kanuna göre başka sebepler yoksa da o davayı kaybeder. kafasına göre yaptığı ve ÜFE'yi aşan o artışın kiracı tarafından kabul edilmemesi ise tahliye sebebi değildir.

yine sinirleniyorum akşam akşam o ev sahiplerine:)
  • medusa  (02.07.16 22:53:32)
@medusa valla güzel söylemişsin ama ev sahipleri insanı ciddi rahatsız edebilen insanlar hiç öyle dediğiniz gibi olmuyor işte:(
o yüzden şu %5 işini baştan konuşsun, bunları bildiğini falan göstersin arkadaş bence.

  • pamuk helvalar cebe  (02.07.16 23:19:31)
emlakçıya daha az ver sanki çok bir iş yapıyor da

  • toua tokuchi  (02.07.16 23:23:44)