Regl olan kadın kc gün oruc tutmuyor?

3 diyen var, 5 diyen var, bitene kadar diyeni ayrı. Bunun tam acıklaması nerede?

Ya da net bilgisi olan var mı?

3 gun regl oluyosan 3 gun, 5 gun regl oluyosan 5 gun tutmuyorsun.

  • kuehles blondes  (08.06.16 14:45:18)
mantığını açıklayayım; vücuda bir şey girer ya da çıkarsa oruç bozulur. dolayısıyla kaç gün regl oluyorsanız o kadar gün oruç tutamazsınız.

  • evde liyakat kalmamis  (08.06.16 14:49:49)
Simdi bu ayrıntılara girmeye gerek yk tabi ama hani az da olsa gelir ya, atıyorum yogun olarak 3 gündür fakat diger günler az da olsa gelmeye devam eder, yine de bekliyoz mu?

Kendimi abidik kubidik soru sooran ögrencilerim gibi hissediyorum suan
  • balpolen  (08.06.16 14:50:53)
geldiği sürece bekliyosun, azı çoğu yok.

  • der meister  (08.06.16 14:57:55)
az da gelse beklemeniz lazım.

  • elorelia  (08.06.16 15:07:12)
yalnız üstte biri fena sallamış, onu düzeltmeye geldim. "vücuttan bir şey çıkarsa oruç bozulur" ne demek hacı, bu nasıl bir akıl tutulması?

bunun tek mantığı islam'da regl olan kadının kirli sayılması, başka bir şey değil. o nedenle tamamen bitmeden reglden çıkmış sayılmıyorsun ve oruç tutamıyorsun. sembolik bir rakamı yok.
  • sir gawain  (08.06.16 15:12:39 ~ 15:14:00)
  • enkolaykullaniciadi  (08.06.16 15:13:00)
İslamın kadını veya regl'i pis saymasından çok
İslam cografyasındaki hayati koşulları düşünmek lazım
o sıcakta, o günkü hijyen ve sağlık koşullarında
hem güçsüz düşme, hem hormonel dalgalanmalarda bir de açlıkla uğraşma hem de aman ağzıma su kaçar şu bu diye yıkanmaktan? belki de rahatsız olma diye tutma demişler.
  • Corc  (08.06.16 15:17:39)
vücuda bir şey girer ya da çıkarsa oruç bozulmaz. sadece vücuda bir şey girerse oruç bozulur. vücuda giren şey orucu, çıkan şey abdesti bozar.

oruç tutmak için gusül abdestli olmak gerekir. regl halinde iken kadın gusül abdestli olmaz, cünup olur. o yüzden de oruç tutmaz. regl hali biter, kadın gusül alır, oruca başlar. dini bilgim bu kadar.

vücuttan çıkan orucu bozsaydı 18 saat çişini tutmaktan çatlayan insanlar görürdük etrafta.
  • kibritsuyu  (08.06.16 15:21:55)
@Corc,

adetliyken namaz da kılamıyorsun. islam'a göre kirlisin ve o günlerde tamamen ocak dışısın yani. gidiş yolunu beğendim ama "ay kadınlarımız rahatsız hissetmesin şimdi" gibi bir nedeni yok :)
  • sir gawain  (08.06.16 15:23:49)
@sir gawain
Namaz kılamaz da o da oruç gibi, regl iken uğraşma, zahmet etme gibi düşünülebilir.

esas kuran okuyamaması, camiye girememesi --işte bunlar sen regl iken tam bir pisliksin tezi ile daha fazla örtüşüyor.
  • niye ama  (08.06.16 15:29:39)
sallamışım denilmiş, cevaplamaya geldim.

tuvalete çıkmak gibi bir "vücuttan çıkmak" eyleminden bahsetmedim, aklı biraz tutulmamış olan herkes bunun başka bir kasıtta kullanılmadığını anlayabilir bence. kusmanız, kan kaybetmeniz oruç durumunuzu bozar, kazaya kalırsınız. yani vücuttan çiş kaka harici bir şey çıkınca da orucunuz gidiyor, başka baharlara kalıyor.

sipeşıl tenks tu din bilgisi, orta iki.
  • evde liyakat kalmamis  (08.06.16 15:31:49 ~ 15:36:03)
@niye ama

aynen hacı, ben de aslında onu demek istedim. hiçbir vecibe yerine getiremiyorsun, elini kurana bile süremiyosun. cüzzamlı gibi bir şeysin. üstte kibritsuyu'nun dediği gibi forever cünupsun.
  • sir gawain  (08.06.16 15:32:30)
@evde liyakat kalmamis

kanamak ve kusmak da orucu bozmaz. kasıtlı olarak ağız dolusu kusmak bozuyordu galiba sadece, o da muğlak. hele adet ve diş dışında kanamak hiçbir şekilde bozmuyor. hatta kan bile verebiliyorsun. olum ben ateistim senden iyi biliyorum lan fdsdsgd
  • sir gawain  (08.06.16 15:35:26 ~ 15:36:35)
Kanamanın orucu bozması da muazzammış gerçekten evde liyakat, burnu kanayan sivilcesi patlayıp kanayan insanları da sayabilir miyiz? Yoksa 0.4 ünite kan gibi bir birimi var mı?

  • gaza gelen  (08.06.16 15:43:00)
10 güne kadar kanama olduğu müddetçe tutulmaz. 10 günü geçince tutuluyor diye biliyorum.

  • nekolaytezla  (08.06.16 15:46:31)
abicim yukarıda da dedim. gireni çıkanı karıştırmaya gerek yok, düz mantık.

cenabet iken oruç tutulmaz.
regl iken cenabet olunur.
dolayısıyla regl iken oruç tutulmaz.

regl tamamen bittikten sonra giren çıkan olmasa da gusül abdesti almadan tutamazsınız.

iftarda orucu açtıktan sonra seviştin bi güzel. gusül abdesti almadan ertesi gün de oruca başlayamazsınız.

mesele cenabet olmakta. gireni çıkanı boşverin yahu. cenabetken oruç tutulmaz. regl adamı cenabet yapar. hepsi bu.
  • kibritsuyu  (08.06.16 16:07:36)
kuranda regl kadın oruç tutamaz diye bir şey geçmiyor.

  • hpkhga  (08.06.16 16:27:17 ~ 16:28:10)
kibritsuyu guzelce aciklamis.

  • fayfim  (08.06.16 16:57:14)
Regl süresince son mililitresine kadar bile tutmuyorsun.

Onun dışında Sır Gawain +1 ona karşı argüman üretenler -1. Regl olan kadın hasta/kirli olarak geçiyor. Yorulmakla hiçbir alakası yok. Kirli derken de öyle aşağılık, lanet vs. anlamında değil. Mesela o dönemler için "kadınlarınızdan uzak durun" emri de "Şimdi ağrı falan vardır. Yormayın" falan değil. "Temizlenene" yani süreç bitene kadar uzak durun der (bakara 222). Bakara 184 ise hasta olanların oruç tutmayıp, kaza etmesini söyler.

Ayrıca "o dönem" veya "o sıcaklar" deyince, islamı evrensellik ve tüm zamanlara hitap etmekten çıkarır. Hadi inanmayanlar için sıkıntı yok da inanıyorsanız o konuya girmeyin derim.
  • nawar  (08.06.16 20:04:47)