İlk golü siyahi bir futbolcu mu atar? sorusu ırkçı değil mi?

bence öyle. bunla ilgili konuşuldu mu başka başlıkta? silebilirim öyle ise.

neden ırkçı? goygoy ama ırkçı değil bence

  • ghilleinthemist  (11.06.16 19:31:28 ~ 19:31:45)
yoo aşağılamamış ki neden ırkçı olsun?

  • sta  (11.06.16 19:32:04)
@ghilleinthemist gol atması muhtemel çok çeşit milletten insanların bir kısmını rengine göre ayırıyor.

  • lucky strike  (11.06.16 19:32:47)
bu cevap duyuru sahibi tarafından beğenilmediği için silinmiştir.

  • basond  (11.06.16 19:38:16 ~ 20:07:20)
Fazla eşitlikçiliğin deformasyonu bence bu. Eğer hakaret amaçlı söylenmiyorsa ırkçılık olmaz diye düşünüyorum. Sonuçta adam siyahi, siyah birine siyah demek japona japon demek gibi bir şey. Bi japon kendisini japonsun sen denince neden kızmalı ki? Ama dediğim gibi siyahi olduğu için küçümsenmiyorsa ya da hakaretvari konuşulmuyorsa geçerli bu düşüncelerim.

  • komsu komsunun nickine muhtactir  (11.06.16 19:38:17)
İnsanlar ırkçılık olayını aşağılamak küçük düşürmek ya da benzer ifadelerle yapıldığını zannedebilir fakat öyle değildir bu olay; daha geniştir kapsamı. Bir insanı herhangi bir olayda bu tip bir ayrıma dahil edersen, bu ırkçılığa girer. Misal Türkiye milli takımının kupadaki ilk golünü bir Kürt mü atacak diye sorulsa, bu da ırkçı bir yaklaşımdır. İlk golü siyahi bir futbolcu mu atacak dersen, bu da ırkçılıktır. Irkçılık sadece küfrederek olmuyor. Bir ara Apple siyah Ipod'ları beyaz Ipod'lardan daha ucuza satıyordu, bu da bir tür ırkçılıktır. Sonra mahkeme kararıyla fiyatlar fix'lenmişti. Bunun gibi pek çok örnek verilebilir.

  • angelus  (11.06.16 19:40:04)
bence irkci degil, biz beyaz oldugumuz icin boyle bir baslik acilmis, ayni basligi afrikada acip ilk golu soluk benizliler mi atacak deseler ben uzulur muydum... sanmiyorum

  • exlibris  (11.06.16 19:40:31)
Her şeye ırkçılık, faşizm denmez. İlk golü hangi kıta futbolcusu atar, ilk topu hangi boydaki kaleci tutar vs gibi soru bu da.

  • kupigometa  (11.06.16 19:40:44)
@komsu komsunun nickine muhtactir
hakaret amaçlı söylense idi nefret suçu olurdu. o ayrı.
bu şekilde söylenmesi ise ırkçılık. siyahi futbolcuların toplam futbolculara göre azınlıkta olduğu bir turnuva sonuçta bu (avrupa ülkeleri katılıyor sadece).
  • lucky strike  (11.06.16 19:41:47)
irkci biraz agir kacabilir ama cok aptalca ve densizce oldugunu dusunuyorum. sacma yani.

  • der meister  (11.06.16 19:50:17)
ırkçı değil. ama ırkçılık hassasiyeti var, ırkçılık olarak algılanabilir.

siyah, beyaz, türk, kürt, japon, alman, uzun, kısa... bunlar hep kategorize etmek için kullanılan şeyler. ama siyahlara uzun süre zulmedilince, herhangi bir konuda siyah diye belirtmek alerji yapıyor.
  • icim urperiyor  (11.06.16 19:54:13)
Önce tik atıp sonra tiki kaldırmak ne kardeş? gayetde düzgün cevap verdik.

  • basond  (11.06.16 20:07:41)
@basond kan benim damar benim?

  • lucky strike  (11.06.16 20:14:33)
"siyahi atletler 100 metre yarışlarında oldukça başarılılar" ifadesi ırkçı mı? bence değil. o yüzden bu soru da ırkçı değil. önemli olan niyet. sonuçta siyahi insanların fiziksel olarak bazı açılardan beyazlardan daha başarılı oldukları bilinen bir gerçek.

  • burya  (11.06.16 20:21:55)
@burya
önemli olan niyet diyerek ırkçılığın önüne geçemeyiz.
burada siyahi oyuncular azınlıkta. dünya kupası olsa belki neyse ama avrupa şampiyonası bu. yani siyahilerin burada gol atabiliyor olması enteresan göründüğü için bahis açma olayı var. "100 metre yarışlarında siyahi atletler" dediğin olaya katılanlar bütün dünya ülkeleri olduğu için sıkıntı teşkil etmiyor.
  • lucky strike  (11.06.16 20:30:38)
Irkçılık çünkü ten rengi üzerinden bahse giriliyor. İşin içine ten rengi karışmasaydı zaten ırkçılık diye bir şey olmazdı

  • cemallamec  (11.06.16 20:43:43)