ev mi ev+araba mı?

merhaba, ankarada yaşıyorum. 5k gibi bi gelir var şu an. 150k da bankada var. şimdi üç seçenek var elimde.

1) 50 bin kredi çekip 200 bine ev almak

2) 50-60 bine bi araba alıp 50-60 bin kredi çekip 150 binlik görece vasat bi ev almak

3) 150 bine kredi çekmeden vasat ev almak

ev derken 1+1 lerdenbahsediyorum.

sizce ne yapmalı? hangisi mantıklı? arabam yok ve baya zorluyor bu durum. araba almayı istiyorum. yaş 26.

hayırlı forumlar

3.

Kiraya verdiğin parayı biriktirip, daha ucuz bir araba al orta vadede.
  • arnold schwarzeneger  (30.05.16 15:16:52)

arabayı sonra alırsın.
  • kakao  (30.05.16 15:21:02)
mevcut para ile ev+araba almak biraz zor gibi. hangi semtten nasıl bir ev baktığına ve nasıl bir araba istediğine göre de değişir tabi. elindeki parayla evini al kiradan kurtul. sonrası -arabasızlık çok zorluyor dediğin için- krediyle araba almak olabilir. ama bence alacağın arabanın parasını biriktirip asgari tutarda kredi ile araba almak.

  • battal gemalmaz  (30.05.16 15:21:21)
150 liraya nerden ev alıyorsun hacıt? haber ver ben de alayım

  • cekilmis gayfe  (30.05.16 15:23:57)
hocam 1+1 giriş kat falan. var kıyıda köşede

  • spina scapula  (30.05.16 15:25:44)
Gel ben sana 150 bine 3+1 ev bulayım onu al. Arabayı da sonra alırsın.

  • babilbaligi  (30.05.16 15:27:46)
60-65 bin kredi çekip 20-25 binlik bir araba almak ve 190 bine ev almak daha makul duruyor.

  • belkider  (30.05.16 15:29:32)
eryaman etimesgut taraflarında yeni projelerden çok güzel 1+1 veya stüdyo daire alabilirsin 150'ye.

  • battal gemalmaz  (30.05.16 15:31:27)
1'in bir versiyonu. kredi tutarını biraz yükselt. ev tutarını çok az düşür. gidip de 60lık araba alma 20lik al sonra değiştirirsin.

  • freya  (30.05.16 15:34:27)
k demeyeydin iyiydi. bırakın şu amerikan özentiliğini yav.

  • ursa major  (30.05.16 15:34:45)
Araba gider kapısı, ev al; borcunu bitirince arabaya bak.

  • fever  (30.05.16 15:37:31)
ev al, araba alma. arabanın sadece alması değil bir de masrafları var sürekli. araba varken kredi ödeyemezsin para biriktiremezsin. evi al kiraya ver(ya da kendin otur), 6 ay dişini sık para biriktir sonra 20-25 e idare edecek bir araba al.

İmza= Zamanında 40 bin kredi çekip araba almış bir şuursuz.
  • zikardo  (30.05.16 15:41:00)
kredisiz vasat bir ev alır,
kredi çeker orta halli bir araba alırım sonrada başgent angara benim.
bi de bu k hiç iyi bir şey değil.
  • seyduna6687  (30.05.16 15:41:23)
4- 30 binlik bir araba, 120bin peşinatlı üzeri kredili güzel bir ev.

  • hayatbirfilm_basroldesensin  (30.05.16 15:43:02)
kesinlikle 1...

  • sizofren06  (30.05.16 15:48:15)
her ikisi de temel ihtiyaç ama ben ilk tercihi arabadan yana kullanmıştım. araç olmadığı zaman kısıtlanıyordum. gideceğim yere gidemiyorsun falan uğraştırıyor..

  • gokhan atestepe  (30.05.16 15:49:43)
yatırım değeri olan bir ev alıp, para veya kredi hakkın varsa bi de araba almak.

  • tchuck  (30.05.16 15:50:37)
@hayatbirfilm_basroldesensin +1

1+1 eve o kadar para veremezdim heralde ama batıknet cevresinde bulursan haber et komşu olalım

arabanın durduk yere garip giderleri oluyor mtv si, kaskosu ,trafik sigortası ,periyodik bakımları bunlarıda hesaba kat. evinde aynı şekilde alırken gideri oluyor mu acaba hiç almadım :)
  • bnmzz  (30.05.16 15:54:38)
bir milyon tane kombinasyon var. babacım al ortalama bir ev kalanıyla da fazla borca girmeden araba al. borç ödemek insanın hayatını çalıyor sündürüyor bıkıyorsun. şimdi ileriyi de düşünmek lazım falan diyeceksen hiç deme söverim ileriye. tecrübe sonucu yazıyorum bunları. sosyal insansan maaşın bir kısmını gezmeye tozmaya ayır keyfine bak. tıkılıp kalma yaşadığın şehirde mahallede ülkede. çık gez bu zamanlar gelmeyecek geri. bana sorarsan planladığın iki şeyi de yaptım. sonu gelmiyor bunun. bütün borçlar bitecek evi büyüteyim diyeceksin arabayı yenileyeyim paso kısıtlanacaksın. keyfine yaşamayı öğren.

  • il padrino  (30.05.16 16:52:42)
ankara'da şehre yakın bir semtte 170-180 civarı 30 senelik bir site var, 3-5 senedir kentsel dönüşüme girip yıkılıp yeniden yapılacağı söyleniyor, öyle de olacak muhtemelen ama uzun vadeli biraz. buradan ev alın kirasını kullanın. kentsel dönüşüme girerse yeppisyeni eviniz olur:)

2 sene önce kirada oturduğum 50 yıllık bina yıkıldı.1+1'i 50-60 bin tl civarındaydı. şu anda yerine yapılan 1+1 daire 170 bin tl:)

özetle eğer araştırmak için vaktiniz varsa böyle fırsatları araştırın derim.
  • karamell  (31.05.16 14:51:49)
150ye seni depresyona sokmayacak bir ev al. bir de ufak motor al.

kendini cok sikmadan para biriktir. o arada ev kovalamaya devam et. 30'larinda yine kredi cekmeden, daha iyi bir eve al birikenle. ya da kredi cek ve hemen kiraya verebilecegin ucuz bir ev daha al, kirasiyla kredinin birazini odersin.
  • jimicik  (31.05.16 15:22:00)