pc ekranının erkek soketi

nde birkaç kablo kopmuş. renklerin nereye denk geldiğini bulup lehimleyeceğim ama bi standartı var mı bunun? internetten rastgele bi soket bulup ona göre lehimlesem problem olur mu?

www.vortez.net şu üsttekine girecek türden bi soket var elimde. şimdi adı aklıma gelmedi bulamadım.

edit: şuna gelen kabloların renklerinin standartını soruyorum images-na.ssl-images-amazon.com

bağlantıda şu heralde ama test edemiyorum 3.bp.blogspot.com

Hocam o kabloda lehim sıkıntı
10 lira verip alin bir ikinci el kablo daha pratik olur

  • kingcyrax  (17.06.16 09:26:42)
10 lira verdiğimiz kabloyuda lehimleyeceğiz yalnız :D

  • freetakilir  (18.06.16 09:32:05)
abi niye lehimleyesin :)
2 taraf ta dvi ise sorun yok yeni aldigin kabloda

  • kingcyrax  (20.06.16 11:24:55)
bi taraf çıkmayan kablo sabit. soketi içinde yani. tek taraflı dvi kablo. lehim sıkıntı değil ben yaparım daha öncede aynı sorunu bu yolla çözdüm ama renklerin standartı, karşılıkları falan sıkıntı. benim yaptığım vga idi. 9 muydu neydi yaptığım lehim bunda 24+1 deniyor tam görmedim içini.

  • freetakilir  (20.06.16 12:18:46)
simdi anladım

monitorde kablonun sabit olduguna emin misin hocam?
bir de şöyle yapabilirsin
avometre ( multimetre ) var mı bilmiyorum
onunla temas kontrolu ile tek tek her kablo nereye baglaniyor görebilirsiniz.
  • kingcyrax  (20.06.16 12:57:39)
evet eminim. bu dediğiniz alet ölçü aleti değil mi ya? onla nasıl yapılır ki bu? renklerin karşılıklarına değdirip ötüp ötmemesine mi bakacağız?

edit: bide dvi'ın ucunun demir olması gibi bi problemimiz var. yani lehime uygun değil şu an. onu nasıl çözerim bilemiyorum kabloyu kesmeliyim heralde ama kablodan kayıpta vermek istemiyorum :(
  • freetakilir  (20.06.16 13:00:11 ~ 13:01:45)
hocam

sokete lehimlenecek yer var ama sokete lehimlemek zor bir iş.

en pratik
soketi bozmadan kablo nun biraz gerisinden kesilse
renkler tutarak baglansa
%90 sorun cozulur diye dusunuyorum
  • kingcyrax  (20.06.16 13:35:27)
renklerin tutmasını ölçü aleti çözüyor mu peki? bence çözmez. devre tamamlanmıyor çünkü nasıl ötsün ki

  • freetakilir  (20.06.16 14:16:51 ~ 14:17:21)
hocam
kopuk kablo nerede bir gösterme şansın var mı?
dvi ların da çeşit çeşitleri var
mumkunse soketi de göster.
  • kingcyrax  (20.06.16 16:24:08)
i.hizliresim.com

görebiliyor musun karma karışık olmuş içi.
  • freetakilir  (20.06.16 16:29:55)
başgan
kabloda zarar yok.
sokette sıkıntı var.

en pratik yöntem

bir tane öyle uclu kablo al. ama cok dikkat et ucu o şekilde olması lazım birebir.
ortada bir yerden kes.
kabloları soy.

sokete gelen uctaki kabloları da temizle
aynı rengi aynı renge bagla
standartları aynı olması gerekli
lehimle o şekilde
  • kingcyrax  (20.06.16 16:59:16)
bak hocam
bende ilk lcd lerden vardı onun bile monitorune kablo ile takılmıstı
sen bir monitorde kablonun ciktigi yeri gostersene bana
cozucez senin olayı
  • kingcyrax  (20.06.16 17:06:33)
yok aslında bu yukarıda anlattığım gibi pc ekranı değil koskoca lcd. 10 tane falan var baya pahalı cihazlar. basite indirgemek için öyle anlattım. kablo koptuğu için çalışmıyor onda eminim. yeni almaya gerek yok alırsam kabloları sökmem gerekecek ve hepsi karışacak. elimde şema yok. 3-5 tane kopuk kabloyu güzelce lehimlemek daha kolay.

  • freetakilir  (20.06.16 17:16:40)