Burada gerçekten anonim olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Yeri geliyor oturduğumuz yeri, yaşı, mesleği, ilişkilerimizi hatta ve hatta isimlerimizi bile veriyoruz. Hala anonim olduğunu düşünen var mı?
Örnek olarak tanıdığınız birisi burada ve size denk geliyor. Verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak siz olduğunuzu anlıyor. Ses çıkarmadan cevaplarını takip edip size ona göre davranması ürkütücü değil mi?

tc'mi verdim. birşey olmadı.

  • mahone  (20.06.16 00:08:36)
Burada (ya da baska bir dijital mecrada) gercekte olmadigim birisi gibi davranmadigim icin urkutucu degil.

  • crown  (20.06.16 00:08:52)
haklisin. oyle oldugunu dusunerek bu hesabimi anonim gibi kullanmiyorum zaten, o yuzden urkmuyorum.

  • jedilance  (20.06.16 00:09:09)
Benim cevremdeki kimse duyuru okumuyor. Ama burada çoğu insan neye benzediğimi biliyordur az çok. Yine de amansız stalkerlarim olduğunu düşünmüyorum. O kadar sansasyonel bir kişilik değilim diye dusunuyorum.

  • damdanakan  (20.06.16 00:11:01)
yok, ben anonim olmadığımın farkındayım. niyeti olan birisi şimdi kahvesini alıp geçmiş duyurularımı incelemeye başlasa, yarın sabah içtiğim suyu zehirleyebilir. gerçi "duyuru hafızası" konusunda herkes benim kadar manyak değil, o yüzden belki sandığım kadar dikkat çekmiyorumdur ama ben duyuru'da kendimle ilgili şeyleri paylaşırken ne yaptığımın farkındayım şahsen.

kaldı ki hep anlattığım şöyle efsanevi bir anım vardır: okuldaki daha ikinci haftamda mı ne bir duyurucu ders çıkışında gelip "der meister?" demişti de sarılıp öbüşmüştük, çok acayipti.

ben bu cevabı yazarken normalde tanıdıklarımın beni burada görmesini değil de, duyurudakilerin benim hakkımda çok şey öğrenmesini esas aldım. internet dışında tanıdığım insan sayısı bir elin parmaklarını zaten geçmiyor, onlar görse ne olur görmese ne olur.
  • der meister  (20.06.16 00:11:07 ~ 00:18:31)
ben ürküyorum, bi yanlısım oldugundan degil ama dışarda cizdigim profil daha farklı. arkadaslarıma ailevi ya da psikolojik sıkıntılarımdan bahsedemiyorum, burada ise cokca detay verdigim oluyor.

  • galandar kostumu  (20.06.16 00:12:36)
yoo anonim falan değilim, ben bayağı ifşa oldum. kafadan en az bi 5-6 kişi tanıyordur bence beni. hatta daha bile fazla. ben bunu kafaya çok takmıyorum ama, normal hayatta da aynı buradaki gibi bir insanım, kendimi farklı tanıtmaya çalışmıyorum.

yalnız bilhassa dini ve siyasi konularda yazarken cümlelerimi biraz daha filtreden geçirmem gerekiyor, bu üzücü :/
  • köstebek kurabiye  (20.06.16 00:16:21)
değiliz, ürkütücü. anonim kalmaya çalışarak yazıyorum duyuru ve cevaplarımı.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (20.06.16 00:17:12)
Bedenimi verdim, ruhum can çekişiyor.

En son yazdığın ürkütücüden ziyade alçakça.
  • evimin paspasi  (20.06.16 00:19:38)
Anonimim ben. Diğer hesap ifşa oldu.

  • Goddard  (20.06.16 00:20:03)
Hiç bir şeyi umursamadığım gibi bunuda umursamıyorum.
Burasıda diğer sanal mekanlar gibi.kafaya takmaya bile değmez. takip etmek isteyen 7/24 izlesin farketmez :)

  • Game Over  (20.06.16 00:21:14)
Buranin yarisi taniyor zaten beni. O yuzden kasmiyorum.

