Etik midir ?

Üniversitedeki 45 yaşındaki doçent 22 yaşındaki kendi öğrencisi kızla evlendi.Ne diyorsunuz ?

Etik.
Seni ilgilendirmez

  • pavlis  (04.06.16 03:14:53)
@pavlis sen öyle misin yoksa :) Bu tepki ne ..

Açıkçası arada 20 yaş farkı var .Bana absürt geldi.
  • cenkist  (04.06.16 03:25:42)
her ikisi de aynı bölümdeyse veya kız adamın dersine öğrenci olarak girecekse etik değil.

  • tururo  (04.06.16 03:32:18)
alan razı veren razı

  • pinman  (04.06.16 03:35:09)
sanane oglim.

  • baldur2  (04.06.16 06:09:51)
Nasıl etik iyi misiniz. Çıkar ilişkisi var aralarında. Sağlam bir üniversite olsaydı kapının önüne koyarlardı.

Kim garanti edebilecek karısının sınavını okurken iltimas geçmeyeceğini?
  • maxc  (04.06.16 06:27:23)
Allah mesut bahtiyar etsin diyorum.

  • babilbaligi  (04.06.16 09:02:41)
bende taze severim, herkes gibi

  • gokhan atestepe  (04.06.16 09:24:00)
Ahlakları güzelse diye evrensel bir test yok. Etik diyenler hariçten gazel okuyor. Gidin code of conduct nedir diye bir açın okuyun.

Bugün dandik bir bildiri ya da proje yazdığında bile conflict of interrestten bahsetmelisin ki evlilikten bahsediyoruz.
  • maxc  (04.06.16 10:14:46)
yasaldır, ahlaka aykırı değildir ancak etik değildir.

  • azizakin  (04.06.16 10:32:52)
hafiften bir kıskançlık sezdim. gayet normaldir. kendinden ders almadıktan sonra da etiktir.

  • evine santral mesafesi uzak olan adam  (04.06.16 11:26:15)
geçen bi soru vardı etik vs. ahlak diye, oraya bi baksın bence etik olduğunu savunanlar.
bence ahlaksızlık değil ama etik de değil. yaş farkını gözardı ederek veriyorum bu cevabı, yaşlar 30 30 olsaydı da etik olmazdı benim için.

onun haricinde yaş farkının çok olduğu ilişkiler etik-ahlak ekseninde değerlendirilemezler çünkü bu durum sadece iki kişinin arasındadır; etik-ahlak açısından değerlendirebilmek için topluma, ya da en azından 3. bir kişiye, olan etkisinden bahsedebilmek gerekir.
  • baba jo  (04.06.16 11:45:57)
Etik değil. Gerçi ilişki yaşamaları etik değil. Yüzüğü takmasaydı ama sevgili olsalardı notlandırma zamanında farklı mı olacaktı? Okul bittikten sonra kim ne yaparsa yapsın.

"kendi öğrencisi" denmiş hala "aynı bölümdeyse" ya da "ondan ders alıyorsa" şartı arayanlar var. Makine fakültesinde doçent olan adam ile biyoloji bölümündeki öğrenci arasında olsa "kendi öğrencisi" denir miydi? Ondan artık ders almıyor ve almayacak olsa da bir lobi mantığı var sonuçta. O doçentin tanıdıkları-arkadaşları ve o kızın birlikte olduğu dersler de şüpheli.

Yoksa başkalarını etkileyen bir çıkar ilişkisi olmasa kimin kimi sevdiğinin, kimsnenin umrunda olacağını sanmıyorum.
  • nawar  (04.06.16 11:53:11)
@Sour, etik sorgulanırken "yapmaz abi yaa" diye bakılmaz olaya; "bir şeyin olma ihtimali varsa o şey olur" gözüyle bakılır. yapabilme ihtimallerinin olması bile yeterlidir yani, çünkü sana göre yapmaz ama bana göre yapabilir; sen başka türlü düşünüyor olabilirsin ama bana göre de insanlar kötü ve suistimal etmeye programlı varlıklardır, örneğin. bu işin orta yolu bulunamayacağı için her zaman en kötü ihtimal göze alınarak karar verilir. bu tarz 100 ilişkiden 1 tanesi bile çıkar ilişkiyse toplumun geri kalanı için etikliğini kaybeder; diğer insanları güvenmeye ikna edemezsin.

