işten çıkarıldım :)

mal gibi kaldım ortada.

iş yeri battı gibi, 4-5 kişi daha çıkarıldı.

içeride geçen ayın maaşı, bu ayın maaşı (23gün) kıdem tazminatım kaldı.

yapmam gereken birşey var mı? bunlar bana ödenmezse ne yapabilirim?

ve yakın zamanda istanbulda kalacak yer ilanı da açacağım (bursadan istanbula gelmeye çalışacağım iş için) duyrulur.

sigortalı çalışansan ödemek zorunda yasal hakkın. ama zaten sigortanı yapmadıysa biraz onun insafına kalıyor galiba..
iş için istanbul'a gelmeyi nasıl ve neden düşünüyorsun bilmiyorum ama burada da iş yok işten çıkarmalar çok tekrar düşün bir de burada kalıp bir ton para harcama boşu boşuna.

  • kaputt  (23.06.16 16:44:01)
sigortalı çalışandım evet.

yazılım sektöründe çalışıyorum şuan istanbulda çok fazla ilan var o yüzden öyle dedim.
  • tamam onu da ben yaptım  (23.06.16 16:47:35)
Canını sıkma kardeşim, bunlar grçici şeyler. Bi kapı kapanır diğeri açılır. Bunların srni üzmesine izin verme. Neyi kaybedersen kaybet, neşeni kaybetme. Işığın hiç sönmesin.
Ne kadarlık çalışansın? İşe iade davası açabilirsin. İşsizlik maaşına başvur.

  • Goddard  (23.06.16 16:48:33)
1 senelik çalışandım, hemen yeni iş arıyorum işsizlik maaşı almadan iş bulmam gerekiyor o yüzden onu atladım aslında.

krediler, kartlar O_O
  • tamam onu da ben yaptım  (23.06.16 16:49:54)
ödemezse dava açarsın o zaman sıkıntı olmaz. hatta tehdit edersin uğraştırma bak dava açacağım kaybedersin diye o zaman öder belki..

  • kaputt  (23.06.16 16:54:40)
dava 1 ay sonra falan açılsa (eğer ödemezseler) 1 ay önce nerdeydin muhabbeti olmaz değil mi?

olmasın lütfen :(
  • tamam onu da ben yaptım  (23.06.16 16:56:22)
Olmaz tabi ki. hatta 1 ay boyunca ödemediler diye fazla bile alırsın.

  • six packsiz  (23.06.16 16:59:36)
işkur a gidip dilekçe verirseniz 3 aya kadar içerde kalan maaşınızı alabilirsiniz. (elden almıyor ve son 2 ayın maaşının yatmadığını kanıtlayabiliyorsanız.)

tazminat için de yasal süreç çok uzun ben 1 senedir hala bişey alamadım.
  • aslmtn  (23.06.16 17:05:13)
sağlık olsun.
sigortalı çalışansın ve onlar senin hakların. eğer ödenmezse verirsin bir avukata alırsın paranı.
unutmadan o ara dönemde bir de devlet seni öpmesin dikkatli ol. gss, işsizlik maaşı gibi dalgalara bir bak istersen.
  • seyduna6687  (23.06.16 17:15:18)
dava için süreyi geçirme, işe iade açmak için 1 ay hakkın var diğer işlemler için de bu kadar süren olabilir bir hafta içinde hallet nen yapacaksan.

  • freya  (23.06.16 17:28:42)
1-2 gün içerisinde işsizlik maaşına başvuracağım. oradan gelen para ile de dava işini halletmeye çalışayım en iyisi.

  • tamam onu da ben yaptım  (23.06.16 17:40:32)