  • stavro  (20.06.16 00:21:38)
Yani buradakilere ifşa olmak pek önemli değil. Ama düşünsene sevgilin hesabını biliyor ve seni sürekli takip ediyor. Sen de gelip onunla ilgili sorunları burada anlatıyorsun. Ne bileyim kötü geliyor bana.

  • six packsiz  (20.06.16 00:23:53)
Burada nasılsam hayatın kalanında da oyum. O sebepten fevkalade rahatım. Buradan 4-5 kişiyle irtibatım oldu, tanıyan çıktı, birkaç kişiye de maalesef keleğim oldu, ama şükür anlayışlı insanlar.

  • kargn  (20.06.16 00:28:42)
ikinci hesaplar anonim olmak için var :D sözlük hesabımı o tür gizlice/anonim şekilde soracağım şeyler için kullandığım oldu.

dediğin şey de oldu, bir arkadaşım buradan mesaj atıp "sen şu kişi misin" demişti ve oydum :) cevap verdiğim şeylerden de bir şekilde bulunurum yani insan kendini ele veriyor. Sessizce takip eden bi açıdan ürkütücü, sevgilin olacak da onunla bir problemin olacak da sonra onu buraya soracaksın falan... ohoo olmaz o iş :P
  • rodriguez2  (20.06.16 00:31:12)
aman ya hangi devirdeyiz herkesın her bilgisi internette kimse kimseyi stalklamıyor cunku ihtiyacı yok herkes için yüzlerce seçenek var büyük şehrin olayı bu.

elini sallasan insana carpıyor buradakı insanları merak etmek cok sacma bence
  • hopp  (20.06.16 00:31:16)
Bile isteye ifsa ettim kendimi, cok sikintim yok.

Onun disinda beraber oldugum biri cevaplarimi takip ediyormus, ona bahsetmedigim bir seyi sorunca sok olmustum. Benim bile yazdigimi hatirlamadigim bi cevap
  • kuehles blondes  (20.06.16 00:32:05)
Gerçek hayatta da açık biriyim, gizli sorum pek yok. Burada neysem dışarıda da oyum. Ondan biri öğrense umursamam. Kimsenin merak edeceği biri olduğumu da sanmıyorum. Buradakilerin çoğu gibi hasta hasta sorular sormadığımdan kafam da rahat zaten :)

  • i ve been mistreated  (20.06.16 00:37:34)
ben çok gizli şeyler anlatıp sormuyorum ki burda. günlük ihtiyaçlar, pratik fikir alıp vermeler... beni tanıyıp da ses çıkarmayan birilerinin yazdıklarımı okuyup da "hmmm bak seeen, demek böyleymiş" diyebileceği bişey yok. bazen yakın geleceğim hakkında fikir verebilecek duyurular olabiliyor onları da siliyorum evet. ama tanıyan olursa ses çıkarsın yaa duyuru sohbeti de zevkli oluyo.tanıdığım da 1 veya 2 kişi var sadece.

  • gis  (20.06.16 00:38:05 ~ 00:44:59)
Düşünmüyorum. Duyurudan kimliğimi bilen arkadaşlar var. Çevremde de vardır henüz görmesem de. Ürkütücü değil. Ben buyum.

  • Lim5  (20.06.16 00:44:14)
Ya bi de şöyle bi şey var. Bu interaktif sözlüklerde bi yerden sonra insanlar birbirini az çok tanımaya basliyor. selami sabahı olmasa da birbirine aşina oluyorlar yıllar içinde. Ben mesela itusozluktede aynı nicki kullanıyordum, buradaki insanlar da soruyor haliyle "Sen o damdanakan misin?" diye. Oyum deyince bazen benim bile unuttuğum detaylarla geliyorlar, tabii ben şok. Herkesin hafızası benim gibi altı saniyede bir sifirlanmiyor. :) Bi de şimdi bunu söylersem başıma iş alabilirim aslında ama bi arkadaşımın sevgilisi burada kız hakkında kızı aslinda sevmediğine ama ayrılmadigina dair bi şeyler yazmıştı. Normalde hiç umrunda olmaz da kız çok üzülüyordu bu çocuk bana niye böyle garip davranıyor diye. Ben de dayanamadım duyurusunun linkini verdim. :/ O olaydan sonra ayrıldılar falan ama şimdi çok mutlular. Bunu okuyorsaniz selamlar, saygılar. O cibanin başı bendim. :/

