Çekler kesildiği yerden farklı bir ilde kaç gün icinde

Tahsil edilebilir?

soru; mesela ankara'da kesilen çek istanbul'da kaç günde tahsil edilir? gibi bişey mi? eğer öyleyse, hesapta para varsa anında tahsil edilir.

önemli olan çekin nerede kesildiği değil, hangi hesaba bağlı olduğu. hesapta karşılığı varsa, aynı bankanın herhangi bir şubesine gidip alabilirsiniz doğrudan.

tecrübe edilen bankalar; finans, ziraat, yapı kredi.
  • babilbaligi  (29.06.16 11:30:10 ~ 11:31:19)
Evet onun gibi bir şey. Merak ettiğim süre sınırlaması. 30 gün içinde?1 hafta içinde?

  • anonymice  (29.06.16 11:32:40)
Vade tarihinden itibaren

  • anonymice  (29.06.16 11:33:43)
cek uzerinde vade yazar, hangi ayin kacinda kesildigine dair. o tarihte gidip tahsil edersiniz. vadesinden once de gidip tahsil edebilirsiniz ancak ahlaki olmaz. karsi tarafin hesabinda o sirada para olmayabilir ve sorun cikar

  • oscar  (29.06.16 11:40:58)
vadesi gelmişse, hesapta da karşılığı varsa, vade tarihinde gider alırsınız.

  • babilbaligi  (29.06.16 11:41:25)
TTK Madde 796

1. Genel olarak

MADDE 796- (1) Bir çek, düzenlendiği yerde ödenecekse on gün; düzenlendiği yerden başka bir yerde ödenecekse bir ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.

(2) Ödeneceği ülkeden başka bir ülkede düzenlenen çek, düzenlenme yeri ile ödeme yeri aynı kıtada ise bir ay ve ayrı kıtalarda ise üç ay içinde muhataba ibraz edilmelidir. Bu bakımdan, bir Avrupa ülkesinde düzenlenip de Akdenize sahili bulunan bir ülkede ödenecek olan ve aynı şekilde Akdenize sahili olan bir ülkede düzenlenip bir Avrupa ülkesinde ödenmesi gereken çekler aynı kıtada düzenlenmiş ve ödenmesi şart kılınmış sayılır.

(3) Birinci ve ikinci fıkralarda yazılı süreler, çekte yazılı olan düzenlenme tarihinin ertesi günü başlar.

deniyor ttk'da. yani 1 ay. ama sizinki ileri tarihli çek galiba. çekte hukuen vade yoktur. görüldüğünde ödenir. vadesi ne zaman yazılı ise ( yani ileri bir tarih için kesildiyse) o gün gidebilirsiniz.
  • cabiday  (29.06.16 12:14:53 ~ 12:17:14)