  • baba jo  (04.06.16 11:56:58 ~ 13:32:24)
berkeley'in code of conflict'undan alıntılıyorum:

6. Entering into a romantic or sexual relationship with any student for whom a faculty member has, or should reasonably expect to have in the future1, academic responsibility (instructional, evaluative, or supervisory).

"bana öyle geliyor", "potansiyel" argümanlarıyla tartışmaya devam edecek miyiz?
  • maxc  (04.06.16 12:02:16)
Evlilik sonucu kız aynı okulda kariyer yapmak istediği zaman her hangi bir etkisi olmadığı sürece kim ne yaparsa yapsın ama sırf evli diye her türlü yardım geliyorsa kusura bakmasınlar hiç etik olmaz.Benim okulumda bir öğrenci asistan olarak girdi şu an bölüm başkanı ile evli ne tesadüf bu asistanın kariyeri uçuyor.

  • murtiii  (04.06.16 12:14:17)
uygun değil.
yapmalarına hiç sıcak gözle bakmam.
kayırma olsun olmasın.
  • güneyli çocuk  (04.06.16 12:18:51)
@sour, ben kesin yapar demedim, yapma ihtimalinin olması bile etik olmaması için yeterli dedim. etik tartışırken "bilemeyiz" demekle "yapmaz abi yaa" demek arasında fark yok.

  • baba jo  (04.06.16 12:21:30)
Olmamalı. Bu ilişki sadece kendilerini değil başkalarını da etkilemeye başlar. E başkalarını etkileyecekse peşinden adaletsizlik de gelir. Öğrenci mezun olunca evlenselermiş. Yani acele etmenin manası ne ki zaten? Tuhaf. Ha yalnız, arada birkaç jenerasyon farkın olduğu bu tür ilişkiler pek sağlıklı da yürümüyor tabii ama kendi bilecekleri iş tabii.

  • soso  (04.06.16 12:27:18)
@Sour, abicim biz burada kimseyi suçlamıyoruz, "ya olursa" ihtimali varken kimse bu çıkar ilişkisinin olmayacağından emin olamaz diyoruz. ne demişim bak, 100 ilişkiden 1'inde bile bu çıkar ilişkisi olursa toplumun geri kalanını inandıramazsın. insanlar bunun olacağını düşünür ve bu işin bir masumiyeti kalmaz diyorum. eline silah alıp sokağa çıkıp allahuekber diye bağırmak bir ibadet biçimi olabilir ama insanlar bu durumdan rahatsız olur; o adamın niyetinin önemi kalmıyor bu noktada. etiği farklı değerlendiriyorsun, yapma gözünü seveyim.

  • baba jo  (04.06.16 12:34:49)
Kiz 1 2 yil ders alacak diye bir omur surecek evliligin kurulmasini etik bulmamak ne la.

  • yons  (04.06.16 12:38:00)
@sour, etik değil demek o hareketi yapacaklardır demek değil aga, sen hala etik olayını şeedemedin. etik değil çünkü insanlar bu durumun suistimal edileceğini düşünebilirler ve bu ihtimalin olması bile etik olmadığını kanıtlar. yani etik olmasının o insanların ne yapacaklarıyla bi ilgisi yok. etik olması algı meselesi, o iki insan dışındakilerin ne düşündüğüyle ilgili.

hatta şu kadar net bişey diyeyim: o iki insan çeşitli zihinsel sebeplerden ötürü isteseler bile birbirine iltimas geçemeyecek durumda olsalar da etikliği konusunda bir şey değişmez; yine etik olmaz. sen hala bilemeyiz diyorsun ama bilip bilmemenin alakası yok etikle; orasıyla ilgilenmiyor, objektiflikle alakası yok yani.
  • baba jo  (04.06.16 13:08:41)
Baba jo +1
Etil degil. Bu durum hoca ve ogrencisinin gercekte ne yapacagindan tamamen bagimsiz. Konsept olarak boyle bir durum etik degildir. Bunu israrla anlayamamak da uzucu olsa gerek.

