otomatik dosya oluşturma gibi birşey

Galiba biraz detaylı anlatmam gerekecek.

Mesela 100 adet fotoğraf olan bir klasör hayal edin. Bir de 20 adet kod içeren excel listesi yada herhangi bir liste, uzantısı çok önemli değil.

Bu listedeki kodlar, diğer klasördeki fotoğrafların dosya isimlerinden oluşmaktadır.

Listedeki 20 adet kod ile fotoğraf klasöründeki dosya adı uyuşan 20 adet fotoğrafı seçip başka bir klasöre almak istiyorum yada içinden seçip bir şekilde çıkarmak istiyorum.

Mümkün müdür acaba?

(Kullandığım sayılar temsilidir. Normalde dosya ebatları çok daha büyük.)

Linuxde basit bir script ile yaparım ben, Windows bilemeyeceğim. Linux ortamı varsa yazayım kodu.

  • Abdurrahman  (27.06.16 12:17:02)
mümkün.

excel'de yer alan dosya isimleri atıyorum şöyle olsun:

IMAGE01
IMAGE02
IMAGE20

(sıralı olması gerekmez, tamamen farklı da olabilir) Bu isimler A sütununu oluşturuyor diyelim.

B sütununa aşağıdaki formülü yazacaksın:

="move c:\a\"&A1&".jpg c:\a\b"

sonuç olarak B sütunundaki hücrelerde şu görünecek:

move c:\a\IMAGE01.jpg c:\a\b

bu komuta dikkatli bakarsan c:\a\ klasörü altında yer alan ilgili 'JPG' resimleri c:\a\b\ klasörüne taşıyor. Bu dizinleri kafana göre değiştirebilirsin.

Önemli olan resimlerin hepsinin aynı formatta olması.

Tüm dosya isimleri için formülü çoğalttığında (sağ alttan tutup çekerek basitçe yapabilirsin) dizinlerin yazılı olduğu hücreleri seçip bi tane metin belgesinin içine yapıştıracaksın. O da şöyle görünecek:

i.hizliresim.com

Daha sonra bu metin belgesini farklı kaydet işlemiyle bat olarak kaydedeceksin. Onu da farklı kaydet penceresi geldiğinde dosya tipini tüm dosyalar olarak seçip, dosya isminin sonuna .bat yazarak yapacaksın. Daha sonra kaydettiğin dosyaya çift tıklayıp çalıştırdığında istediğin dosyalar taşınmış olacak.
  • himmet dayi  (27.06.16 12:40:07 ~ 12:41:19)
@himmet dayi
Ufkumu açtın. Çok teşekkür ettim. Yazan parmakların dert görmesin.

  • deep435  (27.06.16 14:36:48)