motor kullanmakla ilgili

2 basit sorum var, saçma gelebilir.

1-Gözlüklü kişi motor kullanabilir mi, sürüş açısından dezavantaj oluşturur mu?
2-Motorcuların kıyafetleri oluyor ya, bunlar kural olarak mı var, yani olmazsa olmaz mı yoksa kişinin kendi tercihine mi kalmış?

1-kullanabilir, kullanan çok
2-kıyafet kanuni olarak zorunlu değil ama kaza esnasında hayat kurtarıyor.

  • n62  (30.06.16 15:25:11)
dezavantaj olusturacagini sanmiyorum. tanidiklarım, sürüş esnasinda göze bir sey kacmamasi icin güneş gözlügü kullaniyor.
kimilerinin hayat tarzı olan bir harley sevdalisi değilsen kiyafet sart değil, kask şart. ama özel motorsiklet montları kullanman kaza ihtimaline karsi iyi olur.

  • 1adam  (30.06.16 15:30:52)
Sırtlık dizlik dirseklik kask bot ve asfalt yanığına karşı koruyan özel mont giymeden motor sürmek intihar etmekle aynı şey. Hatta kaza sonrası adama ölmüş olmayı diletir. Motora ayırdığınız para ve zamanı ekipmana da ayırırsanız kendinize iyilik yaparsınız.

  • ThomasJefferson  (30.06.16 15:35:48 ~ 15:39:16)
kimi kask vardır içerisine gözlük sığmaz, benimki öyle mesela o yüzden lens takıyorum.
ayrıca kaza anında gözlüğün alnına saplanması gibi bir durum olabiliyor.

Ayrıca zaten kesinlikle alma derim ancak ön tarafı açık olan kasklardan alırsan aşağıdaki dediği gibi gözlük takman zorunlu zaten. Gözün sağlam bile olsa. O yüzden tam kapalı kaskı al, alırken de gözlük uyumlu model bakabilirsin.

Yönetmelikte şöyle der;

a) Üç tekerlekli yük motosikletleri hariç, elektrikli bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı...
  • okumayi sevmeyen okur  (30.06.16 15:41:36 ~ 16:09:10)
1-kullanir. kaski taktiktan sonra gozlugu takarsin. ben vizoru acik tutup gunes gozlugu kullaniyorum mesela. ama belki biraz rahatsiz hissettirebilir burna degen kisim. bir de evet, kaza durumunda yuzune batabilir.

2- kask zorunludur. kasksiz binerseniz polis ceza yazabilir. yazildigini gordum. kiyafetler size kalmis. motorcycle crash without gear diye yazip bir kac video izleyip fotograf baktiktan sonra karar verin.
  • jimicik  (30.06.16 16:02:36)