Oruç Tutmak Sağlıklı Mı ?

Sb

sağlıksız

  • sta  (20.06.16 16:40:41)
bu sıcakta tutmanın yararı da yok

  • ruhu sarisin  (20.06.16 16:40:43)
bu aşırı sıcaklarda saatlerce susuz kalmanın zararlı olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. herkes hem fikirdir bu konuda herhalde.

  • mahone  (20.06.16 16:41:50)
bu sıcakta akşam 9'a kadar su içmeden durmak vücudun anasına küfretmek gibi bir şey.

  • sir gawain  (20.06.16 16:42:01)
Anladigim bir konu degil ama bana sagliksiz gibi geliyor. O kadar uzun sure vucudu ac susuz birakmanin saglikli oldugunu sanmiyorum. Zaten islamiyetin de "size emrettigim her sey gayet saglikli" diye bir iddaasi yok. Aksam 20:40'a kadar nasil ac durabildigini de anlamiyorum insanlarin. Niye tutuyorlar falan demiyorum beni ilgilendirmez de nasil basardiklarini anlamiyorum, gozumle gormesem oruc tutabilen insan olduguna inanmayacagim. Sadece bir gun denesem nakavt olurum.

  • stavro  (20.06.16 16:44:03 ~ 16:57:27)
kararında açlık her zaman için sağlıklıdır. oruçta bu anlamda tüm bilimsel çevrelerin kabul ettiği gibi sağlıklı bir ibadetttir

  • enkolaykullaniciadi  (20.06.16 16:46:08)
Açlığın sağlıklı olduğu durumlar vardır ancak susuzluk kesinlikle sağlıklı değil:(

  • peggy  (20.06.16 16:47:58)
@stavro girince alışıyorsun. bünye alışkanlık kazanıyor da olabilir. bildiğim kadarıyla steve jobs, budizmle ilgilendiği zamanlarda 2-3 gün yemeden oruç tutabiliyormuş.

  • tosiba  (20.06.16 16:48:54)
Çok fazla bölgesel yağlanma yaptıgı için zerre yararı yok.

  • chiper  (20.06.16 16:50:54)
  • abyuksuet  (20.06.16 16:53:05)
Hayır.

  • köstebek kurabiye  (20.06.16 16:54:20)
Peggy ve sır gawain+1 diyorum.

Bu sıcakta susuz kalmanın hiçbir mantığı yok. Vücudun mahvoluyor sahiden.
  • fraise  (20.06.16 16:54:21)
çok sağlıksız.

  • Goldstein  (20.06.16 16:58:02)
Tabi ki sağlıksız, zarari yok diyen yalan söylüyordur ya da cahildir

  • ghilleinthemist  (20.06.16 17:02:36)
şirkette bayılan bayılana. iki kişi susuzluktan dolayı böbrek problemi yaşadı. bugün dikkat ettim de insanların gözlerinin altı morarmış. açlıktan ziyade zannediyorum ki sıcak ve susuzluk ikilisi bu yıl orucu sağlıksız kılıyor.

  • violetsky  (20.06.16 17:07:45)
tabii ki sağlıksız.

  • doxanikee  (20.06.16 17:09:46)
Aç kalmak sağlıksız değil su içmemek gerizekalılık.

  • angelus  (20.06.16 17:12:43)
Oruç güneşten korumasa da cehennem ateşinden korur. O nedenle maddi ya da mikroskobik incelemeler yerine manevi faydalarina bakmak gerek. Orucu sadece yemek içmekten uzaklasmak olarak değil, kişiyi dinen haram sayilan diger davranişlardan uzak tutması yönüne de dikkat etmek gerekir. Yine oruclu olanin siddet ve tartismalardan da uzak kalması belirtiliyor. O nedenle orucun kişisel değil sosyal etkisi de var. Kişisel hatalar da olsa bu gibi asıl gerçekler göz ardı edilemez.
Hepsinden öte faydası ve hikmetleri dişında Allah celle celaluhun emridir ve emredilenler sorgulanamaz. inanan birisi uymakla yükümlüdür.

  • 1adam  (20.06.16 17:13:10)
şu çok fazla bölgesel yağlanma yapıyor diyen arkadaş kaynak gösterebilir mi acaba bunu neye dayanarak söylüyor?