  • damdanakan  (20.06.16 00:49:43)
hemen hemen cogu arkadasim nickimi biliyor, steam'de filan da ayni nickleyim. cok fazla sey yapmamak lazim anonimligi. normal hayatta soylediklerimi burada da soyledigim icin sikinti olmuyor.

  • fakyoras  (20.06.16 00:53:54 ~ 00:55:02)
anonim değiliz. gerçek kimliğimi buradan tanıştığım 3-4 kişi biliyor (biri kız arkadaşım). çok da özel şeyler paylaşmadığım için ürkütücü gelmiyor

  • rakicandir  (20.06.16 00:57:46)
benim hiçbir arkadaşım ne ekşi duyuru ne sözlüğü biliyor.

  • Alt4y  (20.06.16 01:22:02)
valla ben anonimim, sizi bilemem. yoksa siz buraya gerçek bilgilerinizi mi yazıyorsunuz? ısısısısıs....

bir de burada tanıdık görürsem söylemem, sonuçta söyleyince benim de anonimliğim bozulacak. ama yakın takibe alırım. öyle de takıntılı bi stalkerım.
  • olutaklidi  (20.06.16 01:43:10)
Ben dedigin sekilde taniyan cikmasi seklindeyse daima anonimim. O kadar dengesiz yaziyorum ki ben kendi yanitlarima geldigimde bazen ben oldugumu farketmiyorum. Ov yea.

Kisilik botuklugunuz var gibi spontan bir dil kullaniyorsaniz, her yerde anonimsiniz. Yasasin dengesizlik kücüktür üc.

Ha ipden beni bulacak arastiracak sapigim varsa, helal olsun. Bana da ögretsin böyle trickleri. Ama gercek hayat öyle bir yer de degil simdi. media.giphy.com
  • portmanto  (20.06.16 02:35:47)
çevremde kimse duyuru okumuyor. okusa kaç yazar ayrıca. onlara söyleyemeyeceğim neyi buraya yazıyor olabilirim ki. herkese aynı olun, kafanız rahat etsin.

insanlar burada yeri geliyor zirve yapıp buluşuyorlar zaten. :) yeri geliyor özele, facebook'a falan geçiyorlar. her şekilde fişlendiğimiz bir çağda bu kadar kasmayın, salın gitsin.
  • matrix  (20.06.16 02:44:07)
Çok anonim değil ama o kadar da ürkütmüyor. Bir kere "Seni bulur, yakarım" diyen o oldu, o zaman bir çekindim. Amacım burada tanınmamak değil, iki hayatımı ayırmak. Arkadaşlarıma söyleyemeyeceğim bir şey söylemiyorum burada ama tek çevrem de burası değil. Öğrencilerim ve hocalarım var; buraya da +18 şeyler yazıyorum. Onların öğrenci kulağına gitmesi hoş olmaz. Dedikodu büyür ve kulaktan kulağayla "aychovsky Hoca genelev işletiyormuş"a kadar gider. Önü alınmaz onun. O yüzden, onların aychovsky'yi bilmemeleri önemli; buradakilerin kim olduğunu bilmesi önemli değil.

  • aychovsky  (20.06.16 07:15:57)
Anonim olup olmamayı önemsemiyorum.

