Askerliğini Son Bir Kaç Yıl İçinde Tamamlamışlara Sorum Var. Özellikle Doğu

Aşağıdaki linkte Bölücü Örgütün iddiası Şemdinli'de askeri üsse baskın yapıp 19 Askeri öldürmüşler ve tüm silahlarını ele geçirmişler.

Videoda görülen bazı teçhizatlar Türk askerinde var. Belirleyici ve ispat edici bir husus da değil ama telsizler ve elbombaları orduda kullanılanlardan mı?

hepimiz biliyoruz ki en azından 19 askerin bulunduğu bir yeri, katliam yaparak bölücü Örgüt elegeçiremez. Aklıma takılan, Son olarak Amerikan askerlerinin YPG arması taktığı fotolarda da aynı bomba atar revolverlardan vardı. Zaten Amerikanın yardım ettiği biiliniyor.

www.liveleak.com

Öncelikle, askerliğimi yapmadım.

Askeri üssün büyüklüğüne, personel sayısına, mevkiisine bağlı olarak bir baskında 19 asker ölmüş olabilir.Dağdaki mevziiye açılan ateş iddia etikleri baskından mı bilmiyorum. 90'lardaki karakol baskınlarında özellikle RPG'ler ve ardından gelen Bixi-Doçka atışları TSK'da büyük zaiyatlara sebep oldu.

Hk-33 Türk ordusu envanterinde, özellikle Doğu'da şuan en çok kullanılan silah.
Amerikalılar YPG'ye Hk-33 vermemişlerdir çünkü ordularının envanterinde yok diye biliyorum.

Tam emin olmamakla birlikte TSK'nın kullandığı nano kamuflaj kumaşını gördüm.

Tamburalı bombaatar ise hem TSK hem de ABD ordusu tarafından kullanılan bir silah.
  • utkumon  (17.06.16 00:19:41)
@zoghurt

Dediğiniz mantıklı. Fakat video sonunda TSK'nın ağır silahlarla (Muhtemelen top ateşiyle) tepeyi ateş altına aldığını yazıyor. Vur-kaç taktiği uyguladıkları ve destek güçlerinin(Özellikle helikopter) gelmesinden çekindikleri için cesetleri tek tek aramamışlardır diye düşünüyorum.

Bu durumda ya iddia yalan, ya da bahsettiğim sebeplerden dolayı kimlik kartlarını veya künyelerini alamadılar. Videoda sol başta bazı beyaz kağıtlar gözüküyor, içlerinde ne var bilmiyoruz. Eğer iddia doğruysa büyük ihtimalle topçu ateşinden daha fazla zarar görmemek için tepenin arkasına geçmişlerdir, bu da neden kimlik kartı ve daha fazla silah/ekipman yağmalayamadıklarını gösterir.

Umarım bahsettikleri iddia yalandır ve 19 asker sağ salim görevlerinin başındadır.
  • utkumon  (17.06.16 00:33:47)
o kağıtlar adamın dediğine göre harita. envanter tanıdık envanter, el bombalarından pek emin değilim. uzman çavuş'un adını da söylüyor hatta adnan x diye ama soyadını anlayamadım.

  • dr cucu  (17.06.16 00:43:30)