düdüklü tencere

nasıl patlar, neden patlar? patlarsa ne oluyor mesela evimize ateşler mi salıyor?

Basınç. Patlarsa muhtemelen parçalanır, parçalar da şarapnel gibi götümüze başımıza girer.

  • angelus  (15.06.16 19:11:56)
iceride sürekli su kaynatiyorsun, gaz haline geldiginde kapladigi alan ayni degil, sicaklik ile potansiyeli ayni degil. normalde, belli bir basinc noktasina geldiginde icerideki havayi disari salmasi icin check valve kullanilir. tek yönlüdür. islik gibi calar, hem haber verir, hem de ic basinci indirir.

salcali yemek yaparken o emniyet valflerinin tikanmasi söz konusu, o valflerin kirecle vs tikanmasi söz konusu, o valflerin icindeki yayin ömrü sinirli, bu durumlarda bosaltim yapilmaz, ic basinc limiti giderek yükselir

belli bir noktada ic basinca dayanamayan kapak parcalanir, bu patlama gibi olur, kaynar su ilk yirtilmayla acilacagindan metal zarar vermese bile buhari adami pisirebilir, ters kuvvet ocagi vs de dagitip gazin da alev almasina neden olabilir vs vs.

özetle, g.te girebilir. aleti kurcalamayin, bosta birakmayin, bakimini düzgün yapin, maksimum ve minimum miktarlarini ciddiye alin. dandik almayin. milyon tane hesabi var materyal icin. sen suyu az geldi diye boca edip hepsini yok sayarsan, affedersin, hakedersin.
  • wiillii  (15.06.16 19:25:39)
Benim yengem kullanırken patlamıştı. Mutfak tavan dahil çorba olmuştu yengemin de yüzü yanmıştı :/ izi kalmadı ama acı deneyim oldu

  • cemallamec  (15.06.16 19:32:02)