Ev Geçindirme Masrafı

Selamlar, tek başıma eve çıkmak için hesap kitap yapıyorum. 08:00 / 18:00 arası, hafta içi çalışıyorum. Ev kombi ile ısınıyor. Aşağıdaki hesaplamada kişisel giderler haricinde eksik, fazla ya da unuttuğum bir gider kalemi var mı sizce? Şehir İstanbul bu arada..

Kira ----> 700
Aidat ---> 180
Su ------> 30
Elektrik -> 50
Doğalgaz -> 100
İnt+Tel+TV> 100
Mutfak ---> 500 (güncelledim)

Sehir neresi?

  • Take it away honey  (28.06.16 13:55:07)
yolu unutmuşsunuz, mutfak da 300 çok az değil mi? :(

  • evde liyakat kalmamis  (28.06.16 13:56:46)
700 liralık eve 180 lira aidat fazla değil mi ya?
Mutfak 300 az +1

  • piremses  (28.06.16 14:03:32)
ben tek başıma yaşarken yemek dışında asla doğalgaz yakmadım, giydim hırkamı çoraplarımı falan, öyle oturdum evde. yoksa fena giriyordu.

ayrıca mutfağa bence çok fazla yazmışsın.
  • hakim oynayin dedi  (28.06.16 14:05:50)
- mutfak dışında genel ev giderleri de var. tuvalet kağıdı, temizlik malzemeleri vs. gibi. sen genel olarak market alışverişi de onlara mutfakla birleştirip. her gün makarna ekmek yemeyeceksen 300'ü geçer.

- illa bir yerden kısmak istiyorsan doğalgazdan kıs. özellikle ev ara kattaysa kışın hırkayla patikle gayet takılabilirsin. ben yıllarca takıldım. yılda taş çatlasa 5-10 gün yakıyordum.

- aidat/kira oranında bir gariplik var. 180 lira tam olarak neyin parası?
  • sir gawain  (28.06.16 14:14:39 ~ 14:17:14)
Cevaplar için teşekkürler..

@Take it away honey, şehri ekledim. İstanbul-Büyükçekmece.

@evde liyakat kalmamis, mutfak derken aslında genel temizlik vs de var. Annemler yakın olduğu için birkaç akşam yemekten kısabilirim gibi geliyor. Yol olayında da şirket servisi var. Eklemedim o yüzden.

@piremses, buralar böyle cidden. Aidatlar fazla..

@hakim oynayin dedi, doğalgazı 12 aylık ortalama olarak yazdım. Dediğiniz gibi, biraz daha kısılabilir tabi ama optimumunu bulmaya çalışıyorum :)

@sir gawain Büyükçekmece'de site içi genelde aidatlar bu civarda. Bahçe bakımı, apartman görevlisi, yönetim gideri vs derken fena hale geliyor aidat.
  • mytonn  (28.06.16 14:21:48 ~ 14:22:29)
cep telefonu
ayrica ilk cikis icin masraflar olacak - faturalari ustune alma, kaparo vs.

  • jimicik  (28.06.16 14:30:21)
Aidat beylikduzu ve büyükçekmece taraflarında ortalama bu civarlarda.

Sadece mutfak ev alışverişi için az geldi bana. Tek kişi de olsan en az 500 yaz bence. 1 Kilo kıyma 1 kilo kuşbaşı 1 kilo tavuk alsan 120 lira ödersin zaten. Biz iki kişi olduğumuz halde her markete girdiğimizde 50 lira gidiyor ki arada buyuk alışveriş de yapıyoruz.
  • fraise  (28.06.16 14:33:13 ~ 14:33:55)
Mutfak ve diğer ev alışverişi 300'ü geçiyor. Yalnız yaşayan insanın mutfak masrafı daha fazla oluyor. Düzenli bir mutfak/yemek olmuyor. Bazen dışarıdan yemek zorunda kalabiliyorsun. Boğaz konusunda sıkıntı yoksa bilemem.

Bu yazdıklarınız her evin sabit giderleri. Yalnız yaşayan ve tüm giderlerini kendisi karşılayan bir insanın mutlaka ek giderleri çıkıyor. Maaşınız bu yazdığınız sabit giderlerin 2 katı değilse bence ev arkadaşlığı olayına yönelin. Elinize para kalmayınca yalnız yaşamanın da keyfine varamıyorsunuz.
  • Abdurrahman  (28.06.16 14:37:32 ~ 14:38:03)
@jimicik, doğru ama sabit gider değiller diye hesaba almadım. Aklımdalar. Telefonu unutmuşum. İnternet+Tv+Tel 100 oldu.

@fraise ve @Abdurrahman, mutfağı 500 olarak güncelledim. Teşekkürler.
  • mytonn  (28.06.16 14:49:27)
doğalgaz için uzaktan erşimli thermostat al, unutursan kapatırsın telefondan, ya da eve gelmeden yarım saat önce yakarsın. çok verimli 4-5 ayda kendi masrafını çıkarıyor.

  • kurnaz  (28.06.16 14:58:12)
bu arada eve çıktığınız ilk 4-5 ay mutlaka ekstra giderleriniz olacaktır(bozulan yeri tamir ettirmek, çamaşır bulaşık makinesi montajları vs.). bu yüzden ilk 3-4 ay bu yazdığınız fiyatları 100 ila 300 lira arasında geçme şansınız var ona göre hesabınızı yapın bence.

  • golgi aygıtı  (28.06.16 15:54:56)