sıfır evi kiraya vermek vs. satmak?

Şimdi sıfır evde oturmayı planlamıyoruz ama evin yeri güzel ve ileride değerlenedeceğini düşünüyoruz. Bu yüzden kiraya vermek istiyoruz. Ama tanıdık bir emlakçı eğer oturmayacaksan sat diyor. sıfır evi satarsan daha karlı olursun diyor. siz ne diyorsunuz?

Ben satmazdım

  • basond  (13.06.16 16:37:48)
satma.

  • mahone  (13.06.16 16:38:23)
evi 1 yıl kiraya ver, semt genelindeki piyasasını gözle.

  • hakim oynayin dedi  (13.06.16 16:40:51)
ev satılır mı lan? paraya ihtiyaç yoksa dursun..

  • nrmnm  (13.06.16 16:42:23)
Sat ki o tanıdık emlakçı komisyon alsın :)

Paraya ihtiyaç olmadığı takdirde gayrimenkul satmayın.
  • mr.goodcat  (13.06.16 16:42:53)
kiraya ver satma

  • sta  (13.06.16 16:44:45)
Çok acil bir şey yoksa ev satmak çok gereksiz. Bahsettiğin evi sıfır da satsan 2. el haliyle de satsan her zaman kar yaparsın zaten, sıfır haliyle satalım kar yapalım düşüncesi çok ilginçmiş emlakçının.

  • angelus  (13.06.16 16:46:57)
evin yeri güzel ve ileride değerlenecekse satmayacaksın.
kiraya ver.

  • seyduna6687  (13.06.16 16:50:26)
sahibinden.com da fiyat endeksi bölümü çıktı. oraya bir bakın zaten satmaktan vazgeçersiniz. 3 yılda yüzde 200 kazanan yer var. böyle bir kazanç için işyeri açıp gece gündüz çalışmanız lazım : ) satmayın kesinlikle emlakçıya şu soruyu sorabilirsiniz. sat diyorsun da daha karlı bir yatırım mı yapabileceğiz neden satalım ?

  • tukenmez adam  (13.06.16 16:58:11)
ya herkes aynı yorumları yapmış. ben farklı açıdan bakayım.

istanbulda çok çok büyük bir deprem olacak. bu yakında, ne zaman belli değil. olduğu anda emlak fiyatları 0. yazıyla sıfır.

bir kriz var, adı olmayan, bu eğer bi patlarsa o anda da ciddi değer kaybeder.

eğer evin değeri 600 bin gibi ise gidin almanyadan ev alın, orada kiraya verin, istanbuldaki gibi değerlenmez hop hop diye, ama deprem olmaz, olsa yıkılmaz, değeri gelecek 100 yılda değişmez, artar ama çok artmaz.

en büyük artısı düzenli, ciddi dertsiz tasasız düzenli euro geliri olur. 200 bin euroluk evin geliri yerine göre yaklaşık 800-1000 civarıdır, +-%10, 600 binlik evi istanbulda 3300 e kiraya veremezsin, versen 1 sene sonra 1000 euro değil 800 euro olur kira geliri.

istanbul kabul ettim ben ama tr deki her yer için geçerli bu. oralardan ev almak zor da değil.
  • kurnaz  (13.06.16 17:03:03 ~ 17:04:10)
Yanından metro geçecek bir yer aldık, bu sene teslim edildi ve 2019'da metronun gelmesine kadar bekleyecegim. Metro gelince ancak satarım.

Satma. Kiraya ver.

Ha über bir fikrin var ve ticaret yapıyorsan tamamdır, sat.

Veya kriz gelecek diyorsan sat dolara geç,
Aylık nakit girişi lazım değilse kiracı ile de ugraşmak istemiyorsan, kredisi yoksa sat ve arsa al.

Topraktan alıp projeden biraz kâr elde ettiysen satıp arsa alınabilir.
  • amarat  (13.06.16 17:35:35)
satma kardeşim, sıfır ev ilk 2-3 sene full değerlenir yanına meteor düşmezse. bina oturdukça değerlenir 2-3 sene sonra max fiyatına satarsın yoluna bakarsın.

  • tchuck  (13.06.16 17:37:15)
@kurnaz,

ben de farklı bir açıyla bakayım. istanbul depremi olduğunda eğer evin yıkılmadıysa değeri sıfır değil. 5 katı olacak.
  • tchuck  (13.06.16 17:37:50)
satma ya, sıfır ev satılır mı?

kirası iyise sermaye yap, yeni bir ev almak veya araba almak için.
  • livaneli kadir  (13.06.16 17:43:06)
ben şahsen sat derim. ama o para boşta kalmasın tabi. güvendiğin bir müteahhitin inşaat aşamasında projesine gir ve o ev olunca tekrar sat derim. iyi para birikiyor böyle. kira senin hiç bir işine yaramaz. hele bir de kiracın sorumsuz biri olursa boşuna dert.

  • pashaa 04  (13.06.16 17:59:09)
@tchuck

evin yıkılmadı ise değeri artmayacak, 7 üzeri bir depremde 100 binler ölür istanbulda, yollar yıkılır, girilemeyen sokaklar olur, ekonomi aylarda durur, türkiye tarihinde görülmemiş bir kriz meydana gelir, duygusal etkilenen insanlar cabası.

o zaman evini 5 katına satarsın adam bulursan.
  • kurnaz  (13.06.16 18:27:06)
müteahhitler aynı daireleri 4-5 defa satar. şöyle;

1.projeden satar diyelim daire projeden 200b. sen satın aldın. proje bittikten sonra dairenin fiyatı 240b olacak diyelim.
adam geliyor sana diyorki bak sen bunu 200b aldın bana 220b sat 20b kar yaparsın, sende aa ne güzel diyip satarsın, alır senden daireyi 220b ne, satar 240b.
zaman geçtikçe değerlenir, bu sirkülasyon devam eder.

dersen bu adam niye projeden satıyor bitince satsın? tek seferde alsın parasını.
o da şöyle; proje aşamasında çoğu müteahhit parası olanlarda dahil nakit çalışmaz hep banka kredisi, veya teminat, bu sebepten dolayı, proje aşamasında ki nakit ihtiyacını karşılar ve zararda etmez. ara satışlar teminat ve krednin ilk ödemelerinde ki yüksek faizden de kurtulur,

1milyon lira kredi çekti geri ödemesi 1,5m olduğunu varsayalım, ara satışlardan gelen nakitlerle bunu 1,2m. düşürür.

sorunun cevabına geleyim: o bölgede pik değeri vardır, maksimuma ulaşmıştır. sen satarsan aldığın fiyatın üstündeyse kar olabilir ama unutmaki yeni alacağın daireyi de pik fiyatından alacağından, aslında kar falanda yok.

sonuç: evinin olduğu bölgede fiyatlar maksimumdaysa satıp satmaman bir şey ifade etmez ve en önemlisi inşaat sektöründe değilseniz, sıfır ikinci el farketmez son kullanıcı tekrar aynı bölgeden daire alacaksa, daireden kar sağlayamaz.
  • gokhan atestepe  (13.06.16 19:36:26 ~ 19:39:10)