  • bay b  (20.06.16 17:17:42)
islami oructan bahediyorsak su anda pratikteki haliyle kesinlikle sagliga faydali degil. cogunluk insan orucu sadece ac susuz kalmak olarak algiliyor, ruhani boyutuna yukseltilmeden yasanan bu surec sadece kisinin kendisine eziyet, uzulerek farkediyorum ki bunun ibadet oldugu yanilgisiyla vicdanlari da rahat bir sekilde cevrelerine de eziyet ediyorlar bir de...
burada okuma yazma bilmez bir yarim akillinin paylastigi gibi bazilari bati kaynaklarinda islami orucla alakasi olmayan beslenme ile ilgili makalelerden iki kelime asirip, tamamini okumadan anlamadan bir de utanmadan paylasiyorlar. tabi bu kadar israrli bir cahillige karsi yapilabilecek herhangi bir tedavi yok. bu tip insanlar aci bir sekilde herhangi bir fikir tartismasi kulturune de sahip degiller, insan gibi 'a evet ben sacmalamisim, verdigim kaynagin sunudugm fikirle uzaktan yakindan alakasi yokmus' deme ozguvenine ve etigine sahip olackalarini dusunmek bir hayal.
genel anlamda oruc ise gayettene saglikli, hatta ruhani boyutu disinda onemli kararlar oncesinde bile farkli yontemlerle cesitli oruclar tutulabilir. oruc butun dinlerde, kulturlerde bir sekilde zaten var, fakat herhalde en yanlis uygulanani islami olani dolayisi ile butunsel saglik ve huzur acisindan faydasi en az goruleni de ne yazik ki islami oruc.
  • mavicorap  (20.06.16 17:23:12)
Yalnız oruçla ilgili atip tutup kendince açıklama yapmış bir insana gelip burda hakaret etmek de ne kadar mantıklı, bilemedim. Oruç sadece yeme içmeyle ilgili değil diye biliyorum ben.

  • fraise  (20.06.16 17:42:33)
bence sağlıksız. günün 3-4 saatinde yemek yeyip su içebiliyorsun. bu süre zarfında zaten en fazla 2 öğün yiyebilirsin. bütün gün sıcakta su kaybediyor vücut. o kadar sürede kaybettiğin suyu gidermek de zor. susuzluk halsizlik, baş ağrısı, uyku gibi şeylere de neden oluyor ve genel olarak olumsuz etkiliyor insanı.

  • nathanieltroy  (20.06.16 18:09:43)
oruç sağlıksızdır.

yani müslümanların orucun sağlıklı olduğunu açıklamaları da çok saçma.

sonuçta dinde mantık yoktur.

inandığın allah senden bir fedakarlık istiyorsa, bunun sağlıklı olması veya mantıklı olması da gerekmez.

tutuyorsun tut işte.

18 saat susuz kalmanın sağlıklı olduğunu kimse açıklayamaz.

ha orucun müslümanlarca ilk tutulmaya başlandığı zamanlarda tahmin edebileceğiniz gibi oruç kış aylarına denk geliyordu.

anladın sen onu.

(enter'a bastıkça yılmaz özdil gibi hissettim) :)
  • burya  (20.06.16 18:14:31)
bence de sağlıklı değil. hatta allah'ın bizim bu sıcakta, bu kadar saat susuz kalmamızı (özellikle çalışırken) istediğini sanmıyorum. bence bir yanlış anlaşılma var ve allah'ın son kitap, son peygamber dedi diye düzeltemediğini düşünüyorum.

  • akil kupuru  (20.06.16 18:17:34)
dinle ilgili ne kadar duyuru açılsa hümanistlik, freedom warriorculuk tavan yapiyor :)
neyse ramazanda da burger king, mc donals açık zaten.
ayrica @burya anlamadım ben onu. ilk zamanlarda kış aylarina denk geliyor ise ne oldu da hicri takvime göre dönmeye başladı? bir de kış aylarina denk gelse bile her kış mevsiminde dünyanın her yeri soguk mu oluyor?
sen de anladın mı onu?(!)
  • 1adam  (20.06.16 18:33:04)
@1adam diyo ki senin inandığın tanrı oruç saatlerini düzgün hesaplayamamış ki bazıları 12 saat tutarken bazıları 21 saat tutuyor.

  • Goldstein  (20.06.16 19:03:48)
tutanlara gore evet, tutmayanlara gore hayir. bilimsel acidan, saglikli yanlari da olmakla birlikte cogunlukla sagliksiz.

  • scars dont fade  (20.06.16 19:10:12 ~ 19:10:37)
müslümanların tuttuğu şekliyle oruç tabiki sağlıksızdır, hekimlerin hemfikir olduğu sağlıklı olan oruç başka birşeydir.. zaten müslümanların tuttuğu oruca sağlıksız diyen hekimi dinimize küfretti diye öldürürler bu nedenle hiçbir hekim sağlıksızdır diyemez ancak en vijdanlıları-cesurları kemküm eder işte efendim sıcaklarda dikkat etmek gerekir vs derler.

