75cl kırmızı smirnoff 27 tl. nasıl oluyor?

devpasupermarket.com

bu kıbrıs'taki bir market. orada bizdeki gibi yüksek alkol vergisi yok biliyorum ama bu fiyat da bana çok fazla ucuz geldi. ithal değil mi bu ürün? yani ya dolarla ya da euro la alıyorlar. dolar neredeyse 3 lira euro 3 liradan da fazla.

bu ürünün geliş fiyatı ne kadar ucuz olabilir ki böyle bir fiyata satabiliyorlar? sormak istediğim nasıl bu fiyata oluyor?

ayrıca bizdeki nasıl bir vergiymiş ki 5cl eksik 70lik adi bazooka votkası (yerli bu) bile 58 liraya satılıyor. ithal smirnoff bile bu fiyata satılabiliyorsa demek ki 70lik adi yerli votka vergi makul bir oranda olsa 5-10 lira arası bir şey olacak. ya da en fazla 15 lira. öyle mi?

Bulgaristan'da 70 cl Rakı 15 TL

  • mhm  (09.06.16 16:36:55)
@mhm tahmin ettiğim gibi o zaman insanca bir vergi olsa en fazla 15 olacak. demek ki yüzde 60tan fazla vergi alınıyor bu hesapla. hımm.

  • belirsiz biri  (09.06.16 16:45:23)
bunu duty free'den 15€'ya aldım diye hatırlıyorum. Ona göre ucuz ama Türkiye'de her şeyde aşırı vergi var zaten.

  • rodriguez2  (09.06.16 16:48:34)
yakında yeterli vergiyi verene aklollü içkiyi hediye edecekler, o derece. ortalama oran %120 civarındaydı en son.

  • babilbaligi  (09.06.16 16:55:43)
arkadaşlar kıbrısa kışın ucuz biletle uçup içki alıp donuyorlar bende baye stok yapmıştım 2 senelik.
bundan daha ucuz marketler de var.

  • jamswety  (09.06.16 16:58:54)
@babilbaligi: % 120 mi? bildiğim kadarıyla bir ürünün vergisi % 100ü geçemez diye bir madde vardı. o maddeyi de mi kaldırmış adamlar sırf zam yapabilmek için?

e o zaman bunun sonu yok. % 500e % 800e kadar da gidebilir. içki üreticileri ya da tüketiciler dava falan açmıyorlar mı bu konuda? ciddi haksızlık var çünkü. gerçi bu adamlar hayvan gibi dava açsalar ne olacak. dinlemezler.
  • belirsiz biri  (09.06.16 17:04:43)
@jamswety: 1 litre sınırı yok mu ama? 1 litre için değmez ta oraya gitmeye. gerçi bu kadar vergiyle o bile daha ucuza gelir, evet.

  • belirsiz biri  (09.06.16 17:06:35)
100%'ü gayet rahat geçebiliyor sonuçta arabalarda mesela %135 ötv var sadece, artı 18% kdv ki ötv üzerinden hesaplanıyor.

  • atom karincanin torunu  (09.06.16 17:08:21)
1 litre sınırı freeshoptan alınca. marketten aldığını bavulda getirirsin onda da 3-4 litre koyar getirirsin.

soruya cevap: kıbrısta alkol zaten çok ucuz. rakı da dahil buna.
  • cekilmis gayfe  (09.06.16 17:19:55 ~ 17:20:36)