erkek kedi ve yavru dişi kedi sorunu

selamlar, 1,5 yaşında bir oğlum var ve kısır değil. 5 hafta önce yavrusu oldu, şu an annenin yanında ama yakın zamanda biz alacağız. bununla ilgili 2 sorum var.

1)yavru dişi, bizimki erkek ve kısır değil. yavru eve gelince ona bir şey yapmaya kalkışır mı, zarar verir mi(çiftleşmeye çalışmak gibi)?

2)zamanı gelince kendi yavrusu olan bu dişimiz ile çiftleşir mi? çiftleşirse yavrularda herhangi bir sıkıntı olur mu?

erkek; scottish fold dişi; british shorthair

evet zamanı gelince çiftleşirler. yavruya hallenen erkek kedi görmedim, dişi kedinin feromonlarıyla ilgili bir durum olsa gerek. ayrıca hallense bile beceremez. dişi kedi de küçük olduğundan bunları anlamayacaktır, oyun sanacaktır. kızgınlığa girene kadar da çiftleşmezler bence.

  • icimde olen biri var  (30.05.16 19:44:47)
1. Yavruya halleniyor evet erkek kediler. Hatta tecavüz ediyorlar. Çok defa denk geldim sokak kedilerinde. Yavruyu boğan erkek kedi bile var. O yüzden zarar verme, sıkıştırma ihtimali var. Kısırlaştırmanı tavsiye ederim.

2. Evet çiftleşir. Genetik bir sıkıntı varsa ortaya çıkma ihtimali artar. Onun dışında akraba evliğili, sakat doğum tadında bir şey yaşanır mı bilmiyorum.
  • buff  (30.05.16 19:49:57)
ben sadece annenin doğurduğu kardeşler birlikte olabiliyor/oluyor diye biliyordum ama olay @buff'ın dediği gibiymiş yeni öğrendim. bi arkadaşım sırf bunun için erkek olan scottish fold'unu çiftleştirmiyordu çocuklarına hallenir diye.

  • freetakilir  (30.05.16 20:39:14)
merhaba, @buff haklı.

bu arada, cins kedi diye çiftleşsinler istiyorsunuz diye anlıyorum... niyetiniz iyidir muhtemelen ama yapmayın nolur. yuva arayan binlerce kedi var zaten...
yanlış anladıysam ve gereksiz bir yorum yaptıysam da kusura bakmayın şimdiden.
  • whatyougetiswhatyoudid  (31.05.16 14:08:51)