türk halk müziklerinde yöre/il vurgusu

daha önce de aklıma gelmisti ama dün dolmuşta da böyle bir parça duyunca burada sormaya karar verdim. mesela ceylanın söylediği urfalı zeyno.. dolmusta duyduğum ise oyna anteplim oyna oyna adanalim oyna.. gibi. yine bazı düğünlerde duyduğum yerel parçalarda da bu durum var. başka ülkelerin müziklerinde de var mıdır bu?
tabi tam yerini tutmaz ama ister istemez, texaslı gelin.., aman new orleanstan acı haber geldii.. gibisinden sözler filizleniyor insanin zihninde birden.
ayrıca ek olarak, country müzik bizim türk halk müziğinin tam karşılığıdır diyebilir miyiz?

Cok fazla yok sanirim ama aklima gelen bir ornek bizim buralardan Galway Girl (Galway, Irlanda'nin batisinda bir sehir):

www.youtube.com

Gene Irlanda yoresinden aklima gelenler:

Clare to Here: www.youtube.com

Leaving of Liverpool: www.youtube.com

Rocky Road to Dublin: www.youtube.com

Raglan Road: www.youtube.com
  • crown  (02.07.16 18:07:02 ~ 18:12:02)
Var, avusturya'da filan var.

  • kuehles blondes  (02.07.16 18:10:57)
@crown
tabi ki yer adları oluyor da, bizim parçalarda ise nasıl desem, böyle derininden hemşehrilik duygusu, ortak geleneklere/kültüre sahip belli bölgenin illerini sözlerde sırasıyla bir araya getirme hissi çok belli ediyor kendini.

  • 1adam  (02.07.16 18:23:31)