Hastanedeki adli vaka kayıtları

Herkese iyi aksamlar :)

Bir arkadaşım daha önce ilaç içmek suretiyle intihar girişiminde bulunmuş malesef ve bu vakalar hastanede adli vaka olarak kayıt altına alınıyormuş. Ve kendisi aynı hastanede hemşire olarak çalışıyor, kaydın hastanede sisteme giren herkesçe görülebildiğini söyledi. Bu kayıtlar ne kadar sürede siliniyor ya da silinmesini talep edebileceğimiz bir yer var mı?
Bir iki yönetmelik falan okudum ama bir şey bulamadim bi yardim lütfen :)

Teşekkürler.

bilgi işlem birimleri herkesin görmemesi gereken kayıtları saklayabilirler.

  • curukturpkokusu  (26.05.16 22:25:39)
Adli vakalar kesin suretle hastanenin bilgisayar otomasyon sistemi nde kayıt altında tutulmaktadır.
Bu kayıtlar hiç bir şekilde silinemez, silinmesi talep edilemez.

Ayrıca hastanelerde kullanilan otomasyon programı ni sekreterlerden tut, doktoruna kadar bir çok kişi kullaniyor. Hasta mahremiyeti denen birsey var ama merakli personelin biri sisteme o kişinin adını soy adını ya da tc numarasini girip baktığı takdirde hastanin giydiği don rengine kadar her bir bilgiyi öğrenir.

Ornegin bilgisayar otomasyon sistemi yillar sonra degisip a programindan b programina gecildi diyelim. A programinda kayitli olan tum veriler ayni şekilde B programina da aktarilmaktadir.

Lafin kisasi bu veriler, hastaya ait bilgiler vs. nin silinmesi soz konusu degil. Birileri tarafindan silinse bile veri tabanında hangi kullanıcı tarafından ne zaman silindigi yer almaktadır. Çünkü hastane hasta bilgilerini oluşabilecek herhangi bir sorusturma ya da adli durumlarda savciligin istemesi halinde hazır bulundurmak zorundadir.

hemşire olan arkadasiniz Sadece şöyle birsey yapabilir; ilgili bilgi işlem görevlisiyle görüşerek kendisiyle alakali o verinin bulunduğu hastanede bilgisayar otomasyon sistemini kullanan sağlık personelleri tarafindan gorulmeyecek sekilde kapali tutulmasini isteyebilir. belli kisilere yetki verilmek suretiyle gerektiginde yalnızca onların görmesi saglanir.
  • sinerji  (27.05.16 00:13:26)