hangi is, neden?

bir arkadasim sorusudur. elimizde 2 adet is var, birine a birine b diyecegiz. arkadasimiz a'da calisiyor, b'den is teklifi aldi. + ve - seklinde veriler;

a icin:
+ kurumsal ve epey buyuk bir ulusal firma
+ arkadas burada 5 yilini doldurmak uzere ve 2. terfisini (kidemli uzmanlik) gecen ay aldi (beklediginin ve cogunlukla yapilanin uzerinde bir terfi zammi ile)
+ yeni bir ERP projesine basliyor sirket ve arkadas burada en aktif rol oynayan kisilerden biri olacak, gelecek kariyeri icin ogrenmek ve deneyim kazanmak istedigi bir proje bu ayni zamanda
- bulundugu yerde en fazla yonetici olabilir ama holdinge bagli baska bir kurulusa gecebilirse (dusuk ihtimal) daha ileri gitme sansi var
- gunluk nerdeyse 20 lira yol parasi veriyor, trafige takilmasa da kita degistirmek zorluyor, yol yaklasik 45 dk suruyor ve 3 vesait kullaniyor
+ ortami taniyor herkese nasil is yaptirabilecegini ogrenmis
+ serbest kiyafetle ise gidebiliyor
- bunun yaninda birlikte calistigi insanlari sevmiyor, is de stresli stresten bikmis
+ yemek parasi gunluk 18 lira, yol ucreti yok, maas zamli haliyle brut 5400 tl (net yaklasik 3600 filan oluyor eline gecen yil sonunda daha da dusecek tabi)
+ ozel saglik sigortasi var
- zaman zaman mesai saati sonrasinda veya hafta sonlari evden calismasini gerektiren durumlar olabiliyor
+ 5 yil bittiginden yillik izin 20 gun

b icin:
+ hemen hemen ayni isi yapacak, bilmedigim bir sey olur korkusu yok pek ya kidemli uzman ya da seflik title olarak
+ evine yuruyerek 15 dk, arac kullanmasina gerek olmayacak diye dusunuyor olsa da gidis donus taksi parasi 20 tl'yi gecmez
- kurumsallasmaya baslamis cok daha kucuk bir uretici firma, sektoru disinda bilinirligi yok ama sektorunde pazar lideri
- yukselme konusunda cok bir fikri yok arkadasin, yoneticilige yukselebilir belki
- bilmedigi bir ortam ama anladigi kadariyla sevimli bir ortam var (yine de bilemiyoruz tabi)
- anladigi kadariyla serbest kiyafet olayi yok klasik giyinmek gerekecek
+ yemek parasi gunluk 20 lira, maas hep net yatiyor 4500 lira
- ozel saglik sigortasi yok
+ maasinin 1,5 katini her ay calisan adina bireysel emeklilige yatiriyorlar (arkadas bes kullanmiyor ama bu galiba onemli bisiymis)
+ evden calisma olayi yok
- yillik izin 14 gun
+ mesai saati a'dan 1 saat gec basliyor, yarim saat gec bitiyor. a'ya gore yarim saat az calisiliyor. muhtemelen a'ya gore cok daha az stresli bir is.
+ arkadasin cvsini b sirketi bulup onlar gorusmeye cagirdiklari icin arkadas istedigi baska bir sey olursa yaptirtabilecegini dusunuyor sirket de bunu belirtmis

kalan ozellikler hemen hemen ayni. nereyi sececegini sasirdi arkadas. a'dan bunalmisligin verdigi gazla yanlis bir karar vermek istemiyor. aklima duyuru geldi. yardimci olabilirseniz genc bir insanin kariyerini sekillendirmesine katkida bulunmus olucaz, tesekkurler :)

Ben b diyorum.

  • pavlis  (30.05.16 21:35:04)
B şirketi sürpriz ödenmeyen mesai çıkarmazsa b, hatta çıkarsa bile b.

Şirket değiştirmezse yükselemez, hem maaş hem kıdem anlamında. Eski şirketi için vefa duymak gibi saçma duygulara girmesin. Şimdiden hayırlı olsun :)
  • notinhere  (30.05.16 21:37:29)
Tabii ki de b. Açık ve "net" yani.

  • ikcı  (30.05.16 21:48:35)
her türlü b. a'dan tek eksiği özel sağlık sigortası yok ama bol bol fazlası var. özel sağlık sigortası çok lazımsa kendi yaptırır. brütten yatan maaşta 3600 tl yıl sonuna doğru kuş olur zaten. net maaş iyidir. eve de yürüme mesafesindeymiş. istanbul gibi bi yerde bulunmaz nimet.

  • spirit crusher  (30.05.16 21:48:56)
yani neden soruyor onu anlamadım. tabiki b

  • sta  (30.05.16 21:53:33)
bu kadar uzun yazılır mı boşver çalışmasın

  • gokhan atestepe  (31.05.16 00:22:55)
bence a şirketinde devam etsin.

kurumsal olmayan, küçük ya da sadece sektörel bazlı büyük firmalar ilerisi için pek parlak olmuyor. hele hele b şirkketi aile şirketiyse hiç bulaşmasın. b şirketi nasıl bulduysa arkadaşını ileride daha iyi şirketlerde bulabilir.

ilave: birde aynı title ile daha küçük bir organizasyona geçmekte vizyonsuzluk gibi geliyor bana.
  • fucking colombian  (31.05.16 00:42:33 ~ 00:46:16)
Sırf yol için B. Hayat kalitesi, verimliliği ve kariyerindeki başarısı artacak adımı yazar altına imza atarım.

  • ThomasJefferson  (31.05.16 01:02:15 ~ 01:03:05)