  • arnold schwarzeneger  (20.06.16 08:34:02)
Anonimligi korumak cok zor, is arkadasim biliyor mesela. Cok uç sorulara cevap vermiyorum, gunluk hayatimda nasil cevap veriyorsam oyle cevap yaziyorum o yuzden urkutmuyor.

  • neferkitty  (20.06.16 09:05:59)
Buradan haberdar olan arkadaşlarım var ama takip etmiyorlar. Etseler de bir şey olmaz zaten. Normalde konuştuğum şeyleri, normalde konuştuğum tarzda yazıyorum. Yazılı olunca biraz daha ciddi gibi oluyorum gerçi. Neyse yeterince anonimim, evet ama çok da takıldığım, aman bozulmasın diye düşündüğüm bir şey değil anonimlik.

  • naberabi  (20.06.16 09:50:56)
Anonim oldugumu düşünüyorum ve istiyorum. Aychovsky'yle hemen hemen ayni sebepler ama ben burdakilerin kim oldugunu bilmedigim için, is arkadasi ve öğrenci olabilir, cok detay vermemeye dikkat ediyorum. Verdigim ozel hayatla ilgili bilgiler zaten bilinmiyor, o yuzden rahatca konusabiliyorum. Erkek arakdasim da birilerine bir seyler sorup cevaplar aldigimi biliyor ama duyuru diye bir seyden haberi yok.

Buradan cok iyi anlastigim ve mesajlarla inanilmaz eglendigim birisiyle tanismak uzereydim. Sonra olmadi. Galiba anonimligin bozulmasina en yaklaştığım andi. Bir daha olacagini sanmam.
  • shadowcat  (20.06.16 10:12:18 ~ 10:13:25)
Anonim olduğumu düşünmüyorum, zaten beni tanıyan biri buradaki cevaplarımı-duyurularımı takip etse kim olduğumu kolaylıkla bulur. Çok da kasmıyorum anonim olmak için, pek umrumda değil.

  • peggy  (20.06.16 10:25:10)
''Burada söyleyip de gerçek hayatta söyleyemeyeceğim bir şey yok.'' +1
İki sene önce kendimi ifşa da ettim, 3 zirveye de gittim. Anonimlik gibi bir derdim yok. Özel olarak anonim olmaya da çalışmıyorum, olmamaya da.

  • kaymaktutmayansicaksut  (20.06.16 10:51:01)
anonimliğe neden ihtiyaç duyuluyor ki?

beni tanıyan insanların bana denk gelmesi zerre umurumda olmaz.

ekşi sözlük ve duyuruda en az 200 kişide telefon numaram var muhtemelen ( ama hangi hat meçhul )

100+ kişiyi yüz yüze görmüşümdür. bütün fotoğraflarımı da herkes gördü.

sorduğum sorular da bazılarının soramayacağı türden.

--

bunları çok umursamayın bence.
  • disardayim  (20.06.16 11:17:23)
@Mermize ve @turkuaz'ın söylediği olayları kast ediyorum ben.

@disardayim maalesef senin söylediğinle de bir ilgisi yok.
Burada anonim takılmaya çalışanlar ve özel hayatlarını anlatanlar var. Sen bütün yaşantını paylaşmaktan çekinmiyorsun dediğin gibi, benim dediğim bu değil.
  • six packsiz  (20.06.16 12:00:56)
Elbetteki anonim değilsiniz.

Gerçek hayatta başınızı, ilişkilerinizi zora sokabilecek olayları burada paylaşmayın. Tek yol bu...
  • kartallar yuksek ucar  (20.06.16 12:11:32)
anonim değilim ben beni tanıyan benim tanıdığım bi çok kişi var burada adımı soyadımı hayatımı biliyorlar.
Sıkıntı değil bence.

  • basond  (20.06.16 12:20:54)
beni kim niye bulsun? en fazla bulur gelir bi çayımı içer. kim niye ne yapsın bana?

tanıdığım insanlar burada yazdıklarımı bilebilir, ona göre yazıyorum.
  • babilbaligi  (20.06.16 14:17:33)