kadınların çocuk yapmak zorunda hissetmesi

türkiye'de sanki kadınlar kendini çocuk yapmak zorunda hissediyor gibi. bakıyorum istemeyen bile 3-4 tane çocuk yapıyor. hayır sevgi gösterdikleri falan da yok ki sırf yapmak için yapıyorlar sanki. paso bağırıp çağırıyorlar çocuklara. mesela üst komşunun iki çocuğu var. 4 ve 8 yaşlarında. kadın daha 24 yaşında bu arada. ikisi de birbirinden sevimsiz ve yaramaz. geçenlerde öğrendik ki kadın üçüncüye hamileymiş. oha dedim artık. illa üçlemeye mi çalışıyorlar nedir. sakın çocuk düşmanı olduğum zannedilmesin, çocukları severim gayet ama bu durum neden böyle?

belli bir yaş -27 civarı- ve üstü kadınlar için hormonlar öyle hissettiriyor. biyolojik saatin köpeğiyiz.

  • devilred  (04.06.16 18:47:36 ~ 18:54:16)
cahillik

  • sta  (04.06.16 18:56:06)
Yapmayıp ne yapacaksın? Tanışıp evlenilir sonra çoluk çocuğa karışılır, genel kabul gören gidişat bu. Bunun için kodlanıyoruz, güdülüyoruz, kural kabul edip içselleştiriyoruz.
Yapan da yapmayan da pişman oluyor yeri geldiğinde, orası ayrı.

  • Sulfoxaflor  (04.06.16 19:14:46)
Cocuk yapmamak pişmanlık. Net.

  • tamamen hayal urunudur  (04.06.16 19:19:11)
Kesinlikle mesele hormonlar, herkes kendine düşen görevi yerine getiriyor .

  • cabiday  (04.06.16 19:30:10)
Hiç öyle hissetmedim. Hissetmiyorum. Hissetmeyeceğim.

İçgüdülerim veya biyolojik saatim de beni zorlamıyor. Bu yaştan sonra zorlayacağını da sanmıyorum.
  • Thredith  (04.06.16 19:35:52)
hazreti peygamberimiz dedi ya doğum kontrolu doğa aykırıdır diye. kendi niye doğurtmuyor anlamıyorum? doğursun bir şehzade.

cevap: tamamen salak oldukları için. canları sıkıldıkça çocuk yapıyorlar. bir ömür boyu ciddi bir sorumluluk iken çocuk denen şey...
  • mza  (04.06.16 19:39:54)
Iste buna aile planlamasi deniliyor

Komsun ozelinde buyuk ihtimal o da gebe kalmayi istemiyordur ama korunmamislardir

Dogum kontrolunden ziyade kurtaj buyuk tabu halk genelinde
  • la noix  (04.06.16 20:03:00)
abi günümüzde tam tersi bence, çok az kadın var bahsettiğin şekilde. duyuruda da görebilirsin, bizim prenseslerin hiçbiri çocuk yapmak istemiyor mesela. "imkanınız olsa hangi ünlüyle evlenirsiniz" sorusuna "ama çocuk kesinlikle olmaz :S :S" yazan vardı lan, sanki johnny depp gelip çocuk istedi bundan.

  • der meister  (04.06.16 20:47:01 ~ 20:48:43)
cahillik +1

sırf hormonlar sebebiyle 3-4 çocuk yapılmaz. 1 tane yapınca zaten annelik içgüdünü tatmin ediyorsun. 3-4 tane yapıp çocuklarını çok sevebilirsin de, çok iyi bir anne de olabilirsin ama kötü bir anneysen, çocuklarınla da ilgilenmiyorsan bunun nedeni annelik içgüdüsü filan olmaz.
  • whimsical  (04.06.16 20:51:24)
Ben de Suriye'lilerin o kadar zor durumdayken neden hala cocuk yaptiklarini merak ediyorum. Bir sebebi olmali. Adamlar kucaginda 5-6 aylik cocukla sinir gecmeye calisiyorlardi kisin ortasinda. 5-6 aylik cocuk demek savasin ortasinda bu cocugu dogurdun demek. Bir sebebi olmali. Bu kadar cocugun kazayla olmadigi asikar. Peki neden?
Inanclariyla mi ilgili acaba diye dusunuyorum. "Tanri evliligi ve cocuk yapmayi emrediyor" falan diye mi dusunuyorlar bu Suriye'liler diye aklima geliyor bazen. >Bir aciklamasi olmali yahu.

  • stavro  (04.06.16 20:51:27)
@stavro

cevap stres ve stresin getirdiği soyun korunması güdüsü. adam savaşta, belki bir sürü akrabası öldü, napıyor? hoooop segs.
  • anonymice  (04.06.16 21:05:30)
hormon içgüdü vs. herhalde.
31 yaşındayım.çocuk istemiyorum.
Çocukları da sevmiyorum zaten.
çocuk düşüncesi aklıma sadece büyük sorumluluk,stres,hayatın kısıtlanması gibi fikirleri getiriyor.
herkesin hormonu kendine demek ki :) bana gelmesinler.
  • demoniclewinsky  (04.06.16 21:14:29 ~ 21:14:48)
işgüdüsel denmiş ama değil tamamen dışgüdüsel.
Bu hormonal bir durum olsa tüm dünya tavşan gibi yavrulardı.
Toplum baskısı başka bir şey değil.
Aklı erdiği andan itibaren, birincil misyonunun annelik olduğunu yüklersen hayatı boyunca bir koca bulup doğurmak için uğraşır her kadın. Türkiye'de de durum bu.

O yüzden bu denli gösteriş var. "Bakın ben görevimi yerine getirdim beni takdir edin" çabası.
  • anten  (05.06.16 01:04:59)
hormonlarla alakası olduğunu düşünmüyorum. ya da benim hormonal bir rahatsızlığım var. hayatımda hiç çocuk sahibi olmak istemedim, yaş 28 hala istemiyorum. bahsettiğin şey biraz sürü psikolojisi sanırım ama bu durum gün geçtikçe azalmaya başladı.

  • köstebek kurabiye  (05.06.16 01:08:58)
herkesin hormonunun bir olması gerekmiyor ama üremeye güdülenmiş bir organizmada "hormonun etkisi yok" demek abesle iştigaldir.

  • devilred  (05.06.16 01:11:38)
hormonlar evet. erteleyende bile bir saatten sonra coşuyor.

  • kakao  (05.06.16 01:12:28)