Ev alma öncesi

Selamlar,
Ev alma işlerini hiç bilmiyorum. Bu işte kıdemlilerden yardım rica ediyorum. Duyurudaki benzer soru cevapları inceledim, yine de çok vaktinizi almazsam kısa bir soru sormak istiyorum:

Kiracısı olduğum evi alma durumum olabilir. Ev 5-6 yaşında. İki önemli iş mi var yapılacak?

1- İskan olup olmadığını kontrol için Belediye (her dairenin su ve elek aboneliğinin olması iskanı olduğu anlamına geliyor mu?)
2- Kat mülkiyeti tapusunun kontrolü, metrekare ve diğer özellik doğrulaması için Tapu kadastro müdürlüğü (Tapuda başka bir şey var mı?)

Sonradan baş ağrısı çekmemek için daha başka birşey var mı yapılacak?

Teşekkürler.

Tapu'dan üstünde ipotek var mı ona bakman lazım.

İpotek varsa parayı ona göre verirsin.
  • amarat  (21.06.16 11:03:05)
selam

kredi ile mi alacaksın?
Eğer kredi ile alacaksan bu sorularının cevabı zaten bankanın hazırlatacağı ekspertiz raporunda olacak.
  • teritori  (21.06.16 11:07:03)
Hic ugrasma,bankaya git,ev alacagim expertiz istiyorum de.500 civarinda bir para isteyecekler,expertiz yaptir,neyi var neyi yok hepsini ogren,kaca alacaginida ogren.yasal durumunuda.

  • duptıs  (21.06.16 11:08:17)
araba+nakit ile alacağım. kredi çekmeyeceğim.
expertiz'i bilmiyordum, bunu söylemeniz çok çok iyi oldu, teşekkürler. herhalde karşılığını ödedikten sonra kredi olmadan da banka expertiz verir diye umuyorum.

  • puc  (21.06.16 11:18:03)
bankaların bir çoğu krediye konu olmayan işlemlerde ekspertiz için uğraşmaz. sonuçta bir operasyon maliyeti var.

bu işi yapan değerleme firmaları var. direkt onlardan hizmet alabilirsiniz. kaldı ki bankalar da aynı değerleme firmaları ile çalışıyor.
  • teritori  (21.06.16 11:22:05)
Konut sahibinden yapı kullanma izin belgesini isteyin.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (21.06.16 11:26:12)