  • inspectorjavert  (20.06.16 19:12:18)
Böbreklerimden tiksiniyorum,diyorsan saglikli.

  • chitosan  (20.06.16 19:26:54)
@Goldstein
oruçta (bazı hususlar hariç) vaktin uzun kisaligina bakilmaz. bulunulan yerde imsak vaktinden günesin batisi (aksam ezani)na kadar oruç tutulur. kisacasi, nefsin kimilerine fısıldadığı bir adaletsizlik yok. ve olay sadece göründüğü gibi maddi ya da somut yönlü değildir. hepsinden öte sabahtan aksama kadar orucu bozan şeylerden uzak duran bir kişi niyet etmediyse oruç tutmuş olmuyor. oruç bu yönüyle ayrılır. niyeti de insan Allah için yapar.

  • 1adam  (20.06.16 19:47:31 ~ 19:48:57)
@1adam adaletsizlik yok demişsin ama açıklamamışsın?

  • Frederick Co  (20.06.16 19:58:28)
@1adam ve @entegrus : kuran'da oruç tutmayı emreden ayet bakara suresinin içindedir. bakara suresi'nin hicret'in ilk 2 yılında indiği bilinmektedir.

hicri 2. yılın Ramazan ayının miladi takvimdeki karşılığı 26 şubat olur.

mekke ve medine arabistan'ın batı kıyısına yakın bir yerdedir.

ocak-şubat aylarının iklim özellikleriyle ilgili büyükelçilik sayfamız bakın ne diyor:

"Kış aylarında ise gündüzleri ılık, geceleri serin geçmektedir. Serin havanın kendini hissettirdiği Ocak-Şubat aylarında gece sıcaklığı ortalaması 10-12 derecedir. Kış aylarında palto ve benzeri kalın kışlık giysiler kullanılmamakla birlikte, mont, pardösü, ince kazak, hırka vb. giysilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Batı kıyıları Kasım ve Şubat ayları arasında yağmur almaktadır. Riyad'ın bulunduğu Orta bölge daha az yağmur almakla birlikte, özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında kısa süreli sağanak yağışlar görülmektedir."

şubat ayında mekke'de iftar saati 18:10 imsak da sabah 4.

ben bir saptama yaptım. oruç tutmayı mantıksız bulsam da tutanlara neden tutuyorsunuz demem. çünkü dinde mantık aramam. fazla okuma imanı zedeler derler zaten sofular :)
  • burya  (20.06.16 20:11:18 ~ 20:54:31)
Çok sağlıklı olduğunu dusunmesem de insanlara fiziki dayaniklilik kattigini da düşünmüyor degilim. Hani evrim evrim denilen meselede acaba bize ne nasıl bir katkısı oluyor orucun? Yani böyle bir donemi atlatabilen insanin uzun süre acliga ve susuzluga dayanmayi öğrenmesi gereksiz bir sey olmasa gerek. Benim yorumum böyle.

  • tamamen hayal urunudur  (20.06.16 23:45:56)
@Frederick Co
açiklama yaptim.
@burya
inananlar da mantık aramaz ama Allah celle celaluhun rızasını ararlar.
  • 1adam  (20.06.16 23:53:21 ~ 23:54:11)
Sağlıksız diyen arkadaşlar bir tane bilimsel makale referans verir misiniz? Mevzu dini diye sallama tespit uydurmayın. Evet bilimsel makale bekliyoruz.Hangi otorite bu nasıl sağlıksız bulmuş bu hususu biz de nasiplenelim...

  • rukayka  (21.06.16 02:54:58)
@rukayka, cidden burada insanların bilmeden salladığına mı inanıyorsun?

Bak ben bile sağlık konusunda cahil sayıyorum kendimi ama böbrekleri eline vermeye sebep olabileceğinin farkındayım dehidrasyonun.

Cidden şu soruyu özgüvenle sormuşsun da, verilecek bilimsel makaleleri okuyabileceğini dahi sanmıyorum.
  • la rana  (21.06.16 03:09:32)
@la rana makale diyorum, bilimsel diyorum, otorite diyorum...Okuyamayacağım ne alaka? Nerden çıkardın bunu? Anlaşıldı, oruca baktığın gibi insanlara da önyargılı bakıyorsun! Sana özel notum: dehidrasyona maruz kalma riski taşıyan zayıf, hasta bünyelere oruç farz değil zaten.

  • rukayka  (21.06.16 03:56:24)
"18 saat susuz kalmanın vücuda etkileri" konulu bir araştırma yaoarsa duyurucular istedikleri bilimsel makaleye ulaşabilirler.

  • chitosan  (21.06.16 14:58:29)