ingilizce kelime önerisi azım

mana olarak
yeniden gelen, tekrar ortaya çıkan,
ara ara beliren, başka zamanda başka
bir şekilde görünen anlaminda.
tabii ki hastalik, sorun vs. gibi kötü
degil, aksine olumlu durumlarda kullanilan
bir kelime olmalı. bildikleriniz neler?
(repeat kelimesini geçebiliriz)

teşekkürler.

rise from the ashes :)

reoccur da olur bence.
  • in vino veritas  (11.06.16 18:58:58)
reappear olabilir sanki

  • nickimin hakkini veremedim  (11.06.16 19:00:18)
bunların hepsini aynı sözcükle ifade edebileceğini sanmıyorum.

  • celeron 300a  (11.06.16 19:05:19)
@celeron 300a
tabi ki haklisin.
ama verilecek cevapların da çok olma ihtimalini düşünerek içerisinden en uygununu seçebilmek için manayı geniş tutmak zorundaydım.
  • 1adam  (11.06.16 19:13:07)
phoenix

  • brakgn  (11.06.16 19:19:15)
Recurrent

  • i ve been mistreated  (11.06.16 19:41:15)
özellikle olumlu anlamda olanı varsa bile bilmiyor ya da hatırlamıyorum ama ara ara görülen ancak özellikle belirli bir periyodu olmayan durumlar için intermittent, sporadic, occasional, recurrent gibi kelimeler var.

hem ara ara olan, hem başka zamanda başka şekilde görünen, hem olumlu için aklıma toptan bir kelime gelmiyor. belki vicissitudinous sıfat olarak olur ama olumluluk bunda zorunlu değil ve dönüşerek değişim nitelenen şeyin doğasında olan ve beklenen bir şey.

fiil olarak kullanacaksan reappear olur, reoccur olmaz yalnız recur olur.

soru üzerine not: reoccur aslında reappear gibi ama recur reoccur'den ve reappear'dan biraz daha uygun, çünkü tekar eden bir şeyden bahsediyor oluyorsunuz, edebilecek bir şeyden değil. nüans var.
  • godoşu beklerken  (11.06.16 19:44:24 ~ 22:49:15)