kahve cahiline yardım

numaralandırayım, bilen bildiğine cevap versin;

1- espresso'da kullanılan kahve hangisi oluyor? her türlü kahve bir miktar presslenerek espresso yapılıyor mu? yoksa espresso kahvesi mi var? örneğin türk kahvesi, günay amerika kahvesi
vs.

2-espresso zaten americano değil mi? yani espresso'da kahveye az miktarda su konuyor. amerikano'da ise daha çok su konuyor? yanılıyor muyum?

3-Cafe latte ile cappuccino arasında ne fark var ki? espresso üzerine süt konuluyor ikisinde de keza macchiato da öyle;
www.youtube.com

Latte'de bol süt, cappuccino'da orta süt, macchiato'da daha az süt koyuyor galiba, doğru mu? sadece fark bu mu?

1. şimdi önce kahve çekirdeğin var bunu öğütüyorsun diğer bütün versiyonlar bunun üzerinden şekilleniyor. espresso kahvesi diye bir şey var evet. ama bence atıyorum kolombiya çekirdeğini de öğütsen onu da espresso şeklinde pişirsen olur. farklı bir aroma yakalamış olursun. espresso özünde pişirme şekli yani.

2. espresso ile americano farklı. espresso kahvenin en basit hali. çok çok az suyla hazırlanıyor makinadan çıktıktan sonra bir şey ilave edilmiyor. americanoda espressoyu suyun üzerine çekersin yoğunluğu azalır.

3. latte=bol süt+espresso
cappuccino=az süt+espresso+bol süt köpüğü(italyan usulü için geçerli)
macchiato=orta karar süt+espresso+süt kreması (süt ısıtılırken ortaya çıkan çok ince köpüklü hali)
  • ofelia  (21.06.16 14:04:10)
Uzmani degilim ama bildigim kadariyla:

1- kahvenin nasil cekildigi onemli. Turk kahvesinden moka potta kahve yapamazsin mesela, suzgecten asagi duser. Ama espresso seklinde cekilmis kahveyle yapabilirsin. Guney amerika kahvesi vb sey demek oradan geliyor demek cekirdekler.

2- americano "uzun" espresso. Su koyarak seyreltiyorsun, uzatiyosun iste.

3- cappucinoda sut kopugu cok oluyor.
Macchiato farkli, espresso macchiato ise espresso shot uzerine cok az sut koyarsin. Direkt koyarsin, kopurtme vb olmaz. Espresso agirliktadir yine.

Latte'de %80i suttur.
Cappucinoda sut kopugu agirlikli suttur, latteye gore daha serttir.
  • kuehles blondes  (21.06.16 14:06:02)
Su görselleri şuraya bırakıyorum :) :

www.google.com.tr

  • shadowcat  (21.06.16 14:30:25)
Birbiriyle çelişmeyen iki poster/resim kopyalamış olmam lazım, kaç tane çıktı ki? Yanlış mı yaptım acaba?

  • shadowcat  (21.06.16 14:37:59)