Hamburg'da yaşam maliyeti

haftalık kaç € gerekir minimum ve/veya ortalama yaşamak için? çok uçuk ekstra harcama olmayacağını düşünelim.

tabii ki herkesin yaşam tarzı farklı ama bir bölersek mesela yemek günlük şu kadar lazım, toplu taşıma vs için şu kadar, şurda yersen ucuza gelir, burda yersen pahalı gibi öneriler verecek olur ya da beni bir bloga yönlendirebilirse çok sevinirim gerçekten.

konaklama çok değişken bir durum, o yüzden onu konu dışı bırakıyorum.

kira dışında 600 euro derim.

  • kurnaz  (31.05.16 15:09:57)
Selaam^^ ben Hamburg'da yasiyorum uzun zamandir, özelden daha detayli yardimci olabilirim :)
Kira masrafini bi kenara atarsan ve evde yemek yapmayi düsünüyorsan cok pahali degil yasam.

Toplu tasima da söyle ki ögrenci olarak geliyorsan dönemlik semester ticket veriyor okul, veya staj icin vs geliyorsan aylik 40-45€ gibi bisey olmasi lazim. Günlük (€6,20) haftalik (€13,10) tüm ubahn sbahn otobüsleri kullanabiliyorsun (schnellbus haric)
ama havaalar güzellestigi icin StadtRad'la da ulasimini saglayabilirsin, 30dksi ücretsiz.

Disarida genelde yemek yiyince 10-15€ tutuyor. baya ucuza üniversite mensa'larinda (kantinlerede) yiyebilirsin.

market alisverisi haftada 2 defa yapiyorum Aldi'den 20-30 euro maximum

Sinemaya gitmek istesen 10-13 euro

disari cikma ve gece hayati da takildigin yerlere bagli olarak degisir. Cuma cumartesileri girisleri ücretli (7-15€) olan clublar var ickiler de pahali ama girisi ücretsiz olan gayet keyifli yerler de cok birasi, shot'i 1€ya atabilecegin barlar da var.
onun disinda sternschanze'de bi barda 2 bira 1 cocktail icsen 10-15€

özetle; haftalik 70-80 € + toplu ulasim diyorum
  • lemuria  (31.05.16 15:20:58)
ulasim icin bisiklet kullanirsan ciddi anlamda kar edersin.

  • hopeless  (31.05.16 15:32:04)