  • sckxyss  (04.06.16 13:14:52)
@sour " Evlenme ile ilişkisi yok olur etik konusunun." demişsin. sana adamlar tane tane niye olmayacağını anlattı, ben okulun yönetici metninde kesinlikle yasak olduğunun belirtildiği metni gösterdim. neye dayanarak hala bu kadar kendin emin ve kati konuşabiliyorsun, hayret doğrusu.

  • maxc  (04.06.16 13:16:17)
O da bir şey mi sabah gazetede okudum.

36 yaşındaki evli çocuklu okul müdürü ile 18 yaşındaki üni. hazırlanan aynı okul öğrencisi birlikte kaçmışlar Mersin'de. Bundan daha etik olduğu kesin...

senin sorunda yaş farkı biraz fazla ama günümüzde her şey normal. ben de benden 8-10 yaş büyük biriyle sevgili olmuştum. o da bir üniversitedeydi. evlilik de saçma değildi. taraflar bekarsa bizi ilgilendirmez diyorum. kaldı ki burada iğrenç aldatma yorumlarını okuyunca senin sorduğunun etikliğini tartışmak bize değil üniversiteye düşer.
  • mza  (04.06.16 13:26:17)
@sour

Part II – Professional Responsibilities, Ethical Principles, and Unacceptable Faculty Conduct

altında listelenen maddenin etikle alakası yok diyorsun? anlaşıldı sana ne anlatılsa boş.
  • maxc  (04.06.16 13:32:12 ~ 13:32:39)
Etikliği yada Betikliği ile ilgilenmiyorum. hayatta herşey oluyor..

şahsi fikrimi söyleyeceğim..ister avukat öğretim üyesi doktor savcı isterse devletin en üst makamında olsun fark etmez,45 yasında kart zamparanın teki, benim el bebek büyüttüğüm gözünün içine baktığım ,saçının teline zarar gelmesin diye uğraştığım kızımı.şu yada bu sebeple isterse aşık olsun umrumda değil.onun azına sıçarım açık ve net. ne etikliğini düşünemeceğim bu işin..

dar kafalı diyenler de olacaktır ama bu kız daha 22 yaşında hayatı ne biliyorda böyle bir karar versin..

bu rezilliktir sadece.. evlilik miş bu sadece formalite ötesi yok. ve bunun normal karşılanmaması gerektiğini düşünüyorum..
  • Game Over  (04.06.16 13:37:09)
Öğrencisiyken evlendiyse etik değil.Mezuniyetten sonra evlendiyse sorun yok

  • delicevat  (04.06.16 13:38:34)
buyur bu da ucla, aynı metni kullanmış
www.ethnomusic.ucla.edu

ayrıca ben dahil bahsettiğin üç kullanıcının hiç biri ne "etik algı meselesidir ve bu yüzden kişiden kişiye göre değişebilir. Objektif ve evrensel değildir. Etik konularda davranışların kendisine değil, sonrasında doğuracağu gerçekleşme ihtimallerine odaklanılır. İhtimalin var olması etik olmadığının kanıtı için yeterlidir." dedi ne de ima etti.
  • maxc  (04.06.16 13:43:05)
ne kadar kabalaşırsan kabalaş bu işin etik olmadığı gerçeğini değiştirmeyecek, kusura bakma.

  • maxc  (04.06.16 13:58:20 ~ 13:58:32)
@sour: hiçbir öğrenci öğretmen-öğrenci ilişkisinin doğrudan veya dolaylı yolla iltimas sağlamayacağına güvenmek zorunda değil.

o nedenle akademik etiğe zaten aykırı. boşuna konuşuyorsunuz o açıdan. felsefi olarak etik nedir diye tartışmak isteyebilirsiniz; burada adına etik diyelim ya da demeyelim çıkara dayalı ilişkileri önlemek üzere yaygın, evrenselleşmiş akademik düzenlemelerden bahsediliyor.

ayrımcılık var mı, yok mu bilmek için çaba harcamak zorunda değil kimse. zaten bilinir doğası olan bir şey de değil. o nedenle kimse "inanmak" zorunda da değil.
  • godoşu beklerken  (04.06.16 14:07:39)