paslı su içmek (hem tıpçılar hem tesisattan anlayanlar bakabilir)

oturduğum binada su arıtma sistemi var. ama bina eski ve borular demir. boruların pas yaptığına musluk perlatörlerinde biriken kum ve taşlardan ve sararmadan anlayabiliyoruz. (musluktan sarı renkli paslı su geldiğini hatırlamıyorum)

musluk suyunun tadı fena değil ama soğutmadan içince tat farkı anlaşılıyor. görünürde içinde bir pislik yok.

şimdi 3 tane sorum var,

1. paslı olduğunu varsaydığımız bu suyu içmenin veya bununla yapılan çayı kahveyi içmenin zararı var mıdır, varsa nelerdir? şöyle bişey buldum ama ne kadar güvenilir bilemedim: www.coreklen.com

2. bu suyu ve çayı-kahveyi 2-3 senedir her gün içiyorum. doktora gidip bi tahlil falan yaptırsam bişeyler çıkar mı? zararı olup olmadığını bu şekilde anlayabilir miyiz?

3. sorum tesisattan anlayan arkadaşlara. bu pas işinden evi, duvarları kırıp dökmeden kurtulmanın bi yolu var mıdır? yoksa illa tesisatın yenilenmesi mi gerekiyor? bu arada dairem 5. katta. yani ev içi tesisatı yenilesem bile aşağıdan gelen su yine eski borudan gelecek. bu durumda yapılacak bişey kalmıyor mu?

Böbrekler iflas ettikten sonra başı duvarlara vurmadan önce hazır su kullanmaya başlasan iyi olur. Türkiye'de belediyeler tarafından insan sağlığına verilen önem ortada içme suyu olarak musluk suyunu kullanmak büyük cesaret.

Not: 10 yıldan daha uzun süredir musluk suyu içmiyorum.
  • solo  (11.06.16 22:55:31)
çok uzun süredir musluk suyu içmiyorum üniversitede iken bi ara bina suyundan pas kokusu geliyordu hemen değiştirdiler.

Hangi organlara zararlı net bilmiyorum ama zararsız demek heralde imkansızdır.
  • basond  (11.06.16 22:59:27)