action cam, ne alalım?

araştırmadan gelmedim, sj4000 ve xiaomi yi başlıklarını falan okudum, yine de duyuru'ya sormadan edemedim.

- öncelikle gopro'yu eliyorum. çok pahalı ve o kadar profesyonel bi kullanımım olmayacak. biraz sualtı çekim, biraz bisiklet falan sürersem ona takmalık falan şeyler. o kadar para vermeye gerek yok.

diğer modellerden bütçe çok farketmez, abd'den getirticem direkt.

mesela sj4000 wifi mı almak lazım, sj5000 plus mı? bu plus'ta wifi özelliği var mı? aradaki fiyat farkına değer mi?

ya da sj4000 mü xiaomi yi mi tercih etmek lazım? neden?

bunların dışında bilmediğim böyle alternatif güzel modeller var mı?

bunları alırken kutudan çıkan şeylere ekstra olarak alınması gereken şeyler var mı? ekstra pil/hafıza kartı vs?

geçen hafta sj4000'e niyetlendim, istediğim renk yokmuş, onu bekleyene kadar sj5000 aldım (plus değil). denemelerim de araç kamerası olarak oldu. epey de araştırdım.

sj5000'in plus olmayanı da var, benim aldığım. sj4000'den en büyük farkı panasonic sensör kullanıyor olması. ha panasonic sensör olunca da ne oluyor onu da bilmiyorum. gece çekimi daha iyi olur dedi satıcı. sj5000 plus'ın da özelliği yine sensör, işlemci farkı ve 1080p'de 60fps çekiyor olması. sj4000 ve sj5000 1080p 30fps çekiyor.

xiaomi yi'nin işlemcisi de daha iyi diyolla. ama onun da kutusundan su geçirmez kılıf dahil hiçbir şey çıkmıyor. cıbıl kamera.

ben youtube'da örnek videolarını izleyerek seçtim. daha iyi denildiği halde xiaomi yi'nin, hem renkleri soluktu, hem de aksesuarsızdı, o yüzden tercih etmedim.

dolayısıyla sj4000 veya 5000 (plus olmayanını) öneririm. plus olan da yine çok pahalı ve 1080p 60fps veya 720p 120fps şart değilse gerek yok. ikisinde de wifi özelliği var, telefondan izlenip kontro edilebiliyor. yi'de de wifi var sanırım ama wifi açıkken hep bir dip gürültüsü kaydettiğini söylemişler. bir de su geçirmez koruma içindeyken haliyle mikrofon da içeride kaldığı için sesi neredeyse hiç kaydetmiyor. sjcam modelleri korumasızken de ses konusunda pek başarılı değiller.

ek olarak illa bir hafıza kartı istiyor. sandisk 64gb ile 8-9 saat 1080p video çekiyor. pili de bir saate yakın gidiyor. kutusundan envayi çeşit bağlama aparatı ve su geçirmez koruma çıkıyor. gidon ve kask için aparatlar var. kıskaç gibi bir şey var, çift taraflı bantlar ve o bantlarla sabitlemeye yarayan aksesuarlar var. dikey yüzeye sabitleyince doksan derecce çeviren aparat var. ama kafa bandı, göğüs bandı, araç tutacağı gibi şeyler ayrıca alınıyor. ben türkiye'de bir satıcıdan aldım, dandik diye şarj aleti de koymamışlar, sadece usb kablosu var ama bilgisayardan veya android telefonların şarj aletleriyle şarj edilebiliyor.
  • kibritsuyu  (14.06.16 18:46:08 ~ 18:56:42)
gece çekiminin lazım olacağını hiç sanmıyorum. plus'taki 120 fps falan filan da gerek yok. en iyisi ben de sj4000 wifi alayım. sj5000'le arasında 30$ falan fark var, o paraya aksesuar alırım.

yalnız hafıza olarak ikisinde de up to 32 gb diyor sanki? sen direkt 64 mü kullanıyorsun yoksa 32x32 olarak biri dolunca diğerini mi takıyorsun?
  • xenophobe  (14.06.16 18:56:02)
son firmware ile 128 gb'a kadar destek gelmiş. benimki yüklü idi, 64gb'lık tek kart kullanıyorum. dah desteklemiyorsa bile son fw yüklenerek çözülür.

ha sj4000 de gece çekmiyor falan değil. o da çekiyor da işte dikkatli bakınca belki biraz fark verdır.

sj4000 türkiye'de 290 lira, sj5000 390 lira. kafa bandı, araç tutacağı, araç şarj aleti ve monopod'a da bi 70-80 lira verdim.
  • kibritsuyu  (14.06.16 18:57:42 ~ 19:01:51)
Nopro diye geçen çin malı bir model var. Amatör olarak mutlaka denenebilir.

Taa inceliyordu, göz at.
  • dokuz numara dort yildiz  (14.06.16 18:59:36)
sağol abi çok yardımcı oldun. siteden bakıyorum da bi de m10, m20 diye modeller var, onlarla ilgili bi bilgin var mı?

  • xenophobe  (14.06.16 19:00:00)
onlar da motorcular, bisikletler için, sanırım onlara göre su geçirmez kılıf yok. sadece kaska maska takmak için. dalmak için uygun değil.

ben de asıl denemeyi dalışta yapıcam, asıl amacım denizde kullanmak. hem dalışta, hem de oğlanı yüzerken çekerim diye.
  • kibritsuyu  (14.06.16 19:03:24 ~ 19:06:04)